w , , ,

W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce. Warsztaty w Warszawie

Katowice staną się w grudniu miejscem najważniejszych globalnych dyskusji i negocjacji klimatycznych. Szczyt Klimatyczny ONZ zgromadzi tysiące delegatów z całego świata, których zadaniem będzie wypracowanie zasad wdrożenia Porozumienia paryskiego i wyznaczenie kierunków polityki klimatycznej na następne dekady.

– Aby nowe globalne porozumienie klimatyczne mogło zacząć funkcjonować wszystkie jego strony muszą jednogłośnie zgodzić się co do tego kto, za co i jaki sposób jest odpowiedzialny. Nie jest to łatwe, dotychczas praktycznie całość obowiązków spoczywała na grupie ok. 40 państw rozwiniętych. Dopiero na COP21 w Paryżu 2015 zdecydowano, że skuteczność ochrony klimatu jest możliwa tylko przy zaangażowaniu wszystkich państw – tłumaczy Lidia Wojtal, była dyplomatka i ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych.

Z okazji Szczytu Klimatycznego ONZ Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu, Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Partnerami organizuje 26 listopada w Warszawie warsztaty w formie przygotowanej przez ekspertów gry negocjacyjnej. Goście spotkania wcielą się w role uczestników Szczytu Klimatycznego i wezmą udział w symulowanych obradach mających na celu obniżenie emisji CO2 wystarczająco szybko i głęboko, by zatrzymać wzrost globalnej średniej temperatury na bezpiecznym poziomie.

– To bardzo ważne, by przed tak ważnym szczytem mieć nie tylko wiedzę, ale też odpowiednie umiejętności. Forma warsztatów nie jest przypadkowa. Gra negocjacyjna to idealny sposób na poznanie specyfiki komunikacji w trakcie tego typu obrad. Chcemy, by uczestnicy na własnej skórze przekonali się, jak trudne może być osiągnięcie kompromisu w negocjacjach klimatycznych – tłumaczy… z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Warsztaty poprzedzone zostaną prezentacją wyników badań opublikowanych w najnowszym raporcie IPCC oraz dyskusją o wpływie zmian klimatycznych na zdrowie i życie człowieka. Pokazane zostaną również dobre praktyki firm, które kierując się tzw. nową filozofią biznesu wdrażają najnowsze technologie służące ochronie klimatu.

– Pozbycie się pieca węglowego, zainstalowanie pompy ciepła, paneli PV, ocieplenie budynku trwale zmniejszy emisje CO2. Dlatego takie działania obywateli powinny być wspierane przez państwo. Możemy zrezygnować z samochodu i postawić na komunikację publiczną, system rowerów miejskich czy car sharing, jeżeli będą one dostępne w naszym mieście. Jeśli chcemy przyśpieszyć spadek emisji, musimy domagać się zmian polityki krajowej – mówi Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej i obserwatorka międzynarodowych negocjacji klimatycznych ONZ.

Warsztaty kierowane są do samorządowców, działaczy społecznych, wolontariuszy, przedstawicieli biznesu, studentów, dziennikarzy, ale też do wszystkich mieszkańców, którym bliska jest tematyka kryzysu klimatycznego.

Rejestracja na bezpłatne warsztaty w Warszawie:

https://ahk.pl/pl/wydarzenia/event-details-pl/warszawa-warsztaty-climate-w-drodze-na-szczyt-klimatyczny-cop24-negocjacje-klimatyczne-w-praktyc/?cHash=ab52e14493c8035663deadb6e56d8ab4

Miejsce: Centrum Konferencyjne ul. Zielna 37 00-108 Warszawa
 

Avatar photo

Napisane przez Open-Mind

Kaspersky Lab Polska organizuje XVII Konferencję Partnerów

Noc sushi w Łodzi