w ,

Nagrody firmy Bayer w konkursie fotograficznym Ekologia w Obiektywie 2011 przyznane!

Firma Bayer przyznała nagrody w 11. edycji konkursu „Ekologia w Obiektywie” poświęconej „Życiu w lasach”. Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Temat konkursu okazał się bardzo nośny, co spowodowało nadesłanie rekordowej liczby zgłoszeń: 4 500 fotografii. Walka o Grand Prix była w tym roku zacięta. Do ostatniej chwili ważyły się losy dwóch zdjęć w rywalizacji o najwyższe wyróżnienie. Ostatecznie uhonorowano zdjęcie Piotra Płaczkowskiego. Novum w tym roku były także dwie nowowprowadzone kategorie – makro i 3D. 

– „Życie w lasach to fascynujący temat dla każdego, komu bliska jest idea zrównoważonego rozwoju. Lasy i ich mieszkańcy stanowią istotną część bioróżnorodnego świata, o który musimy wspólnie dbać. Firma Bayer od lat wspiera działania służące propagowaniu idei zrównoważonego rozwoju, zgodnie z hasłem Science For A Better Life. Cieszę się, że w tym roku do naszego projektu włączyło się tak wiele osób. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i rekordową ilość nadesłanych prac, a laureatom gratuluję” – powiedział dr Dirk Ehle, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o.

– „Wybór tegorocznej nagrody Grand Prix nie był łatwy. Długo dyskutowaliśmy na temat dwóch fotografii, ale w końcu się udało. Lis to naprawdę świetna fotografia” – komentuje przewodniczący Jury, znakomity fotoreporter Chris Niedenthal.

Temat tegorocznej edycji konkursu nawiązywał do światowych obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Lasy pokrywają ponad 30 proc. powierzchni lądów, a wśród nich aż 36 proc. to lasy pierwotne. Jest to najbardziej złożony ekosystem lądowy, w którym koegzystują niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Szacuje się, że stanowią one aż 80 procent wszystkich żywych organizmów na ziemi. Lasy dają schronienie aż 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1,6 miliarda utrzymuje się z zasobów leśnych. Aż 30 proc. „dobrodziejstwa lasów“ jest wykorzystywane do produkcji artykułów drzewnych, a handel produktami leśnymi w 2004 osiągnął oszałamiającą kwotę 327 miliardów dolarów. Należy pamiętać o tym, aby tym bogactwem gospodarować w sposób świadomy i racjonalny.

Wernisażowi i ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja„Tajemnice dżungli amazońskiej” pisarki, podróżniczki i fotografki – Beaty Pawlikowskiej.Prezentowane fotografie autorka wykonałapodczas wielu podróży po Amazonii w ciągu minionych 20 lat. Można było na nich zobaczyć między innymi zagrożone gatunki zwierząt, podejrzeć Indian żyjących w doskonałej równowadze z siłami natury. – „Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce.  Trzeba szanować dżungle, puszcze i knieje, które istniały na Ziemi długo przed pojawieniem się ludzi. Puszcza Amazońska, czyli Płuca Ziemi,  wytwarza 20% zasobów tlenu naszej planety. Rocznie wycina się jej obszar równy obszarowi Polski” – komentuje Beata Pawlikowska.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w tegorocznym konkursie będzie można oglądać przez cały czerwiec na murach warszawskiego Barbakanu oraz bezterminowo na stronie www.ekologiawobiektywie.pl

Tegorocznego wyboru laureatów dokonało Jury pod przewodnictwem Chrisa Niedenthala – fotografa, fotoreportera, autora wielu wystaw -w składzie:

Marcin Bójko- Redaktor Naczelny Digital Foto Video; Anna Brzezińska-Skarżyńska – Redaktor Naczelna Redakcji Fotograficznej PAP; Monika Lechowska – Bayer Sp. z o.o.; Magdalena Machinko-Nagrabecka – Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej, UNEP/GRID-Warszawa; Dariusz Majgier – niezależny fotograf, autor interaktywnych galerii, gier fotograficznych; Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka, tłumaczka, fotografka, przewodniczka egzotycznych wypraw, dziennikarka Radia ZET; Zbigniew Włodarski – redaktor naczelny i twórca magazynu FOTOinformator.

NAGRODZENI W 11. EDYCJI KONKURSU „EKOLOGIA W OBIEKTYWIE“:

Grand Prix – Piotr Płaczkowski za zdjęcie pt.: „Lis”

W kategorii Dorośli jury przyznało następujące nagrody:

Dwie Nagrody Główne w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym:

Hubert Stojanowski za zdjęcie pt.: „Oczne ” i Michał Piekarski za zdjęcie pt.:„Panienka z okienka”

Nagroda Główna w kat. zdjęcie wykonane telefonem komórkowym:

Marta Makowiecka za zdjęcie pt.: „Korzenie…”

Nagroda Główna w kat. zdjęcie przetworzone cyfrowo:

Magda Wasiczek za zdjęcie pt.: „Wrzosowisko”

Nagroda Główna w kat. makrofotografia:

Sebastian Koczwara za zdjęcie pt.:  „Żołnierz” 

W kategorii Młodzież jury przyznało:

Nagrodę Główną w kat. zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym Piotrowi Zabłudowskiemu za zdjęcie pt.: „Moczarowe opowieści” oraz wyróżnienie dla Karola Sekty za zdjęcia: „Leśni siłacze”, „Toki”, „Hajstry” nagrodzone plenerowymi warsztatami fotograficznymi.

Partner konkursu „Ekologia w Obiektywie”:

miesięcznik Digital Foto Video

Partner merytoryczny:

UNEP/GRID-Warszawa

Patronat honorowy:

Lasy Państwowe

Patroni medialni:

fotopolis.pl, konkursykreatywne.pl, Galaktyka, Rzeczpospolita, Świat Nauki, Wiedza i Życie, zielonalekcja.pl

Szczegóły na: www.ekologiawobiektywie.pl, www.bayer.com.pl

Kontakt:

Monika Lechowska, telefon: + 48 22 572 35 16

E-mail: [email protected]

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy dokument (prezentacja, publikacja itd) może zawierać oświadczenia dotyczące przyszłości, oparte na aktualnych założeniach i przewidywaniach dokonanych przez kierownictwo Grupy Bayer lub podgrupy. Różnorodne ryzyko znane i nieznane, niepewne dane i inne czynniki mogą spowodować różnice faktyczne pomiędzy rzeczywistymi przyszłymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem lub osiągnięciami spółki a podanymi tu szacunkami. Do czynników takich należą czynniki omówione w publicznych raportach Bayer, dostępnych na stronie internetowej www.bayer.com. Spółka nie przyjmuje żadnych zobowiązań co do uaktualniania takich oświadczeń dotyczących przyszłości lub dostosowywania ich zgodnie z przyszłymi zdarzeniami czy rozwojem wypadków.

Avatar photo

Napisane przez Fischer&Zubek PR Part

Wystartowało festiwalowe lato z eService!

Internet to najważniejsze źródło informacji dla czytelników blogów