w

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza

W STRONĘ WYCINANKI
WYCINANKA, KOLAŻ, SUMI-E MALARSTWO TUSZOWE
w dniu 11 czerwca 2011 roku (sobota) w godzinach: 12.30 – 13.45 i 14.30 – 16.30

O warsztatach wycinanki – wędrując w świecie nożyczek i papieru spróbujemy zobaczyć jaki to wielki i ciekawy obszar. Nie trzeba umieć rysować. Wystarczy być uważnym i odważnym.

O warsztatach sumi-e malarstwo tuszowe – doświadczymy jak czuły jest papier, pędzel, jak pokazuje nasze stany zewnętrzne. Jak tusz sam może coś opowiadać. Jak pismo może przekazać nie tyle znaczenia, ale i emocje.

Zajęcia poprowadzi artysta plastyk Lech Żurkowski.

Zapraszamy uczestników indywidualnych (dzieci, młodzież, pedagogówi wszystkich chętnych). Zapewniamy potrzebne materiały plastyczne.

Nie wymagamy wcześniejszych doświadczeń plastycznych.

Wstęp wolny!

Zapisy i informacja pod numerem telefonu 29 764 54 43 w. 43

Lech Żurkowski – artysta malarz i rysownik, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany i ceniony pedagog współpracujący z wieloma muzeami i placówkami kultury. W 2005 założył w swojej pracowni w Warszawie Studio Ścieżka, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych, wykłady z historii sztuki, wystawy.

Lech Żurkowski jest poszukiwaczem, badaczem i odkrywcą w świecie sztuki. Jego działania zmierzają do zainteresowania ludzi tworzeniem, które nie musi być kojarzone z powstawaniem arcydzieł, lecz ma być radosnym doświadczeniem wynikającym z wewnętrznej potrzeby ducha. Dla artysty liczy się nie efekt – dzieło – lecz proces jego powstawania. Ważny jest moment zatrzymania przy określonym przedmiocie i przyjrzenia się mu, poznania go.

Fascynacja kulturą i sztuką Japonii doprowadziła Lecha Żurkowskiego do studiów nad niezwykłą metodą wykonywania rysunku tuszem (sumi-e). Jest to technika, w której artysta tworzy niezwykle ciepłe i klimatyczne rysunki będące swoistym studium przedmiotu.

Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów i galerii.

Wizyta na Kurpiach otworzyła przed Lechem Żurkowskim nowy obszar twórczych eksploracji. Od tej chwili z wielką pasją oddaje się on studiowaniu trudnej sztuki tworzenia wycinanek. Efekty artystycznych poszukiwań będzie można oglądać na ekspozycji w ostrołęckim muzeum.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Dorobiński

Dziecko głosem sumienia kierowcy … w nawigacji

Nasi sąsiedzi Niemcy