w

Toruń atrakcyjny inwestycyjnie

Toruń uzyskał klasę A w kategorii potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej dla wszystkich sekcji gospodarki narodowej oraz wybranych sekcji. Pod uwagę brano sekcje: przemysłu, handlu, hotele i restauracje, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Kolejne za Toruniem miejsca wśród kujawsko-pomorskich gmin zajęły Inowrocław, Grudziądz, Bydgoszcz i Chełmża.

Na tle województwa wypadamy bardzo dobrze. Według raportu województwo kujawsko-pomorskie charakteryzuje się niską ogólną atrakcyjnością inwestycyjną, o czym świadczy przyznanie województwu klasy E wg wskaźnika potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej. Nieco wyższa jest jego ocena dla inwestycji w przemysł pracochłonny – klasa D. Natomiast ponadprzeciętnie atrakcyjne jest województwo dla inwestycji handlu i napraw (klasa C), co należy wiązać z walorami położenia geograficznego.

Atrakcyjność inwestycyjną można także określić na podstawie wskaźników rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej, opartych na mikroklimatach takich jak: produktywność majątku trwałego, produktywność pracy, gospodarka finansowa JST oraz nakłady inwestycyjne. Region wyróżnia się pod tym względem biorąc pod uwagę efekty inwestycji w przemysł przetwórczy (klasa C) oraz w handel i naprawy (klasa C).

Według raportu wizytówką kujawsko-pomorskiego jest bardzo dobrze rozwinięte rolnictwo, które stało się podstawą rozwoju inwestycji w przemysł spożywczy. Ponadto z uwagi na tradycje przemysłowe i dostosowane do jego potrzeb szkolnictwo region jest atrakcyjnym miejscem lokalizacji inwestycji przemysłowych. Wśród atutów województwa wymienionych w raporcie znalazło się bogactwo kulturowe z licznymi zabytkami, wśród których na wyróżnienie zasługuje zespół staromiejski Torunia wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa jest również o obecności ośrodków wspierających przepływ nowoczesnych rozwiązań z nauki do przemysłu np. Centrum Transferu Technologii w Toruniu.

„Raport atrakcyjności inwestycyjnej województw – 2012”jestwynikiem badań naukowych prowadzonych od 2002 roku pod kierunkiem prof. SGH dr hab. H. Godlewskiej-Majkowskiej w Szkole Głównej Handlowej, w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, w Instytucie Przedsiębiorstwa.

Przy ocenie atrakcyjności regionu brane były pod uwagę takie czynniki jak: zasoby kapitału ludzkiego, pomoc dla inwestorów, infrastruktura techniczna(drogi, koleje, lotniska), infrastruktura społeczna (żłobki, przedszkola, szkoły), mikroklimat rynkowy (szanse powodzenia inwestycji) oraz mikroklimat administracyjny (stosunek władz lokalnych i samorządowych do inwestycji i rozwoju). Analizy przeprowadzone zostały na poziome wojewódzkim, podregionalnym, powiatowym oraz gminnym.

Przypomnijmy, Toruń należy do grupy najszybciej rozwijających się w Polsce miast, o czym świadczy systematyczny wzrost inwestorów. Do najważniejszych atutów miasta należą: korzystne położenie geograficzne, wysoka jakość rynku pracy, dobra infrastruktura techniczna i co ważne sprzyjający inwestowaniu klimat społeczny niezależnie od kraju, z którego pochodzi kapitał.

Toruń charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników poziomu inwestycji. W 2011 r. – zajęliśmy III miejsca w rankingu miesięcznika Forbes „Miasta atrakcyjne dla Biznesu” wśród miast od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Natomiast rok wcześniej, w 2010 roku zwyciężyliśmy w tym samym rankingu. W 2009 r. – Toruń zajął pierwsze miejsce w rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Europejska Gmina –Europejskie Miasto”. W 2008 r. Gminie Miasto Toruń przyznano prestiżowe i szeroko rozpoznawalne godło promocyjne „Teraz Polska”. W uznaniu faktu, że Toruń jest miastem przyjaznym dla inwestorów, miasto uzyskało tytuł „Gmina Fair Play 2008 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji” podczas siódmej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. 2007 r. –Laureat Złotej „16” w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal”. Od 25 października 2006 r. miasto znajduje się również w strefie Zielone Płuca Polski. Jest to dowód dobrej jakości środowiska naturalnego oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Kaspersky Lab Polska wręcza wyróżnienia na XI Konferencji Partnerów

TOP 5 – Najpopularniejsze fototapety w domach Polaków