w , ,

Międzynarodowe standardy RICS na polskim rynku nieruchomości

Zaprezentowany podczas spotkania z polskimi dziennikarzami zestaw standardów jest dokumentem, funkcjonującym od kilku miesięcy na arenie międzynarodowej. Od października 2011, kiedy został zaprezentowany w wersji angielskiej, blisko 90 firm w Europie wdrożyło go do swojej działalności.  REABS to zbiór najlepszych praktyk i reguł, które powinny być bezwzględnie stosowane przez pośredników w obrocie nieruchomości. Głównym celem opracowania jest podniesienie jakości usług oferowanych klientom oraz wsparcie standardów krajowych wzorową praktyką opartą na międzynarodowych doświadczeniach.

„Rynek nieruchomości w Polsce, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, jest narażony na wiele czynników, które wystawiają na próbę rzetelność i uczciwość pośredników wobec klientów, oraz kolegów z branży. W okresie zwiększonej konkurencji na rynku nieruchomości i nieustającej rywalizacji o klienta pojawiają się tendencje do działań nieetycznych, zarówno w transakcjach kupna-sprzedaży jak i przy pośrednictwie w  wynajmie dużych powierzchni biurowych, magazynowych, czy handlowych. Dlatego też propagowanie i stosowanie przygotowanego przez RICS zbioru najlepszych praktyk i regół staje się jeszcze ważniejsze” – mówi Monika Dębska-Pastakia, FRICS, Przewodnicząca Zarządu RICS Polska, Partner oraz Prezes Zarządu firmy Knight Frank. „Wdrożenie standardów REABS na polski rynek nieruchomości pozwoliłoby na większą transparentność, zwiększając tym samym atrakcyjność dla inwestorów zarówno zagranicznych jak i rodzimych”  – dodaje Monika Dębska-Pastakia, FRICS.

Lista nieetycznych i nagannych praktyk na rynku nieruchomości komercyjnych jest niestety długa i dotyczy zarówno agentów jak i najemców oraz  wynajmujących.

Częstym problemem dotyczącym biur pośredniczących jest brak lub niestosowanie procedur dotyczących konfliktu interesów. Zazwyczaj polega to na nieinformowaniu zleceniodawcy o wcześniejszych lub istniejących związkach pośrednika z drugą stroną transakcji. Przykładem często obserwowanym na rynku jest agent reprezentujący dewelopera, pośredniczący przy sprzedaży nieruchomości już wynajętej, który przed upływem umowy rozpoczyna współpracę z pozyskanymi najemcami przy przedwczesnych renegocjacjach stawek czynszu i umowy najmu. Deweloper stawiany jest przed niekorzystnym wyborem pomiędzy mniejszym przychodem a utratą najemców.

Niechlubną praktyką stosowaną na polskim rynku jest również przyjmowanie dodatkowych korzyści przez pośredników, niezależnie od regularnego wynagrodzenia określonego w umowie o świadczenie usług pośrednictwa. Problem ten dotyczy także otrzymywania od firm budowlanych dodatkowego wynagrodzenia za przekazywanie informacji o nowo podpisywanych umowach najmu (ujawnianie tajemnicy handlowej). Zdarzają się też sytuacje odwrotne. Na obecnym rynku, przy silnej konkurencji wynajmujących, najemca często nie płaci żadnego wynagrodzenia agentom, którym jednak zleca usługi znalezienia nowej powierzchni, czy wynegocjowania warunków przedłużenia umowy.  

Wymienione naganne praktyki są niestety codziennością. Zbiór nadrzędnych zasad, jakim jest REABS, w założeniu ma im przeciwdziałać, propagując kulturę przejrzystości i bezstronności. Kierowanie się międzynarodowymi standardami powinno leżeć u podstaw wszystkich działań podejmowanych przez podmioty pośredniczące w obrocie nieruchomościami.

„Mam wielką nadzieję, że standardy REABS zostaną szybko wdrożone na polskim rynku i w praktyce będą stosowane przez agentów nieruchomości. Dzięki temu zyskamy wszyscy, czyniąc rynek nieruchomości w naszym regionie jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów” – podkreśla Monika Dębska-Pastakia, FRICS.

RICS Real Estate Agency & Brokerage Standards (REABS) został przetłumaczony na 7 języków, więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj: http://www.joinricsineurope.eu/en/reabs

***

O RICS

The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) jest światową organizacją zrzeszającą profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i budownictwa. Jest wiodącą instytucją promującą rozwój kwalifikacji zawodowych, utrzymywanie najwyższych standardów oraz rygorystyczne przestrzeganie kodeksu etycznego.

Przynależność do RICS jest uznawana za gwarancję najwyższej klasy profesjonalizmu w branży nieruchomości i budownictwa. Na świecie RICS zrzesza  ponad 100 000 specjalistów, którzy czuwają nad ulepszaniem i przestrzeganiem standardów na lokalnych rynkach.

RICS jest niezależną, międzynarodową organizacją zawodową powstałą w 1868 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie funkcjonuje w oparciu o podział na następujące oddziały: Wielka Brytania, Europa (kontynentalna), MENEA (Środkowy i Bliski Wschód oraz Afryka), Ameryki, Azja, Oceania i Indie. 

RICS Polska zostało powołane w 1991 roku przez grupę doświadczonych rzeczoznawców,  którzy dostrzegli potrzebę wprowadzenia regulacji na wciąż młodym i rozwijającym się po transformacji ustrojowej rynku nieruchomości. Aktualny Zarząd RICS Polska został powołany 1 lipca 2011, a jego przewodniczącą została p. Monika Dębska-Pastakia, FRICS, Partner oraz Prezes Zarządu Knight Frank. Obecnie RICS Polska zrzesza ponad 250 członków, spośród czołowych firm i organizacji działających na szeroko pojętym rynku nieruchomości.

Avatar photo

Napisane przez Ciszewski FC

Zagłosuj na najpiękniejszą bombkę!

Dobry czas na podniesienie kwalifikacji