w

Sprawdź promile – pobierz darmowy alkomat jeszcze przed Świętami

W tym roku wiele osób planuje dłuższy wypoczynek świąteczny, łączący bożonarodzeniowe spotkania familijne z sylwestrową zabawą. Kilka, a nawet kilkanaście dni wolnego zachęca do dłuższych wyjazdów. To oznacza, że na drogach pojawi się więcej samochodów, a warunki pogodowe zapewne nie będą sprzyjać bezpiecznej jeździe. Dlatego przed wyruszeniem w trasę – czy to po hucznym Sylwestrze, czy też po uświetnianym toastami rodzinnym obiedzie – warto zadać sobie pytanie, czy można bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Światowy Dzień Kaca – świętowanie nieobowiązkowe

1 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Kaca, ale tylko od nas zależy, czy chcemy wtedy „świętować”. Niewątpliwie wiąże się to z niezbyt przyjemnymi dolegliwościami, warto więc zachować umiar w konsumpcji alkoholu i nie przyłączać się do grona „świętujących”. Niemniej w Sylwestra trudno odmówić sobie wznoszenia toastów czy też symbolicznej lampki szampana. W tej sytuacji powrót z sylwestrowej zabawy najlepiej zaplanować najwcześniej kilka godzin po spożyciu alkoholu, nigdy zaraz po tym. Wysoki poziom alkoholu we krwi może się bowiem utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji, a czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. W razie wątpliwości, jak długo należy odczekać po spożyciu napojów alkoholowych, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem, z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile”. Kompania Piwowarska udostępniła ją w ramach programu edukacyjnego, który propaguje odpowiedzialne spożycie alkoholu i trzeźwość na drodze.

Aplikacja „Sprawdź promile” jest pomocna wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy już bezpiecznie prowadzić. Nawet jeśli następnego dnia nie odczuwamy skutków wypitych trunków, wciąż możemy mieć podwyższony poziom promili w organizmie. To z całą pewnością nie będzie potraktowane ulgowo przez policjantów podczas ewentualnej kontroli, a co najważniejsze – może narazić kierowcę i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.

Darmowy alkomat zawsze pod ręką

Aplikacja „Sprawdź promile” to nic innego jak alkomat w telefonie: wystarczy wprowadzić swoje dane (płeć, wiek, wagę, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia). Na tej podstawie aplikacja poda przybliżoną ilość promili w naszym organizmie i wyliczy orientacyjny czas, po którym bezpiecznie możemy usiąść za kierownicą samochodu.

Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w alkomat, szczególnie jeśli wybiera się w dłuższą podróż. Jednak w gorączce przedświątecznych zakupów i z powodu wielu pilnych wydatków łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem aplikację „Sprawdź promile” można pobrać w każdej chwili i to zupełnie za darmo. Dodatkowym atutem tego kalkulatora promili jest fakt, że mamy go praktycznie zawsze pod ręką dzięki temu, że jest zainstalowany w telefonie, z którym dzisiaj mało kto rozstaje się na dłużej – nawet w czasie świąt i urlopu.

Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhone’y, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z AppStore (dotyczy iPhone’ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów). Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile.

„Sprawdź promile” to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Więcej na temat akcji oraz wpływu alkoholu na organizm na stronie www.abcalkoholu.pl.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Wojciech Mrugalski

kierownik ds. komunikacji

Kompania Piwowarska

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 66 77 667

tel. kom. + 48 601 91 11 44

fax + 48 61 66 77 850

[email protected]

www.kp.pl

   

Katarzyna Radecka

kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju

Kompania Piwowarska

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. +48 61 66 77 455

tel. kom. +48 601 599 223

fax +48 61 66 77 850

[email protected]

www.kp.pl

  

Kobiety chcą się szkolić!

Polska Piłka: Lech wyprzedza Legię w rankingu medialności