w , ,

Zaskakujące barwy patynowanych podłóg

Zmiana barwy drewna to w pełni naturalny proces. Po pewnym czasie podłogi wykonane z tego materiału, w zależności od gatunku drewna, ciemnieją lub stają się o parę tonów jaśniejsze. Istnieją jednak podłogi, których pierwotny kolor zdecydowanie odbiega od finalnej, pożądanej barwy. Nie jest to błąd produkcyjny, ale kontrolowany proces.

Takie niecodzienne efekty kolorystyczne dotyczą patynowanych dębowych podłóg Chapel Parket z kolekcji Cathedral i są związane ze sposobem ich produkcji.

– Patynowanie to najbardziej inwazyjna metoda stosowana przy tworzeniu podłóg Chapel Parket. Drewno podlega celowym uszkodzeniom mechanicznym, a jego kolor uzyskuje się przy pomocy odpowiednich substancji – wyjaśnia Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska.

– Na powierzchni drewna zachodzi bardzo intensywna reakcja chemiczna, która zmienia kolor materiału. Nie ma innego, trwałego sposobu patynowania desek. Metoda ta pozwala uzyskać charakterystyczną barwę drewna, co więcej, efekt ten jest długotrwały. Żadna bejca nie da takiego rezultatu – podkreśla S. Kos.

Metoda stosowana przy produkcji podłóg Cathedral sprawia, że gotowe deski cechują się bardzo intensywnym kolorem. Jednak początkowe zabarwienie podłogi zdecydowanie odbiega od kolorystyki wybranej przez klienta.

– Różnica barw jest kolosalna. Dobitnie obrazuje to przykład inwestora, który wybrał szary odcień desek, a otrzymał od nas podłogę w naprawdę mocnym kolorze burgunda. Uprzedzamy naszych klientów, że w przypadku patynowanych podłóg należy się spodziewać takiego efektu. Mimo to, inwestor był ogromnie zaskoczony. Podłoga została zamontowana, a po pewnym czasie deski nabrały oczekiwanego, szarego koloru – mówi przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

Każda patynowana podłoga po pewnym czasie samoistnie nabiera pożądanej barwy. To zupełnie naturalny proces będący efektem reakcji chemicznej stosowanej przy produkcji desek.

Zmiana ta trwa od 4 do 6 miesięcy i zależy od dostępu do światła i powietrza. Szczelnie zapakowane deski znacznie wolniej nabierają pożądanego koloru. Dywany i meble ustawione na takiej podłodze także opóźnią ten proces; drewno znajdujące się pod nimi będzie się różnić od pozostałych desek. Sebastian Kos wyjaśnia, że w takim przypadku wystarczy przesunąć dywan na pewien czas, a kolory same się wyrównają.

– Zdaję sobie sprawę, że niejednemu inwestorowi trudno uwierzyć w to, że patynowana podłoga w intensywnym czerwonym kolorze w przeciągu kilku miesięcy zmieni barwę. Tego procesu nie da się jednak uniknąć i właściwie musi on przebiegać już po montażu desek u inwestora. Trzeba pamiętać, że podłogi Chapel Parket są produkowane wyłącznie na indywidualne zamówienie. Nie mamy magazynu, w którym patynowane podłogi mogłyby przeleżeć kilka miesięcy i zmieniać barwę. To nie jest wykonalne, zwłaszcza, że kolor jaśnieje pod wpływem światła – podsumowuje ekspert.

Avatar photo

Napisane przez Adventure Media

Celebrytki i Sushi

Ford i Schneider Electric połączyły siły