w ,

Mnogość indywidualności

Przegląd, spadkobierca odbywającego się tu przed laty Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, pozwala zobaczyć te monodramy, które na innych festiwalach zostały nagrodzone. Mamy więc pewność, że oglądamy artystów najlepszych z najlepszych. W tym roku do prezentacji wybrano dziewięć przedstawień. Będzie też szereg wydarzeń towarzyszących.

Festiwal otworzy poetycki spektakl "Psalmy Dawida" w wykonaniu znakomitego Olgierda Łukaszewicza. Liryki o Bogu, wierze i zwątpieniu w przekładzie Romana Brandstaettera artysta prezentuje od wielu lat. Tegoroczny występ będzie jego powrotem do Torunia, dlatego po przedstawieniu Łukaszewicz spotka się z publicznością. Toruński charakter będzie miał kolejny spektakl tego wieczoru. Sławomir Maciejewski, do końca roku aktor Teatru im. Wilama Horzycy, przestawi własną interpretację wątków z "Wesela" Wyspiańskiego w spektaklu "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi".

Prezentacje drugiego dnia otworzą profesjonalni amatorzy – laureaci Turnieju Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie" – Mateusz Nowak i Kamila Winkler. Na "Teatralność" w wykonaniu Mateusza Nowaka złożyły się fragmenty tekstów Bernarda Marie Koltesa, Michała Walczaka i Łukasza Rippera. "Nie-winna?" w wykonaniu Kamili Winkler, absolwentki animacji kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim, opowie o kobiecie, która wpadłszy w sidła bezwzględnego dziennikarza przechodzi wielką przemianę. Tego samego dnia zobaczymy jeszcze trzy prezentacje profesjonalistów. Tragikomiczny będzie "Patryk K." w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego, aktora Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Utkany z fragmentów powieści Jerzego Pilcha portret mężczyzny doceniany jest zarówno przez publiczność, jak i jurorów festiwali, na których był prezentowany. "Mur" w wykonaniu Ewy Dąbrowskiej z Teatru Żydowskiego to opowieść o Irenie Sendlerowej, kobiecie, która w czasie wojny uratowała setki żydowskich dzieci przed śmiercią z rąk Niemców, narażając przy tym po wielokroć własne życie. Z kolei portret dr Ewy Klonowskiej, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie, przedstawi spektakl "Matka Mejra i jej dzieci" w wykonaniu mieszkającej od dwudziestu lat w Polsce Brytyjki Caryl Swift.

Ostatni dzień festiwalu ma zawsze charakter międzynarodowy. Główną bohaterką będzie wybitna litewska aktorka Birute Mar. Artystka Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego zajmuje się również reżyserią oraz pisarstwem. Międzynarodową sławę zyskała dzięki wystawionym przez siebie monodramom. 25 listopada odbędzie się promocja publikacji poświęconej artystce "Birute Mar. Bez maski". Publiczność zobaczy również w jej wykonaniu spektakl "Antygona" n.podst. Sofoklesa, w którym aktorka wcieli się w najważniejsze postaci dramatu, zaś chór grecki pojawiać się będzie na projekcjach multimedialnych.

Z Armenii przyjedzie do Torunia Robert Hakobyan. W spektaklu "Najstarsza profesja" poznamy za jego pośrednictwem złodzieja z zasadami. Na zakończenie festiwalu czeka nas akcent kabaretowy. Z programem "Polska jest najśmieszniejsza" wystąpi Krzysztof Daukszewicz.

Program festiwalu dostępny jest na stronie www.bajpomorski.art.pl

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Ochrona i asysta prawna w ramach grupy EFL

Intersport w gronie laureatów wybranych z 434 spółek giełdowych