w , , ,

Premiera "Wariata i zakonnicy" w Teatrze Druga Strefa

Stanisław Ignacy Witkiewicz

WARIAT I ZAKONNICA”

Reżyseria, choreografia i scenografia: Sylwester Biraga

Muzyka: Marek Żurawski

Występują: Beata Bójko, Paweł Hajnos

Premiera:

19 sierpnia 2011 roku

Teatr Druga Strefa

Spektakle:

19, 20, 21 22 sierpnia, godz. 20.00

22, 23, 24, 25 września, godz. 20.00

7, 8, 9, 10 października, godz. 20.00

Świat „Wariata i zakonnicy” jest zamknięty w jednej celi zakładu dla umysłowo chorych „Pod Zdechłym Zajączkiem”, zamieszkałym przez najbardziej przerażające strachy Witkacego. Jedną z obsesji, przewijającą się przez całą twórczość Witkiewicza, była klęska indywidualności. Autor wierzył, że kwintesencja mocy twórczej leży w indywidualności artysty. Niestety społeczeństwo w swoim dążeniu do uległości spętało wszystkie oryginalne talenty i nałożyło ograniczenia na jednostkę.

Główny bohater – Walpurg – reprezentuje takiego zdławionego poetę, który buntuje się przeciwko systemowi, więżącemu jednostkę. Artysta tęskni do śmierci, ale nie pozwala się mu umrzeć. Narzucone przez jego katów ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego „żywego trupa”, gdyż nieskończenie dobre społeczeństwo „dba o to, by nie przestał się męczyć przedwcześnie”. Jest silną indywidualnością, która nie znosi dostosowania się, lecz jego pogoń za unikalnością jest odbierana jako szaleństwo. Zarządcy szpitala dla obłąkanych, jako reprezentanci społeczeństwa, nie dają Walpurgowi spokoju i upierają się, by go wyleczyć dla wspólnego dobra. Dwójka psychoanalityków próbuje uratować „normalność” bohatera. Zestawienie twórczego umysłu poety wariata i narzuconego mu środowiska stwarza dramatyczne napięcie i pogłębia kontrast między jego indywidualnością a stadem, symbolicznie reprezentowanym przez personel szpitala. „Wariat i zakonnica” obrazuje groteskowo triumfujące zwycięstwo jednostki nad społeczeństwem.

BIOGRAMY

O twórcach

Sylwester Biraga – reżyser, scenograf, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001,2002,2003), 1 premiera w Brukseli(2004) i 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi FIN DE… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.

Marek Żurawski – muzyk, kompozytor. Współpracował z prowadzonym przez Annę Michalak Teatrem Muzycznym PANTERA. Od 1987 roku współpracuje z zawodowymi teatrami tworząc muzykę do spektakli m.in. PWST w Białymstoku, teatr Fraszka, Unia Teatr Niemożliwy, Teatr Druga Strefa i Teatr Domowy CHMIELNA 6 w W-wie, Groteska w Krakowie, Scena Lalkowa im. J. Wilkowskiego w Kwidzynie, teatry w Łomży, Olsztynie, Słupsku, Rosji, Białorusi. Przez wiele lat prowadził, jako dyrygent Orkiestrę Elektroniczną Laboratorium Dźwięku. Od 2006 roku jest Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych – Lalka też człowiek. W roku 2008 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.

Beata Bójko – aktorka, pedagog, instruktorka teatralna. Od 15 lat związana ze Stowarzyszeniem Druga Strefa, absolwentka Studium Teatralnego i Studium Animatorów Kultury przy Stowarzyszeniu Druga Strefa. Ukończyła Kolegium Nauczycielskie oraz trzyletnie studia licencjackie na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale pedagogicznym. Od 1999 roku aktorka Teatru Druga Strefa. Ma na swoim koncie ponad 20 ról teatralnych. Jako instruktor teatralny i pedagog uczestniczyła w wielu projektach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z lokalnym domem kultury w Warszawie oraz Rodzinnym Domem Dziecka w okolicach Warszawy. Jako aktorka uczestniczyła w rozmaitych festiwalach teatralnych zarówno na terenie Polski jak i poza granicami kraju, grając zarówno w języku polskim jak i w języku angielskim oraz języku francuskim. Brała udział w wyjazdach teatralno – edukacyjnych organizowanych przez Teatr Druga Strefa na tereny Litwy. W 2009 roku otrzymała odznakę honorową ministra kultury Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Paweł Hajnos – aktor, absolwent Lart Studio (2007), w latach 2007-2010 aktor eksperymentalnego teatru improwizacji Teatr Przestrzeni, współpracuje z Korporacją Teatralną, w zespole Teatru Druga Strefa od 2011. Występował m.in. w spektaklach Jana Klaty, Rafalali, Marii Iljuczonek, Andrzeja Pakuły, Łukasza Kwietniewskiego, pokazywanych m.in. podczas festiwali Sztuka Ulicy, re:wizje, Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Etgara Kereta. Zagrał m.in. główną rolę w filmie science fiction "Tam i z powrotem", który zdobył Nagrodę Jury na FPFF w Gdyni w 2010 roku oraz wystąpił w filmie "Moja dziewczyna", który zdobył Brązowa Żabę na festiwalu Camerimage. Uczestnik warsztatów filmowych Sławomira Idziaka "Filmspring" w 2009 i 2011 roku. Wziął udział w dwóch produkcjach międzynarodowych: "Who want my tummy" i "Relationcheap". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach niezależnych.

Teatr Druga Strefa

ul. Magazynowa 14 A

Warszawa

http://www.teatrdrugastrefa.pl/

Facebookowy fanpage Teatru Druga Strefa

http://www.facebook.com/teatrdrugastrefa

Avatar photo

Napisane przez Kostrzewa PR

Przedłużono rekrutację do Akademii Obywatelskiej (Instytut Lecha Wałęsy)

12 powodów, dla których warto poznać podłogi olejowane