w , ,

Zaczarowany świat akwarel, rysunków i pasteli

Miłośnicy dzieł współczesnych docenią prace klasyków polskiej sztuki, m.in.: Kazimierza Mikulskiego, Jana Lebensteina i Tadeusza Kantora.

„W Tatrach” (cena wywoławcza 12 000 zł), to jedna z najpiękniejszych prac Rafała Malczewskiego, jakie pojawiły się na aukcjach. Z kolei „Portret Józefa Jana Głogowskiego” Witkacego z jego słynnej „Firmy Portretowej” (cena wywoławcza 40 000 zł) to wzorcowy przykład „odjechanego” typu C przewidzianego przez Regulamin Firmy – portretów wykonywanych tylko dla przyjaciół podczas niezliczonych imprez. Portret żony Sichulskiego autorstwa Teodora Axentowicza jest zjawiskowy i był reprodukowany na przedwojennych pocztówkach.

W zupełnie inny klimat wprowadza odbiorców podmalowany gwaszem rysunek ołówkiem Henryka Siemiradzkiego z 1881 roku (cena wywoławcza 16 000 zł) zatytułowany „Za Tyberiusza na Capri”. Ten osiadły w Rzymie XIX-wieczny petersburski akademik jest  jednym z najwyżej cenionych na światowym rynku sztuki polskich malarzy. Specjalizował się w sielskich scenach przenoszących widza w idealistycznie odtworzoną rzeczywistość antyku grecko-rzymskiego. Miłośnicy malarstwa polskiego zwrócą z pewnością uwagę na świetne obrazy i rysunki Juliana Fałata, Jana Chełmińskiego czy Tymona Niesiołowskiego.

Amatorzy sztuki współczesnej odnajdą w ofercie reprezentatywne prace Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Kazimierza Mikulskiego i Jarosława Modzelewskiego. Ciekawostką jest akwarela Piotra Potworowskiego z 1938 r., reprodukowana w katalogu monograficznej wystawy artysty w Zachęcie z 1998 r. (cena wywoławcza 6 000 zł). Mistrzostwo w akwarelowej technice prezentują obrazy Stanisława Fijałkowskiego i Jana Lebensteina. Przykładami doskonałej grafiki warsztatowej są prace Jerzego Panka, Józefa Gielniaka i Stanisława Dawskiego. Technikę pastelową i kredki reprezentują w ofercie tacy artyści jak Franciszek Starowieyski, Stasys Eidrigevicius i Stanisław Rodziński.

Warto zwrócić także uwagę na interesujące rysunki satyryczne Szymona Kobylińskiego, Jerzego Flisaka czy niedawno zmarłego Andrzeja Czeczota.

Aukcja: 27 czerwca, g. 19. Wystawa: 18 – 27 czerwca, Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50; poniedziałek – piątek 11-19, sobota 11-16.

Lipcowe Aukcje w DESIE Unicum:

  • 7 lipca (sobota) godz. 14 – Aukcja wyprzedażowa wyposażenia rezydencji, Warszawa, Saska Kępa;
  • 17 lipca (wtorek) godz. 19 – 16 Aukcja Młodej Sztuki.
     

Kalendarium nadchodzących aukcji: http://www.desa.pl/pl/kalendarium.html.

Rzeczywistość nabiera barw z nowymi telewizorami Smart TV Philips z technologią Ambilight

Kupujemy tam, gdzie taniej