w

Święto toruńskich ulic: Szerokiej i Królowej Jadwigi

Celem imprezy jest aktywizacja podmiotów gospodarczych działających zwłaszcza w obrębie ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi oraz przyciągnięcie na starówkę mieszańców oraz turystów. W związku z tym  zaplanowano na ten dzień mnóstwo atrakcji. Oprócz nawiązujących do średniowiecznej tradycji gier i zabaw plebejskich, czyli tradycyjnego już toczenia beczek, przeciągania sznura wisielczego czy wyścigu na drewnianych nartach, które przygotuje i przeprowadzi Bractwo Rycerskie Chorągwi Toruńskiej, w czasie święta reprezentacyjnego deptaka grodu Kopernika odsłonięta zostanie rzeźba Piernikarki Toruńskiej. Nad oprawą historyczno-artystyczną tej części czuwa dział edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Dzięki zaangażowaniu toruńskiego Planetarium będzie można obserwować słońce przez teleskop słoneczny, a najmłodsi – za sprawą stoiska edukacyjno-promocyjnego JuraParku z Solca Kujawskiego – przeniosą się w świat prehistorycznych gadów.

Od godziny 14.30 do 16.30 na mini scenie ustawionej u zbiegu ulic Szerokiej i Rynku Staromiejskiego występować będą amatorskie zespoły muzyczne, m.in. z Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza" oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Zaprezentują się grupy wokalne Anity Dąbrowskiej i Leszka Milińskiego oraz zespoły SUNNY i ANTYKWARIAT. Na godz. 16.30 zaplanowano koncert zespołu bluesowego George Band Blues.

Kolejna atrakcja Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi będzie event Noc o!…grodów przygotowany przez przedsiębiorców z Rynku Staromiejskiego. Rozpocznie się on o godz. 11.00 cyklem atrakcji dla najmłodszych (animacje dla dzieci, malowanie twarzy, konkursy plastyczne, mini plac zabaw). W ramach eventu zaprezentują się również toruńscy hokeiści.

Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się pakiet atrakcji dla starszej publiczności. Będzie pokaz mody, gotowanie na żywo połączone z konkursem kulinarnym, pokaz taneczny i barmański, koncerty. Poza tym na ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi staną stoiska z rzemiosłem artystycznym.

Po godz. 21.00 w przestrzeni Rynku Staromiejskiego rozpocznie się pokaz multimedialny przygotowany przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w ramach projektu artystycznego "Foto-Poruszenie".

Organizatorem wydarzenia jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Patronat medialny objęła Redakcja Toruńska "Gazety Wyborczej", która z okazji święta planuje wydanie specjalnego dodatku w całości poświęconego ulicy i jej historii. Dodatek będzie rozdawany bezpłatnie podczas imprezy.

Święto ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi jest częścią cyklu Świąt Ulic, który trwa od początku czerwca do połowy września. Jego pomysłodawcą jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

Cykl ulicznych imprez na starówce rozpoczęto 5 czerwca, kiedy to swoje święto obchodziła ulica Most Pauliński. Urodziny tej urokliwej uliczki działający przy niej przedsiębiorcy organizują od 1998 r.  Głównym organizatorem jest Pierogarnia „Stary Toruń”. Co roku gwoździem programu jest zwiedzanie z przewodnikiem na co dzień niedostępnych ruin gotyckiej przeprawy, czyli Mostu Paulińskiego. Od dwóch lat imprezie towarzyszy Toruński Jarmark Pierogów. W tym roku na festynie można było obejrzeć występy grupy cyrkowców, zespołu muzycznego, pokaz mody czy plenerową galerię zdjęć Torunia z lat okupacji niemieckiej.

W tym roku – oprócz Święta ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi – czekają nas jeszcze cztery podobne festyny:

  • 23 lipca – Święto ul. św. Jakuba
  • 27/28 sierpnia – Święto ul. Podmurnej
  • 4 września – Święto ul. Pod Krzywą Wieżą
  • 17 września – Święto ul. Przedzamcze

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Tanie-Loty.com.pl ogłaszają konkurs na nazwę swojej społeczności

Biscuiterie – bezkonkurencyjna marka na rynku muffinów