w ,

Tusk najbardziej krytykowanym politykiem w Polsce

Jest jednak i dobra informacja dla premiera. Odsetek negatywnych publikacji nieprzerwanie spada od maja. Właśnie wtedy – w związku z krytyką przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej – osiągnął on rekordowy poziom 65 proc. Obecne 26 proc. to w tym kontekście niezbyt wiele, jednak biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką obrywa się pozostałym szefom partii parlamentarnych w Polsce – Tusk znajduje się w najtrudniejszej sytuacji.
 
Oczywiście ściśle wiąże się to z pełnioną przez niego funkcją. Niegdyś najchętniej krytykowany przez dziennikarzy Jarosław Kaczyński, poradził sobie z medialnymi problemami i od kilku miesięcy pozycjonuje się w relatywnie bezpiecznych kontekstach. Pozwoliło mu to na obniżenie odsetka publikacji negatywnych do 11 proc., co jest jednym z najlepszych wyników wśród badanych polityków. Jedynie szef PSL – Waldemar Pawlak – we wrześniu uzyskał mniejszy procent takich treści (10 proc.).
 
Na drugim miejscu – bezpośrednio za Tuskiem – znalazł się Janusz Palikot (18 proc.), który w porównaniu do sierpnia awansował o jedną pozycję, wyprzedzając Zbigniewa Ziobrę (14 proc.). Szef Solidarnej Polski w dalszym ciągu znajduje się na niechlubnym podium klasyfikacji. Na kolejnej lokacie uplasował się Leszek Miller, który jako jedyny odnotował wzrost względem sierpnia. 
 
Najbardziej medialnym politykiem – biorąc pod uwagę wszystkie publikacje prasowe, jakie pojawiły się we wrześniu w 1100 tytułach prasy w Polsce – był zdecydowanie Donald Tusk. 2,2 tys. tekstów to o 25 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Drugie miejsce zajął Jarosław Kaczyński (o 76 proc. publikacji więcej niż w sierpniu), natomiast trzecie Janusz Palikot (0,4 tys.). Na dalszych pozycjach są Waldemar Pawlak i Zbigniew Ziobro. Najmniejsze przebicie miał Leszek Miller.
 
Wśród partii politycznych najczęściej pisało się o Prawie i Sprawiedliwości (3,5 tys.), a nieco mniej o Platformie Obywatelskiej (3 tys.). Dalsze miejsca z wyraźną stratą zajmują SLD (1,4 tys.), PSL (1,1 tys.), Ruch Palikota (0,6 tys.)  i Solidarna Polska (0,5 tys.). 
 
Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. 

Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 30 września 2012 roku. Z kolei wydźwięk informacji na temat liderów politycznych badany jest na podstawie publikacji z dziewięciu największych dzienników ogólnopolskich*.
 

*„Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”
 
Osoba do kontaktu:
Marcin Gościniak, asystent ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128

Więcej w raporcie: SCENA POLITYCZNA_Raport statystyczny_Wrzesień 2012 (pobierz)

 

Avatar photo

Napisane przez Marlena Sosnowska

Do trzech razy sztuka?

Studenci Architektury Wnętrz BWS projektują dla Bielska-Białej i dla… Mokate