w

Pierwszy Kontakt w Toruniu

Pierwszy Kontakt od tej pory będzie się odbywał co dwa lata, na przemian z dotychczas organizowanym festiwalem międzynarodowym. Podobnie jak starszy brat, także nowe wydarzenie będzie miało charakter konkursu. Ocenie poddani będą debiutujący aktorzy bądź reżyserzy. A ponieważ do rywalizacji staną przedstawienia z lat 2009-2010, będzie to okazja do obserwowania najnowszych polskich zjawisk teatralnych. Z pewnością więc znakiem rozpoznawczym tego festiwalu będzie świeżość i młodość. Należy jednak zwrócić uwagę, że na festiwal zaproszono wiele spektakli, w których aktorzy debiutują u znanych i uznanych reżyserów, a także u boku doświadczonych kolegów. Młodzi reżyserzy współpracują z kolei ze znanymi aktorami, bądź uznanymi teatrami.

10 razy debiut

Do konkursu stanie dziesięć przedstawień teatrów z takich ośrodków jak Warszawa, Kraków, Szczecin, Łódź, Bydgoszcz, Wałbrzych i Radom. Zobaczymy zarówno współczesne sztuki, jak i nowe odczytania tekstów klasycznych.

Podwójnym debiutem będzie spektakl "Przemiana" wg Franza Kafki, przywieziony przez jedną z najbardziej znanych polskich scen – Stary Teatr z Krakowa. Opowieść o metamorfozie, która każe zrewidować dotychczasowe życie bohaterów to debiut reżyserki Magdaleny Miklasz oraz aktorki Julii Sobiesiak. Choć może się to wydać zaskakujące, podwójnym, a nawet potrójnym debiutem jest też spektakl "Koza, albo kim jest Sylwia" stołecznego Och Teatru prowadzonego przez Fundację Krystyny Jandy. Obok Radosława Jamroża w spektaklu debiutują: znana z filmowych dokonań reżyserka Kasia Adamik (córka Agnieszki Holland) oraz popularny aktor szklanego i dużego ekranu Bartłomiej Topa, który po 20 latach pracy w filmie stanął wreszcie na deskach teatru. Spektakl o miłości i nienawiści te skrajne emocje przedstawi za pośrednictwem sporej dawki śmiechu.

Debiutem reżyserskim Macieja Podstawnego będzie przedstawienie "Don Kiszot" przywiezione przez warszawski Teatr Dramatyczny. Tytułowy bohater jest tu bezdomnym z wyboru, który marząc o rzeczywistości, poprzez swoją chorobę ogląda świat. Wyznacznikami spektaklu są prowokacja i eksperyment. W jednej z ról zobaczymy Adama Ferencego. Warto zaobserwować również, co młody reżyser dziś, po niemal 200 latach od powstania tekstu, odczytuje z "Zemsty" Aleksandra Fredry. Spektakl Weroniki Szczawińskiej przygotowany w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu polecany jest zarówno tym, którzy Fredrę kochają, jak i jego zagorzałym przeciwnikom.

Aktorskie początki

W pozostałych spektaklach Pierwszego Kontaktu zobaczymy już tylko debiutujących aktorów. Dwa przedstawienia z udziałem adeptów tej sztuki przywiezie do Torunia Teatr im. Jaracza z Łodzi. Talent Tomasza Schuchardta ocenić będziemy mogli w inscenizacji znakomitego opowiadania Jerzego Andrzejewskiego "Bramy raju", którą przygotowała znana w Toruniu z realizacji "Hamleta" Małgorzata Bogajewska. Agnieszka Więdłocha i Krzysztof Wach swoje pierwsze kroki na scenie postawili w spektaklu "Nad" Mariusza Bielińskiego w reżyserii cenionego twórcy  teatralnego i operowego Waldemara Zawodzińskiego. To poetycka, niejednolita fabularnie opowieść, w której padają pytania o kondycję człowieka i naturę Boga.

Maciej Litkowski zadebiutował w szczecińskim Teatrze Współczesnym rolą w "Morzu otwartym" młodego autora Jakuba Roszkowskiego. Bohaterowie przedstawienia toczą ze sobą grę, w której stawką jest bycie kochanym. W Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu zadebiutowała Aleksandra Bednarz. Spektakl "2084" autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego jest nawiązaniem do Orwellowskiego "1984". To kolejna na festiwalu próba przyjrzenia się meandrom miłości.

Do sąsiedniej Bydgoszczy zaprosi widzów dyrektor Teatru Polskiego i reżyser Paweł Łysak. Tam zobaczymy współczesną wersję "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa z debiutancką rolą Magdaleny Łaskiej. Z młodzieńczego tekstu Czechowa stworzyła w warszawskim Teatrze Współczesnym swoją "Sztukę bez tytułu" znana i ceniona reżyserka Agnieszka Glińska. W jej przedstawieniu zobaczymy po raz pierwszy na scenie Grzegorza Daukszewicza. Magnesem będzie z pewnością nazwisko Borysa Szyca, którego zobaczymy w jednej z głównych ról.

Poza oceną

Na festiwalu pokazane zostaną również trzy przedstawienia poza konkursem. W plenerze poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentuje "Planetę Lem", przedstawienie oparte na tekstach autora "Solaris". Sztukę Hanocha Levina (autora pokazywanych w Toruniu "Pakujemy manatki" i "Zimowych ceremonii") "Szyc" zobaczymy w wykonaniu nowo powstałego w Krakowie  Teatru Barakah. To przedstawienie z pogranicza musicalu i modern-opery. Będzie także na Pierwszym Kontakcie okazja do obejrzenia spektaklu dyplomowego studentów krakowskiej PWST. Przedstawienie "Babel 2" na podstawie tekstu Elfride Jelinek wyreżyserowała wysoko ceniona w świecie teatru Maja Kleczewska.

Więcej informacji na stronie www.teatr.torun.pl

Festiwal wspiera finansowo Urząd Miasta Torunia.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Pielęgnacja skóry latem

Oracle udostępnił nowe wersje oprogramowania analitycznego dla przedsiębiorstw