w , ,

Spływ Wrocław-Berlin przesunięty na sierpień

To pierwsza tego typu impreza, więc mamy okazję przejść do historii. Misją spływu jest ochrona rzek i mórz przed zanieczyszczaniem plastikowymi odpadami oraz popularyzacja różnorodności przyrodniczej i kultury szlaku Odry i Szprewy.

Spływ pierwotnie zaplanowany był na początek lipca. Jednak z powodu intensywnych opadów deszczu musiał zostać przesunięty o miesiąc.

– Ze względu na podwyższone stany wód w Odrze niektóre odcinki szlaku żeglugowego, przez które miał przebiegać nasz spływ, zostały zamknięte. Prognozy hydrologiczne na następne 10 dni wskazują na niestabilną sytuację oraz bardzo prawdopodobne dalsze wezbrania wody w rzekach. Dodatkowo nurt w Odrze jest niebezpieczny, a w wodzie znajduje się dużo powalonych drzew i połamanych konarów. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo uczestników zmuszeni jesteśmy do przełożenia terminu spływu na 6-16 sierpnia – informuje Dominik Dobrowolski, komandor imprezy.

Przesunięcie terminu spływu na sierpień oznacza, że wydłużony został również termin przyjmowania zgłoszeń uczestników. Wszyscy chętni mogą to zrobić do 31 lipca. Warunkiem uczestnictwa w spływie jest wniesienie opłaty organizacyjnej w wysokości 500 zł na konto Fundacji OnWater, nr: 84 1090 2503 0000 0001 4414 2581 (z dopiskiem: Spływ Wrocław Berlin). Aby potwierdzić udział w spływie należy także przesłać dowód wpłaty na adres email: [email protected]

Spływ ma charakter długodystansowy i wyprawowy. Każdy uczestnik musi być samowystarczalny, samodzielny i posiadać własny lub wypożyczony sprzęt, umożliwiający przewożenie bagażu. Uczestnicy powinni być także w dobrej formie, bo codziennie trzeba będzie przepływać około 45 km, bez względu na pogodę.

Ogólny harmonogram i trasa spływu:

6.08. Start spływu godz. 9.00: Wrocław – Lubiąż

7.08. Lubiąż – Chobienia

8.08. Chobienia – Głogów

9.08. Głogów – Nowa Sól

10.08. Nowa Sól – Cigacice

11.08. Cigacice – Gostchorze

12.08. Gostchorze – Eisenhüttenstadt

13.08. Eisenhüttenstadt – Fürstenwalde

14.08. Fürstenwalde – Erkner

15.08. Erkner – Berlin Köpenick (finał spływu)

Uczestnicy mogą przepłynąć całą trasę rejsu, lub dołączyć do ekipy spływu tylko na wybranym fragmencie trasy. Można korzystać z dowolnego sprzętu pływającego – mogą to być: kajaki, kanu, pontony, SUPy, łodzie, jachty, houseboaty. Podczas spływu będą zapewnione miejsca na namioty i biwaki wraz z (jeżeli będzie to możliwe) możliwością skorzystania z toalet i pryszniców, a także transport uczestników i kajaków po zakończeniu spływu z Berlina do Wrocławia.

Spływ odbędzie się w standardzie „zero waste”, czyli każda uczestniczka i każdy uczestnik zobowiązują się do ograniczenia ilości odpadów, jakie wytworzą podczas spływu, oraz posprzątania każdego biwaku, na którym się zatrzymają.

Spływ organizowany jest wspólnie przez: Fundację OnWater, portal Kajaking.tv oraz bank Credit Agricole i spółkę leasingową EFL. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in.: Komisja Europejska, Konsul Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Wrocławia. Więcej informacji na Facebooku: https://www.facebook.com/events/800336720441131/

– Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia cieszyły się prawdziwą i czystą naturą, niezbędna jest edukacja ekologiczna. Uświadamianie ludzi, że ich gesty, zachowania związane m.in. z tematem śmieci, odpadów, mają znaczenie to rola różnych podmiotów, od szkoły, organizacji pozarządowych, przez biznes, po instytucje państwowe. Właśnie dlatego nasz bank organizuje kampanię #mniejplastiku i wspiera przedsięwzięcia zwracające uwagę na problem zanieczyszczenia Ziemi odpadami z tworzyw sztucznych, takie jak spływ Wrocław-Berlin – mówi Przemysław Przybylski z banku Credit Agricole.

Avatar photo

Napisane przez Przemyslaw Przybylski

Kaspersky pomaga giełdzie kryptowalut Indacoin powstrzymywać oszukańcze operacje

Czysta Odra, czysty Głogów – Credit Agricole znów walczy o #mniejplastiku