w , ,

Nowa forma płatności okupu w wyłudzeniach online na tle seksualnym

Naturalnie oszuści obiecują, że można tego uniknąć, płacąc okup. Do niedawna cyberprzestępcy żądali zwykle pieniędzy w formie kryptowaluty, która uniemożliwia wyśledzenie transakcji. Jednak ostatnio eksperci z firmy Kaspersky zauważyli próby nakłaniania ofiar do zapłaty przy użyciu przedpłaconej karty debetowej, która może być wykorzystywana do płacenia w niektórych sklepach. Karty te należy zasilić odpowiednią kwotą, sfotografować z obu stron, a następnie wysłać na określone adresy pocztowe.

Główna różnica między kartami przedpłaconymi a zwykłymi kartami bankowymi polega na tym, że w przypadku tych pierwszych nie trzeba iść do banku, aby je wyrobić – można je nabyć i doładować w sklepie lub supermarkecie.

Karty przedpłacone są połączone z globalnymi systemami płatniczymi, takimi jak Visa lub Mastercard, i nie wymagają podania tylu informacji osobowych co ich tradycyjne odpowiedniki. To sprawia, że są niezwykle wygodne, ale z drugiej strony stwarza potencjał do wykorzystania w celach cyberprzestępczych: znacznie łatwiej jest przekonać niedoświadczonego użytkownika do zakupu karty w sklepie, niż czekać, aż opanuje dokonywanie transakcji kryptowalutowych.

Warto pamiętać, że niezależnie od wskazanej przez oszustów metody płatności, nie należy płacić okupu. W ogromnej większości przypadków przestępcy wykorzystują po prostu strach, jaki odczuwamy w zetknięciu ze „wszechmocnymi” hakerami. W rzeczywistości bardzo często nie posiadają oni żadnych filmów ani innych wrażliwych danych – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Aby uniknąć spamu z żądaniem okupu i zapobiec jego rozprzestrzenianiu, warto rozważyć następujące działania:

  • Nigdy nie płać oszustom – to jedynie zachęci ich jeszcze bardziej do dalszego wyłudzania pieniędzy.
  • Nie odpowiadaj na e-maila, nawet jeśli chcesz tylko przekonać nadawcę, że z pewnością nie ma żadnych informacji na Twój temat. Robiąc to, potwierdzisz, że Twój adres jest aktywny, i narazisz się na jeszcze większą falę spamu.
  • Zamknij wiadomość i oznacz ją jako spam – w ten sposób filtr antyspamowy będzie mógł lepiej wykonywać swoje zadanie i wyłapywać kolejne oszustwa.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, które zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem zagrożeń, łącznie z tymi, które próbują przechwycić nagrania z kamery w Twoim komputerze. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky Total Security.

Więcej informacji na temat spamu związanego z wyłudzeniami na tle seksualnym znajduje się na oficjalnym blogu firmy Kaspersky – Kaspersky Daily: https://kas.pr/gpz9.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Napisane przez Kupczyk Piotr

Kaspersky Internet Security uzyskuje doskonały wynik w teście ochrony

Ataki phishingowe i szkodliwe programy wykorzystują premierę nowego epizodu słynnej gwiezdnej…