w , ,

Zgoda na święta?

Święta to zazwyczaj czas refleksji, spędzony w rodzinnym gronie i na składaniu życzeń najbliższym. Nie zawsze jednak relacje z bliskimi osobami wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Brak jakiegokolwiek kontaktu, nawet podczas świąt, często spowodowany jest błahymi sprawami. Konflikt w wyniku niesprawiedliwie podzielonego spadku, otrzymania darowizny przez jedno z rodzeństwa czy też przekroczenia granicy podwórka przez sąsiada. Konflikt pracownika z szefem, czy spór między dwiema firmami. Groźby pójścia do sądu, niemiłe i obraźliwe słowa, wzajemne oskarżenia. Takie incydenty mogą popsuć harmonię i spokój ducha podczas świątecznej atmosfery. – Zaczyna się od niby błahych problemów, ale emocje są duże. Im częstsze i głębsze relacje są między danymi osobami, tym łatwiej o konflikt. Tym trudniej też ten konflikt samemu rozwiązać – mówi psycholog, Andżelika Korczak – Urban.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak trudne z pozoru konflikty można z powodzeniem zażegnać. – Święta to czas refleksji i pojednania. Jeżeli jesteśmy w konflikcie, warto skorzystać z mediacji, podczas której w obecności neutralnej i bezstronnej osoby trzeciej (mediatora) oraz w atmosferze poufności i bezpieczeństwa, możliwe będzie poszukanie rozwiązania, nawiązanie rozmowy, zawarcie ugody – mówi Agnieszka Lisek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mediacji, Oddział w Poznaniu.

Mediacje pozwalają na utrzymanie wzajemnych relacji i umożliwiają dalszą współpracę np. między sąsiadami czy firmami. Obniżają poziom negatywnych emocji i umożliwiają zachowanie pozytywnego wizerunku. Pozwalają poznać i zrozumieć potrzeby własne oraz drugiej strony. Dają szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin. Jak rozpocząć mediację? – Wystarczy skontaktować się z dowolnym ośrodkiem mediacyjnym lub niezależnym mediatorem i poprosić go o kontakt ze skonfliktowaną stroną. Można też samemu skontaktować się z drugą osobą i zaproponować udział w mediacji, a następnie udać się do mediatora – mówi Anna Łukasiewicz, mediator z Poznania. Na świecie mediacje są z powodzeniem praktykowane i znane od wielu lat. W Polsce nie są jeszcze tak popularne, jednak ponad 80 procent osób, które z nich skorzystały, są z tego faktu zadowolone.

Avatar photo

Napisane przez Ania Łukasiewicz

Trend Micro ogłasza prognozy dotyczące zagrożeń w roku 2013

O ile taniej mieszkanie