w

O społecznej i ekologicznej odpowiedzialności SCA

O ile powierzchnia zalesienia Europy stale się powiększa, tak poza Starym Kontynentem trwa systematyczne wycinanie lasów w celu uzyskania nowych terenów rolnych i hodowlanych – jest więc o co walczyć. Korzyści z wylesienia są krótkotrwałe, a jego wyniki często tragiczne: powodują susze, powodzie, erozje gleby, a także ginięcie gatunków. ONZ wezwała wszystkie organizacje rządowe, pozarządowe, ale także sektory prywatne, by wspólnie podnosiły świadomość na temat zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów lasów.

„Fizyczny, ekonomiczny i duchowy dobrobyt każdego z nas, wszystkich siedmiu miliardów ludzi na Ziemi, zależy od dobrego stanu naszych ekosystemów leśnych” – powiedziała Jan McAlpine, dyrektor Sekretariatu Forum ONZ ds. Lasów, podczas otwarcia obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.

Związek gospodarki i ekologii to ważne, ale czasem niedoceniane zagadnienie społeczne, dlatego niezbędne jest stworzenie systemu ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego rozwoju. Każde przedsiębiorstwo pozyskujące surowce naturalne powinno zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży.

SCA od lat działa w branży artykułów higienicznych i papierniczych, wytwarza m.in. opakowania, papier, wyroby z drewna litego, a także czyściwa przemysłowe na bazie celulozy, m.in. pod marką Tork, a jednocześnie jest największym w Europie prywatnym właścicielem lasów.

Od 1999 roku wszystkie lasy zarządzane przez SCA są certyfikowane przez Forest Stewardship Council (FSC) – międzynarodową organizację promującą odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Audyt FSC z 2010 został zakończony sukcesem, a wszystkie uchybienia wskazane podczas audytu w 2009 roku zostały skorygowane.

Około 5% całkowitej powierzchni lasów będących w posiadaniu SCA to strefa, która nigdy nie zostanie naruszona, aby nie dopuścić do zaburzeń w biosferze i ochronić naturalne środowisko życia wielu gatunków zwierząt. Co więcej – wycinka drzew jest tak skalkulowana, aby biomasa przyrastała o 1% rocznie. Dodatkowo, posadzenie trzech drzewek w miejsce jednego ściętego drzewa, jak praktykuje się w SCA, pozwala uzyskać rocznie ok. 80 milionów sadzonek w szkółkach leśnych. Plan wykorzystania posiadanych przez firmę terenów zalesionych sięga aż 100 lat w przyszłość.

Innym elementem odpowiedzialnego zarządzania jest stosowanie technologii z zamkniętym obiegiem wody i minimalizujące zużycie surowca. Będąc odbiorcą świeżych włókien drzewnych, SCA dokłada także wszelkich starań, aby pozyskiwane źródła nie pochodziły z niepewnych lub kontrowersyjnych źródeł. Dotyczy to również włókien pozyskiwanych w formie pulpy drzewnej czy kartonu.

Troska o zasoby leśne to tylko jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez SCA, zainicjowanych dużo wcześniej przed tym, nim zapanowała „moda na ekologię”. Starania firmy zostały zauważone i wyróżnione przez szereg niezależnych organizacji na całym świecie, w tym m.in. przez nowojorski Ethisphere Institute, który uznał SCA za jedną z najbardziej etycznych firm na świecie czy WWF, który przyznał SCA najwyższą ocenę za sprawozdawczość w zakresie odpowiedzialności biznesu. Firma notowana jest również na indeksie zrównoważonych spółek: Dow Jones STOXX Sustainability Index i Dow Jones Sustainability WORLD Index.

Avatar photo

Napisane przez OmniPro

Organizacja ruchu we Wszystkich Świętych

Studenci pomagają zarządzać przedsiębiorstwami