w , ,

W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce – warsztaty przed COP24

Katowice stają się właśnie miejscem najważniejszych globalnych dyskusji i negocjacji klimatycznych. 3 grudnia oficjalnie rozpoczyna się w Katowicach Szczyt Klimatyczny ONZ. Tysiące delegatów z całego świata będzie wypracowywać zasad wdrożenia Porozumienia paryskiego i wyznaczać kierunki polityki klimatycznej na następne dekady.

– To, że mieliśmy wcześniej szczyty w Polsce i że mamy ponownie teraz, to decyzja Polski, że chcemy Szczyt Klimatyczny u siebie gościć. Chcemy pokazać, w jaki sposób dbamy o klimat. Chcemy też z bliska zobaczyć, jak ten proces na poziomie globalnym przebiega. Polska Prezydencja podczas COP24 daje nam wszelkie możliwe środki, żeby zobaczyć, jak te negocjacje przebiegają, zrozumieć to. Prezydencja szczytu zapraszana jest na wszystkie najważniejsze spotkania na poziomie globalnym – tłumaczyła na warsztatach Lidia Wojtal, była dyplomatka i ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych.

Warsztaty zorganizowała w Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu, Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Partnerami. Spotkania miały formę przygotowanej przez ekspertów gry negocjacyjnej. Goście spotkania wcielali się w role uczestników Szczytu Klimatycznego i brali udział w symulowanych obradach. Cele były jednak realne, jak na przykład obniżenie emisji CO2. Po podziale na delegacje Unii Europejskiej, USA, Chin, Indii oraz innych państw sprawdzano, jak podane stanowiska wpływają na ograniczenie wzrostu globalnej średniej temperatury.

– To bardzo ważne, by przed tak ważnym szczytem mieć nie tylko wiedzę, ale też odpowiednie umiejętności. Forma warsztatów nie była przypadkowa. Gra negocjacyjna to idealny sposób na poznanie specyfiki komunikacji w trakcie tego typu obrad. Uczestnicy na własnej skórze przekonali się, jak trudne może być osiągnięcie kompromisu w negocjacjach klimatycznych – mówi Elżbieta Duraj Kierownik Biura Regionalnego w Katowicach z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Warsztaty poprzedzone były prezentacją wyników badań opublikowanych w najnowszym raporcie IPCC oraz dyskusją o wpływie zmian klimatycznych na zdrowie i życie człowieka. Zaproszeni eksperci ostrzegali, że zmiany klimatyczne na Ziemi doszły do punktu krytycznego i jeśli w ciągu dwunastu lat państwa nie wprowadzą radykalnych rozwiązań dotyczących emisji dwutlenku węgla, dojdzie do nieodwracalnej katastrofy. Pokazane zostały również dobre praktyki firm, które kierując się tzw. nową filozofią biznesu wdrażają najnowsze technologie służące ochronie klimatu.

– Potwierdzają się nasze oceny sprzed lat. To, że Szczyt Klimatyczny odbywa się w Katowicach utwierdza nas w przekonaniu, że kierunek działania takich firm, jak EURO – CENTRUM jest dobry. Żyjemy w ciekawych czasach i wykorzystajmy to. Zasoby naszej cywilizacji ulegają wyczerpaniu. Pracujmy nad tym, wszyscy mamy szansę, by to zmienić – mówił do uczestników warsztatów w Katowicach Paweł Podsiadło – prezes Parku Naukowo – Technologicznego EURO-CENTRUM w Katowicach, najbardziej przyjaznego dla środowiska budynku na Śląsku.

Poznańskie warsztaty otworzyła konsul Jana Orlowski, zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec. Witając uczestników podkreśliła, że zmiany klimatyczne są możliwe do osiągnięcia tylko ogromnym wysiłkiem wszystkich: od rządów, instytucji, przez przedsiębiorstwa, aż do obywateli. W Katowicach i Wrocławiu warsztaty „W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce” rozpoczęła konsul ds. kultury Marion Ramackers z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Ostatnie wydarzenie, które odbyło się pod koniec listopada w Warszawie uroczyście zainaugurowali Holger Krämer, Kierownik Wydziału Ekonomicznego z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec oraz Michael Kern, Dyrektor Generalny AHK Polska.

Avatar photo

Napisane przez Open-Mind

BoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy pokazujące dramatyzm zmian klimatycznych

Koszmar zdalnego dostępu: liczba nowych backdoorów wzrosła o ponad 40% w 2018 r.