w , , ,

W Katowicach wyrośnie Drzewo Klimatyczne

Drzewo "wyrośnie" przed Teatrem Śląskim w środę, 22 maja i pozostanie tam przez 2 tygodnie, by zwracać uwagę mieszkańców na ogromną rolę drzew, w szczególności w miastach, gdzie nie tylko wzbogacają krajobraz, ale mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

– Drzewa ograniczają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, chronią przed hałasem, wytwarzając korzystny mikroklimat. Są domem dla ptaków i innych małych zwierząt, miejscem odpoczynku, enklawą spokoju. Zachęcajmy więc do sadzenia drzew, a nie ich bezsensownego wycinania – podkreśla artystka.

Drzewo „wyrośnie” po południu. W ramach pierwszych wspólnych działań pod drzewem odbędą się DRZEWO-STANY.  O godzinie 17:00 rozpoczną się warsztaty dźwiękowe, które poprowadzi Asi Mina (Joanna Bronisławska). Warsztaty połączone będą ze wspólnym czytaniem i tworzeniem słuchowiska. Akcja zakończy się koncertem Asi Miny i Wszystkich Chętnych. Fragmenty książek o drzewach odczytają aktorzy Teatru Śląskiego; Barbara Lubos i Dariusz Chojnacki.

– Czytanie będziemy wspólnie udźwiękawiać tworząc żywe słuchowisko. Posłużą nam do tego instrumenty wykonane z drewna i nasze głosy. Zagramy pod drzewem, o drzewach i dla drzew. Tym samym dla siebie, bo Drzewa to Życie – mówi twórczyni projektu, Matylda Sałajewska. 

Drzewo Klimatyczne to obiekt edukacyjny, interaktywny, wielokrotnego użytku, wykonany z wodoodpornej sklejki. Po raz pierwszy zakwitnie w maju, ale z racji tego, że jest to obiekt mobilny może zmieniać swoją lokalizacje i wyrastać w różnych dzielnicach miasta, na skwerach, placach czy w parkach. Ma trzy metry wysokości a jego konary rozpinają się na szerokość dwóch i pół. Zawieszono na nich 150 liści z wygrawerowanymi hasłami propagującymi dobre nawyki proekologiczne.

– Hasła zostały zebrane od mieszkańców. Są rodzajem manifestu, wezwaniem do działania, które może podjąć każdy z nas by przyczynić się do ratowania Ziemi – miejsca, gdzie żyjemy wszyscy, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną czy poglądy polityczne. DRZEWO zaprasza do wspólnego działania. Idea stojąca za projektem to: „The World is changing by your action not by your opinion! Projekt ma uświadamiać prezentując proste rozwiązania i dobre praktyki. Drzewo klimatyczne oddajemy w ręce mieszkańców i zachęcamy do wspólnego działania!  – podkreśla Matylda Sałajewska.

W korzeniach drzewa umieszczono siedziska, na których będzie można usiąść i odpocząć w cieniu gałęzi, skryć się przed słońcem, poczytać książkę czy gazetę, zjeść śniadanie lub po prostu uciec od zgiełku miasta i w spokoju przymknąć na chwilę oczy opierając się o stabilny pień. W cieniu drzewa będzie można organizować różne akcje i spotkania, jak wspólne czytanie książek, śpiewanie, zajęcia jogi czy medytacji, wykłady podróżników, ekologów, aktywistów i artystów walczących o obronę przyrody, jak Obóz dla Puszczy czy Obóz dla Klikmatu oraz warsztaty i akcje edukacyjne dla dzieci poświęcone znaczeniu i roli drzew w mieście.

Drzewo jest symbolem silnie zakorzenionym w naszej kulturze. To symbol życia, mądrości, rodziny. Jedno z pierwszych wyobrażeń struktury świata. Zakwita, rodzi owoce, obumiera. Symbol cyklicznie odnawiającej się przyrody i następowania pór roku. Wyobrażenie drzewa genealogicznego przypomina nam także o wspólnych korzeniach życia na Ziemi. O tym, że wszyscy ludzie, zwierzęta w toku ewolucji wyrośliśmy z tego samego pnia.

Rola drzew jest nie do przecenienia, gdy chodzi o utrzymanie równowagi w przyrodzie. To one dają nam życie i to dosłownie. Zdrowe drzewo o wysokości 10 metrów jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 118 kg tlenu – czyli prawie tyle ile zużywa w tym czasie dorosły człowiek. Hektar lasu jest odpowiedzialny za produkcję ilości tlenu wystarczającej dla 45 osób. Z wiekiem rośnie rola i znaczenie drzew. 100-letni buk w ciągu godziny może wytworzyć tyle życiodajnego tlenu co 2,7 tysiąca małych sadzonek. Drzewa to życie!

Autorka projektu Matylda Sałajewska jest artystką działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i zagranicą. Dwukrotna (2010, 2018) zdobywczyni nagrody Śląska Rzecz w kategorii najlepsza identyfikacji wizualna. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011. Mieszka w Katowicach, gdzie prowadzi studio multimedialne i wykłada na Akadami Sztuk Pięknych.

Projekt jest realizowany we współpracy i ze środków European Climate Initiative EUKI oraz Federal Ministry for the Enviroment, Nature Conservation, Nuclear Safety.

Avatar photo

Napisane przez Open-Mind

Credit Agricole Bank Polska has established cooperation with ITI Neovision

Naukowcy twierdzą, że wynaleźli niehakowalny procesor