w

Najczęściej występujący stan zapalny

Choroba dotyka przede wszystkim kobiety. Statystyki pokazują, że aż 20 do 50 proc. pań choć raz w życiu było dotkniętych tą przypadłością. Najczęściej zdarza się to kobietom między 15 a 34 rokiem życia oraz po menopauzie. U mężczyzn zapalenie pęcherza moczowego jest obserwowane częściej po 50.

Infekcję powodują zwykle bakterie Escherichia coli żyjące w jelicie grubym, które przy niedostatecznej higienie mogą trafić do pęcherza. Jednak chorobę mogą wywoływać również inne drobnoustroje, m.in. przenoszone drogą płciową chlamydie.

Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego zwiększa się w przypadku występowania niektórych chorób. Wśród nich są m.in. kamica nerkowa, wady układu moczowego lub cukrzyca, ale też przeziębienia i przemarznięcia organizmu czy stany zapalne dróg rodnych. Również ciąża naraża kobiety na większe ryzyko zapalenia pęcherza.

Objawy:

  • uczucie bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu
  • częstomocz
  • mocz o nieprzyjemnym zapachu
  • parcie na pęcherz

Ponieważ bakterie nie lubią zakwaszonego środowiska warto w czasie zapalenia pęcherza sięgać częściej po napoje z witaminą C, która działa przeciwzapalnie i zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Należy dużo pić, co pomoże wypłukać czynniki chorobotwórcze z dróg moczowych. W tym okresie warto zrezygnować z kawy, alkoholu i papierosów. Wysuszają one śluzówkę dróg moczowych, co zwiększa ból podczas oddawania moczu.

Oczywiście najważniejsze jest, aby szybko zdiagnozować przyczyny choroby, w przeciwnym razie stan zdrowia nie będzie się poprawiał – tłumaczy Rostisław Rodkin z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Zapaleniu pęcherza moczowego można zapobiegać. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy pić ok. 2 litrów płynów dziennie, właściwie dbać o higienę osobistą, nie wstrzymywać moczu a jesienią i zimą nosić cieplejszą, bawełnianą bieliznę.

Jeśli jednak przypadłość często powraca należy dokładnie określić przyczyny dlaczego tak się dzieje. Można się do tego celu posłużyć Testem Obciążeń, dostępnym na revitum.pl. Po wykonaniu Testu specjalista EAV pomoże usunąć przyczyny złego samopoczucia czy infekcji na długie lata.

Napisane przez RzecznikPrasowy.pl

Antybiotyki – brać czy nie?

Audyt korzyści w branży elektrotechnicznej