w

Święta na zielono, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie w ekologicznym wydaniu

Od19 listopada 2022 r. do 8 stycznia 2023 r. włoskie miasto Trydentgości już 28. edycję słynnego jarmarku bożonarodzeniowego,podczas którego entuzjaści tradycyjnych smaków i lokalnej kulturymogą skosztować regionalnych wyrobów, zaopatrzyć się w prezentybożonarodzeniowe u rękodzielników i wziąć udział wtowarzyszących kiermaszom wydarzeniach rozrywkowych. Nowościątegorocznej edycji są dwa rowery, które umożliwią gościomaktywny (dosłownie) udział w oświetleniu jarmarku.

Zimawe Włoszech to nie tylko białe szaleństwo na spektakularnych,obficie ośnieżonych stokach. Włoski region Trentino, poza pięknymiwidokami, doskonałą kuchnią, malowniczymi miasteczkami czylicznymi inicjatywami kulturalnymi, oferuje gościom także słynne wEuropie i na świecie jarmarki bożonarodzeniowe i wyjątkowąatmosferę alpejskich świąt. 

Świętapełne dobrej, czystej energii

Odmomentu zapalenia świateł na choince na Piazza Duomo i wzdłużulic historycznego centrum miasta, Trydent po raz kolejny zostałoficjalnie przekształcony w Miasto Bożego Narodzenia. Miasto, któretym razem zachęca gości do chwili zadumy nad świadomą konsumpcjąi rolą człowieka w zrównoważonym rozwoju z poszanowaniem natury.Umieszczone na Piazza Duomo dwa rowery treningowe zostały połączonez akumulatorem, dzięki czemu każda minuta pedałowaniaprzekształcona będzie w czystą energię, która pomoże utrzymaćświatła imprezy. 

„Tainicjatywa – wyjaśnia Elisabetta Bozzarelli, radna miejska ds.turystyki – silnie pożądana przez gminę Trento, ma na celuzainicjowanie przesłania o kluczowym znaczeniu, w tym roku jeszczebardziej charakteryzującego się koniecznością ponownegoprzemyślenia i optymalizacji zużycia energii: transformacjaekologiczna wymaga wkładu każdego z nas”. 

Świątecznestoiska i ulice miasta oświeci w 100% zielona energia, pochodząca zelektrowni wodnych zarządzanych przez Dolomiti Energia S.p.A oraz zwspominanych rowerów treningowych. Natomiast seria usprawnieńtechnicznych podczas jarmarku pozwoli zmniejszyć zużycie energii o20% w porównaniu w rokiem ubiegłym. To jednak nie koniecproekologicznych rozwiązań: poczynając od segregacji i zbiórkiodpadów, wykorzystywanych potem jako źródło energii odnawialnej,poprzez użycie podczas konstrukcji kiermaszu materiałówprzyjaznych środowisku aż po transport publiczny podczas imprezy –jarmark bożenarodzeniowy w Trydencie urzeczywistnia tak ważne dlacałego regionu Trentino zobowiązania dla ochrony środowiskanaturalnego. Niemniej, jak zapewniają organizatorzy, tegorocznaedycja kiermaszu będzie równie spektakularna i baśniowa, copoprzednie.

Magicznechatki

Wsercu imprezy tradycyjnie znajdują się stoiska w postaci małychdrewnianych domków i ich wystawcy – lokalni producenci, którzyzapraszają gości do wypróbowania aromatycznych smakołyków iposzukania równie wyjątkowych upominków. Siedemdziesiąt pięćstoisk, podzielonych między Piazza Fiera i Piazza Battisti, aż do 8stycznia będzie codziennie witać odwiedzających w triumfieświateł, kolorów i zapachów. To właśnie tutaj odbywa sięintrygująca podróż po drogach tradycji i kreatywnościregionalnego rzemiosła oraz kuchni. To tutaj zwiedzający przyjemniegubią się wśród ozdobnych ornamentów, drewnianych drzewek czyminiaturowych szopek oraz rozkoszują regionalnymi daniami –stoiska oferują specjały kulinarne na każdy gust. 

Coś dla najmłodszych… 

Nadzieci czeka w tym roku, oprócz diabelskiego młyna, ZaczarowanaWioska ustawiona na Piazza Dante. Kreacja wykonana jest z drewna inaturalnych materiałów i obejmuje osiem tematycznych domków: PunktInformacyjny, Dom Mikołaja, jego Warsztat, Pocztę, ZakładKrawiecki, Stajnię, Dom Elfów i Fabrykę Zabawek. Dodatkowoświąteczne miasteczko otwiera swoje ulice na ciekawość dziecidzięki ponadczasowym środkom transportu: podczas gdy urokliwedorożki suną ulicami, najpopularniejsza atrakcja, tradycyjnakolejka elektryczna, mknie po szynach. Natomiast w samym sercu PiazzaDante, na najmłodszych czeka ekologiczny tor saneczkowy (20 na 10metrów!).  Aby zachować spójność z filozofią oszczędzaniaenergii, do stworzenia toru nie wykorzystano sztucznych płatkówśniegu ani systemów chłodniczych: duża zjeżdżalnia zostałapokryta tkaniną symulującą śnieg. Z poszanowaniem środowiskanaturalnego powstało także lodowisko o powierzchni 200 metrówkwadratowych czynne codziennie do godz. 14.00 do 20.00. 

Kulturalneprzyjemności

Wkażdą sobotę od godz. 17.00 do 19.00 ulice centrum Trydentuzdominuje Lhuman – artystyczny projekt nawiązujący do obchodówprzesilenia zimowego. Wydarzenie ma za bohatera światło i jegoludzki wymiar, rozumiany – jak tłumaczą autorzy – jakoodpowiedzialność każdego człowieka za to, by robić to, do czegosię urodził: świecić. Przemierzając ulice, goście kiermaszunapotkają gigantyczne skrzydlate tańczące wróżki, połykaczyognia, procesję prowadzoną przez jasną kometę i muzykę na żywo,a w wybranych lokalnych sklepach – tematyczne historie i wiersze. Wtym czasie 100 osób z różnych, pozornie oddalonych od siebie,miejsc regionu Trentino, pokoloruje 100 płócien naszkicowanychprzez artystę Matteo Boato, które po połączeniu utworzą jednodzieło wystawione w Trydencie od 8 grudnia. W projekcie Lhuman,którego kierownikiem artystycznym jest Federica Giulia Marchi,uczestniczy stowarzyszenie kulturalne „Il Vagabondo”,szczudlarze z „Lux Arcana” i wiele innych inicjatywartystycznych. 

Aleto nie koniec kulturalnych atrakcji. Będzie bowiem można wziąćrównież udział w projekcie Balconi in Musica (muzyczne balkony),czyli dwóch wieczorach (16 i 17 grudnia) poświęconych wirtualnemu,muzycznemu dialogowi między prestiżowymi zamkami: Thun i Geremia.Wśród wielu kulturalnych propozycji dostępnych dla zwiedzającychwyróżniają się także wirtualne podróże, rozpoczynające sięod zwiedzania z przewodnikiem kaplicy Vantini. Program obejmujepięciominutowe, wciągające trasy, które oferują publicznościniezwykłe i jednocześnie zabawne doświadczenia. Wystarczy naprzykład wejść na jedną z czterech stacji przy wejściu dobudynku na Via delle Orne i założyć przyłbicę, by podążyć zahrabią Matteo Thun na wirtualną wycieczkę (w języku włoskim lubangielskim) po jego pałacu. 

Udziałw jarmarku bożonarodzeniowym, odwiedziny drewnianychstraganów ozdobionych pachnącą jodłą i kuszących aromatemciast, czy grzanego wina to wyjątkowa okazja, by osobiściedoświadczyć niepowtarzalnego charakteru włoskiego „dolce vita”w świątecznym wydaniu. Natomiast dzięki nowej atrakcji kiermaszu wTrydencie – rowerom zasilającym światła imprezy – każdyzwiedzający ma szansę wnieść swój własny wkład zarówno wbożonarodzeniową atmosferę, jak i promowanie świadomego,zrównoważonego życia, nie tylko od święta.

Więcejinformacji na temat atrakcji 28. edycji jarmarku bożonarodzeniowegow Trydencie na stronie: https://www.mercatinodinatale.tn.it/en/home

Więcejinformacji na temat innych atrakcji regionu Trentino można znaleźćna stronie: https://www.visittrentino.info/pl/

Napisane przez Projekt77

Więcej niż moda?! Polacy polubili „zero waste”

TIM Mikołajów 2022 – trzecia edycja świątecznej akcji TIM-u