w ,

Pomnik ks. Jerzego w Toruniu

Ceremonia rozpocznie się 19 października od odprawienia o godz. 17.00 Mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Koncelebrze będzie przewodniczył biskup toruński ks. bp Andrzej Suski. Oprawę muzyczną liturgii zapewni Chór Nauczycielski Con Anima. W nabożeństwie wezmą udział m.in. goście, którzy tego dnia specjalnie przyjadą do naszego miasta na zaproszenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. Zostaną wystawione poczty sztandarowe województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Torunia, regionów NSZZ „Solidarności” oraz zaproszonych instytucji i stowarzyszeń. Po Mszy św. uczestnicy przejdą pod pomnik trasą: Rynek Staromiejski, ul. Różana, Łuk Cezara, Fosa Staromiejska, ul. Kopernika. Kondukt poprowadzi Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń. Asystę i służbę pomocniczą zapewnią harcerze z ZHP i ZHR. Akt odsłonięcia pomnika powinien rozpocząć się ok. godz. 18.15-18.30.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe.

Budowa pomnika została wsparta m.in. z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Torunia. Miasto wzięło również na siebie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika. Sam projekt pomnika został przez jego autora przekazany nieodpłatnie.

Autorem projektu jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła , prace rzeźbiarskie wykonał Paweł Pietrusiński , a prace odlewnicze Marek Żebrowski . Sama figura pomnikowa razem z podstawą ma około 5 metrów wysokości. Pomnik ukazuje stojącą sylwetkę kapłana, "Radośnie rozwarte ramiona, trochę przypominające ręce na krzyżu, zerwane sznury przypominające sposób zadanej śmierci, cała postać, z rozwiewaną kapłańską stułą, po wynurzeniu z osadów dna Wisły stanęła już na piedestale z granitowego sjenitu z piastowskiego Przedborowa, na którym widnieje znana dewiza demokracji: "Zło dobrem zwyciężaj"". Oprócz tej dewizy na cokole znajdą się napisy:

  • z prawej strony cokołu: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu" (fragment z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.),
  • z tyłu cokołu: "Kapelanowi „Solidarności”, męczennikowi, niezłomnemu świadkowi Chrystusa – Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń".

Z okazji odsłonięcia toruńskiego pomnika Poczta Polska wypuściła na rynek nowy znaczek pocztowy: jest on dwuczęściowy, na jednej z części znajduje się wizerunek makiety pomnika na tle biało-czerwonej flagi, natomiast na drugiej części czerwone róże z haftu łowickiego.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Raport: Najwięcej o Samsungu, najlepiej o JVC

Hotel Guidebook 2011