w ,

Scena dla jednego aktora

Trzy weekendowe popołudnia i wieczory wypełni dziesięć prezentacji, w większości docenianych i nagradzanych na innych festiwalach (stąd nazwa toruńskiego przeglądu Festiwal Festiwali). Będą wśród nich przedstawienia świeże, ale także pojawią się prezentacje o długiej tradycji, które przez lata nie straciły na aktualności.

Spośród portretów kobiet, dwa zinterpretują na nowo klasycznepostacie. Losy bohaterek przefiltrowane zostaną przez współczesność. Jolanta Góralczyk z Wrocławia, wcielając się w sześć postaci przedstawi tragiczną historię Medei. Historia mścicielki opowiedziana jest za pomocą gry, śpiewu i teatru cienia. Tytuł "Ardef" czytany od końca da nam imię kolejnej tragicznej kobiecej postaci. W oparciu o "Fedrę" Racine a powstał monodram Anny Skubik. To opowieść o wielkiej namiętności, odwadze i życiu w zgodzie z własną prawdą. Do współczesnego symbolu kobiecości nawiąże spektakl "Kalina", w którym Jagoda Rall przywołuje postać znanej aktorki. Obecność Kaliny Jędrusik odczuwalna będzie tym mocniej, że w spektaklu wykorzystano piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz projekcje filmów z jej udziałem. Kolejnym kobiecym portretem będzie spektakl "Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal" na podstawie "Wesel w domu". O związku czeskiego pisarza z Eliską opowie Katarzyna Flader. Dopełnieniem obrazu kobiety będzie inscenizacja Różewiczowskiego dramatu "Stara kobieta wysiaduje" w wykonaniu ukraińskiej aktorki Larysy Kadyrowej.

O świecie show biznesu, jako miniaturze współczesności traktować będą kolejne festiwalowe prezentacje. "Roxxy 2 Hot" to pikantna historia celebrytki, która została gwiazdą porno. Paweł Palcat wykpi świat, w którym najważniejszy jest kult ciała, zaś inteligencja stała się nikomu niepotrzebnym towarem. Avant-wodewilowa forma niech nie zmyli swoją lekkością widzów spektaklu "Ja, dyktator" w wykonaniu toruńskiego aktora Teatru Wiczy Krystiana Wieczyńskiego. Ta oparta na opowiadaniu Arthura Millera historia traktuje o artyście wobec władzy i o wyborze, który będzie miał wpływ zarówno na karierę, jak i życie bohatera. Kolejnym przedstawieniem nawiązującym tematyką do show biznesu jest "Zemsta czerwonych bucików" w wykonaniu Janusza Stolarskiego. To przedstawienie z szesnastoletnim stażem wielokrotnie prezentowane na festiwalach. Opowiada o aktorze, którego kariera rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie, ale w dorosłym życiu wyhamowała, przynosząc rozczarowanie i niespełnienie. Dramaturg bezskutecznie poszukujący tematu do nowej sztuki to z kolei bohater spektaklu "Niebieski samochód" w wykonaniu Olega Czeczeniewa z Białorusi. Niemoc twórcza przerwana zostaje, gdy pisarz wpada na pomysł opowiedzenia o własnym życiu, w którym symbolem szczęścia był samochód – zabawka z lat dziecinnych. Listę festiwalowych prezentacji zamykają "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko w wykonaniu Agaty Kucińskiej. Aktorka przedstawia przy pomocy lalek całą plejadę typów zamieszkujących blokowisko.

Przedstawienia oceniać będzie Kapituła Nagrody Publiczności. Festiwalowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny "W poszukiwaniu definicji teatru jednego aktora" oraz promocja książki "Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim."

Program festiwalu

18.11. (piątek)

  • godz. 17.00 uroczyste otwarcie festiwalu, Krystian Wieczyński, Ja, Dyktator (duża scena)
  • godz. 19.00 Janusz Stolarski, Zemsta czerwonych bucików (mała scena)

19.11. (sobota)

  • godz. 11.00 Panel dyskusyjny: W poszukiwaniu definicji teatru jednego aktora (sala konferencyjna). Promocja książki „Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?”
  • godz. 15.00 Jolanta Góralczyk, Medea (duża scena)
  • godz. 16.30 Oleg Czeczeniev, Niebieski samochód (Białoruś) (mała scena)
  • godz. 18.00 Katarzyna Flader, Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal (mała scena)
  • godz. 19.30 Agata Kucińska, Żywoty świętych osiedlowych (duża scena)

20.11. (niedziela)

  • godz. 15.30 Jagoda Rall, Kalina. Laureatka 56. OKR, 9. Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam Na Scenie” Słupsk 2011 (mała scena)
  • godz. 16.00 Anna Skubik, Ardef wg Fedry (duża scena)
  • godz. 17.30 Paweł Palcat, Roxxy 2 Hot (kawiarnia)
  • godz. 19.00 Larysa Kadyrova, Stara kobieta wysiaduje (Ukraina) (duża scena)
  • godz. 21.00 werdykt kapituły nagrody publiczności oraz jury ZASP-u. Zakończenie festiwalu (mała scena, wstęp wolny)

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

ZTE Sprzedawcą LTE Roku 2011 – wyróżnienie Frost & Sullivan

Frost & Sullivan: Ożywienie na globalnym rynku CRO