w , ,

Meblarstwo w dołku, ale są wyjątki

Spółka Meblowa KAM z Milejewa (www.meblekam.pl) znalazła się w rankingu "Złota 200 Producentów Mebli" w Polsce, opublikowanym przez miesięcznik  Biznes meble.pl. Zestawienie powstało na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Pod względem przychodów Spółka Meblowa KAM znalazła się na 136 miejscu. Gdyby jednak – jak w podobnych rankingach innych branż- wziąć pod uwagę wzrost przychodów netto r/r to z wynikiem +39,46%  byłaby to znacznie wyższa pozycja. W trudnych warunkach gospodarczych wielu firmom z branży meblowej nie udało się uzyskać dodatniego wyniku w zakresie wzrostu przychodów. Nawet drugi w rankingu Black Red White odnotował ponad 19% spadek przychodów.

Z perspektywy całej branży meblowej rok 2012 nie może być zaliczony do udanych. W okresie od stycznia do września 2012 nastąpił w Polsce 7% spadek produkcji mebli, podczas gdy jeszcze w 2011 r. odnotowano aż 21% wzrost. O czym to świadczy?

– W tym roku kryzys na dobre przygniótł gospodarki w strefie euro. Niejako rykoszetem uderza to w polskie gałęzie tradycyjnie już związane z eksportem, takie jak meblarstwo – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE.

Jak zatem udało się takim firmom jak Spółka Meblowa KAM osiągnąć pozytywne wyniki?

– Na szczęście nie jesteśmy uzależnieni od eksportu i trudnych obecnie warunków, jakie panują w relacjach z odbiorcami w zachodniej Europie – mówi Andrzej Wołosz. – Jesteśmy firmą, która rozwija się małymi krokami, bez podejmowania wysokiego ryzyka finansowego, dokładnie analizując każdy kolejny krok. Udaje nam się dobrze odczytywać potrzeby rynku w zakresie mebli kuchennych. Nasze flagowe produkty takie jak meble Kamduo cieszą się nieprzerwanie dużym powodzeniem wśród klientów. Z bardzo dobrym odbiorem spotykają się również nowości takie jak Kammoduł czy nasz nowoczesny zestaw dedykowany ludziom żyjącym dynamicznie – Singiel Plus.

Pomimo kryzysu, Spółka Meblowa KAM nie rezygnuje z inwestycji. Po modernizacji hali, zakupie nowych maszyn przyszedł czas na kolejne "ulepszenia".

– W ramach programu regionalnego "Warmia i Mazury regionem Zjednoczonej Europy" realizujemy inwestycję w zakresie informatyzacji procesów w naszej firmie. Dotyczy to zarówno relacji z klientami, w tym zamawiania mebli, jak i wewnętrznego przepływu informacji z działów handlowych do produkcji czy magazynu – mówi Andrzej Wołosz.

Wartość projektu wynosi 1 055 033,00  zł, z czego około 30% zrefunduje Unia Europejska.

Napisane przez Forestor

Sklep Jubilerski Yes w Blue City

Niedziele z Gwiazdami w Centrum Handlowym NoVa Park