w

Najważniejsze postaci na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2011

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach w ciągu trzech lat stał się najważniejszą imprezą gospodarczą w Europie Środkowej. O znaczeniu i prestiżu EEC stanowi nie tylko tematyka obejmująca kluczowe problemy gospodarki, ale – podobnie jak w poprzednich latach – reprezentatywne,
i jednocześnie różnorodne grono uczestników. To ich kompetencje i chęć otwartej debaty o wspólnych problemach tworzą najcenniejszą wartość Kongresu.

Prezentujemy najciekawsze postaci zaplanowanego na 16-18 maja br. Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 w Katowicach:

Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Honorowy Przewodniczący Rady Patronackiej – Komitetu Organizacyjnego EEC 2011
Polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, a od 14 lipca 2009 roku, jako pierwszy z państw byłego Bloku Wschodniego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Wg rankingów "Wprost" i "Rzeczypospolitej" z 2008 roku, najlepszy polski eurodeputowany. Posiada tytuł doctora honoris causa uniwersytetów w Seulu i Dortmundzie, Isparcie, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Opolskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Wrocławskiej. Od 2009 roku Jerzy Buzek jest Honorowym Przewodniczącym Rady Patronackiej – Komitetu Organizacyjnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Harry van Dorenmalen, Dyrektor Zarządzający IBM Netherlands, Prezes IBM Europe
Harry van Dorenmalen objął stanowisko Prezesa IMB Europe w październiku 2010 roku. Swoją karierę w IBM rozpoczął w 1982 roku jako programista. Następnie pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego IBM BeNeLux oraz Dyrektora Zarządzającego IBM Netherlands.
Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 Harry van Dorenmalen weźmie udział w inauguracyjnej debacie na temat Konkurencyjnej Gospodarki Europy i Nowego ładu Unii Europejskiej, którą poprowadzi redaktor naczelny TVN CNBC – Roman Młodkowski.

Volker Hoff, Wiceprezes, Adam Opel AG
Volker Hoff pełni funkcję Wiceprezesa w firmie Opel od lutego 2010. Studiował ekonomię i zarządzanie biznesem. Między 2006 a 2009 rokiem piastował urząd Ministra Stanu w Heskiej administracji. Był również partnerem zarządzającym i członkiem Government Relations Agency od 1988 roku do 2006.
Volker Hoff weźmie udział w debacie dedykowanej Konkurencyjnej gospodarce Europy i Nowemu ładowi Unii Europejskiej w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011.

Eli Leenaars, Member ING Management Board Banking, Chief Executive Officer Retail Banking Direct & International
Eli Leenaars objął stanowisko Management Board Banking w ING w 2009. Od stycznia 2010 jest również szefem Retail Banking Direct and International. Wcześniej był członkiem Executive Board of ING od kwietnia 2004 do czerwca 2009. Swoją karierę z ING Bankiem rozpoczął w 1991 roku. Pełnił również funkcję prezesa w polskim oraz latynoamerykańskim oddziale ING.
Eli Leenaars weźmie udział w debacie poświęconej Konkurencyjnej gospodarce Europy i Nowemu ładowi Unii Europejskiej w pierwszym dniu Kongresu.

Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego
Doktor nauk ekonomicznych i polityk. W latach 1980–1989 był doradcą ekonomicznym "Solidarności", a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był wykładowcą na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda. Były minister przekształceń własnościowych, od 2004 do 2010 deputowany do Parlamentu Europejskiego. Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowegood 9 lutego 2010 roku.
Janusz Lewandowski swoim wystąpieniem pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 rozpocznie sesję Konkurencyjna Gospodarka Europy i Nowy ład Unii Europejskiej. 

Peter Mandelson,Komisarz Unii Europejskiej ds. Handlu w latach 2004-2008, Sekretarz Stanu ds. Biznesu, Innowacji i Umiejętności Wielkiej Brytanii w latach 2009-2010
Baron Mandelson of Foy and Hartlepool, brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Tony'ego Blaira i Gordona Browna, czasowo komisarz Unii Europejskiej w Komisji José Barroso. Wykształcenie odebrał w Hendon County Grammar School. Zwolennik integracji europejskiej.
Peter Mandelson weźmie udział w dyskusji na temat Konkurencyjnej gospodarki Europy i Nowego ładu Unii Europejskiej, która odbędzie się w ramach inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w poniedziałek, 16 maja br.

Georg Milbrandt, Premier Saksonii w latach 2002-2008
Tytuł doktora i habilitację uzyskał na Uniwersytecie w Münster. Polityczną karierę rozpoczął w 1975 roku jako członek miasta Münster. W latach 1991 – 2001 był Ministrem Finansów Saksonii, a w latach 2002-2008 był jej premierem.
Georg Milbrandt weźmie udział m.in.: w debacie poświęconej Finansom Publicznym 17 maja 2011 roku, która odbędzie się w Hotelu Monopol o godz. 9:00. Moderatorem dyskusji będzie Roman Młodkowski.

Petr Nečas, Premier Republiki Czeskiej
Czeski
polityk, absolwent fizyki na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu J.E. Purkyniego
w Brnie
, gdzie we wrześniu 1988 uzyskał doktorat. Wicepremier oraz minister pracy, spraw społecznych i rodziny (2006-2009), wiceprzewodniczący Obywatelskiej Partii Demokratycznej w latach 1999-2010, przewodniczący od roku 2010. Funkcję Premiera Czech pełni od 13 lipca 2010.
Petr Nečas wystąpi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach na uroczystej inauguracji 16 maja br.

Staffan Nilsson, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społeczny (EESC)
Staffan Nilsson pełni funkcję Przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC) od października 2010 roku. EESC jest organem doradczym Unii Europejskiej. Komitet, założony w 1957 r., zapewnia fachowe doradztwo na rzecz instytucji UE (takich jak Komisja Europejska, Rada UE, Parlament Europejski). Nilsson był również aktywnym członkiem EESC Joint Consultative Committees (JCCs). Odegrał też kluczową rolę w EU-Turkey JCC and the Euromed Committee.
Staffan Nilsson swoim wystąpieniem rozpocznie debatę poświęconą finansom, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy UE, która odbędzie się 17 maja (wtorek) o godz. 11.30 w Hotelu Monopol.

Viktor Orbán, Premier Węgier
Węgierski polityk, przewodniczący Fideszu, premier Węgier w latach 1998–2002 i od 2010. Za jego rządów Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, z powodzeniem prowadzono również negocjacje nad członkostwem w Unii Europejskiej. 28 kwietnia 2010 prezydent László Sólyom powierzył mu misję sformowania nowego rządu. 29 maja 2010 został zaprzysiężony w funkcji premiera.
Viktor Orbán wraz z przedstawicielami rządów Czech, Polski i Słowacji wystąpi podczas uroczystej inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011.

Iveta Radičová, Premier Republiki Słowackiej
Słowacka
polityk, minister pracy w latach 2005–2006, wiceprzewodnicząca SDKÚ-DS, kandydatka
w wyborach prezydenckich w 2009. W 1979 ukończyła socjologię na Uniwersytecie Komeńskiego.
W 1981 obroniła doktorat na tej uczelni, a w 1986 zdobyła habilitację w Słowackiej Akademii Nauk.
W 1990 kształciła się na University of Oxford. W 1997 otrzymała tytuł docenta, a w 2005 tytuł profesora na Uniwersytecie Komeńskiego. 8 lipca 2010 została zaprzysiężona przez prezydenta Ivana Gašparoviča na stanowisku szefa rządu.
Iveta Radičová zapowiedziała swoje wystąpienie pierwszego dnia Kongresu podczas jego uroczystej inauguracji.

Antonio Tajani, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Rzymskim – Sapienza. Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Radny gminny Rzymu (od czerwca 2001 r.). W 1994 pełnił funkcję rzecznika prasowego premiera Silvia Berlusconiego. W tym samym roku należał do założycieli nowej partii politycznej – Forza Italia. Od maja 2008 roku do lutego 2010 roku Tajani był w poprzedniej Komisji Jose Manuela Barroso Komisarzem ds. Transportu i wiceprzewodniczącym KE. Od lutego 2010 – Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości.
Antonio Tajani weźmie udział w uroczystej sesji inauguracyjnej 16 maja br. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. 

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów RP
Polski polityk, z wykształcenia historyk, prezes Rady Ministrów od 16 listopada 2007, współzałożyciel i przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Były działacz opozycyjny. Wicemarszałek Sejmu IV kadencji. Jeden z przewodniczących Unii Wolności i założycieli Kongresu Liberalno–Demokratycznego.
Prezes Rady Ministrów RP wraz z Premierami sąsiadujących z Polską: Czech, Węgier i Słowacji uroczyście zainauguruje Europejski Kongres Gospodarczy 2011 w Katowicach.

Günter Verheugen, Komisarz UE Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu w latach 2004-2010, Komisarz UE ds. Rozszerzenia w latach 1999-2004
Niemiecki polityk. Studiował historię, socjologię i nauki polityczne na uniwersytetach w Kolonii i Bonn. Funkcję Komisarza ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu objął w 2004 roku. W ten sposób znalazł się w zaproponowanym przez przewodniczącego José Manuela Barroso składzie Komisji Europejskiej. Wcześniej był Komisarzem do spraw Rozszerzenia w Komisji Prodiego. W 2010 roku jego następcą został Antonio Tajani.
Günter Verheugen weźmie udział w debacie 17 maja br. pod hasłem Europa Centralna – od regionalnej integracji sektora energii do Europejskiej Wspólnoty Energii, która odbędzie się w Hotelu Angelo w godzinach 9:00-11:00.

Sun Yuxi, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w RP
Chiński poeta i dyplomata. Kształcił się w Pekinie i Londynie. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1979 roku od stanowiska urzędnika w ambasadzie chińskiej w Paryżu. W następnych latach uzyskiwał kolejne stopnie dyplomatyczne. W 1995 mianowany został Radcą-Ministrem w ambasadzie w Seulu. Ambasador kolejno takich państw jak: Afganistan, Republika Indyjska, Republika Włoska, Republika San Marino. Od marca 2010 ambasador w Rzeczpospolitej Polskiej.
Sun Yuxi weźmie udział w debacie poświęconej współpracy chińsko–polskiej: szanse i zagrożenia, która odbędzie się 16 maja br. w Hotelu Qubus.

***

Europejski Kongres Gospodarczy 2011 w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W 100 sesjach tematycznych, debatach i wydarzeniach towarzyszących weźmie udział około 4500 gości z Polski i z zagranicy.

Europejski Kongres Gospodarczy 2011 (European Economic Congress – EEC), który odbędzie się
w Katowicach między 16 a 18 maja br., otworzy Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Honorowy Przewodniczący Rady Patronackiej – Komitetu Organizacyjnego EEC 2011.

***

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl. Współorganizatorami EEC są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Miasto Katowice.

 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2011 – www.eec2011.eu

Zapraszamy również:

Facebook: http://www.facebook.com/EECKatowice

Twitter: https://twitter.com/EECKatowice

Blip: http://eeckatowice.blip.pl/

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eec2011.eu/

###

Akredytację dziennikarską można uzyskać tylko do 9 maja br. poprzez rejestrację na stronie http://www.eec2011.eu/akredytacja/

Nowe rozwiązania telekomunikacyjne bez tajemnic

Kompleksowa ochrona powierzchni dzięki specjalistycznym preparatom emsal