w ,

Lalkowy festiwal

Najwięcej zobaczymy oczywiście przedstawień polskich. Ale przyjadą do Torunia także goście z Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch oraz Kanady. Jak zawsze przed południem bajowa szafa zapraszać będzie młodą widownię, zaś wieczorami starszych miłośników teatru.

Nurt dziecięcy zainauguruje "Daszeńka" , przedstawienie Teatru Lalka z Warszawy . Historię małego pieska starsi widzowie pamiętają być może z dobranocki sprzed lat. Warszawska inscenizacja, pełna ciepła i uroku, pozwoli dzieciom zaprzyjaźnić się z główną bohaterką, która, tak jak widzowie, dopiero wkracza w świat, poznaje go i odkrywa. W repertuarze dla dzieci znajdą się również wielkie widowiska. Musicalem w konwencji lat 20. i 30. będzie inscenizacja "Pchły Szachrajki" w reż. Piotra Tomaszuka zrealizowana w Teatrze Guliwer . Przedstawienie będzie łączyło świat teatru i filmu, pojawią się tu bowiem elementy multimedialne. Kolejnym widowiskiem muzycznym będzie "Pinokio" Teatru Pinokio z Łodzi , w którym na tytułowego bohatera inscenizatorzy spojrzeli nie jak na nieokrzesanego kłamczucha, lecz dziecko poszukujące i twórcze.

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie spektakli kameralnych. Takie będzie "Sávitrí" w wykonaniu Teatru Líšeň z Czech . Historia bohaterki mitologii indyjskiej opowiedziana zostanie z wykorzystaniem teatru cienia. Kiedy mowa o baśniach, z pewnością jedną z pierwszych, które przychodzą nam na myśl, jest "Czerwony Kapturek" . Tę klasyczną historię opowie nam jeden z najważniejszych europejskich reżyserów teatru animacji, obdarzony niezwykłą wyobraźnią Josef Krofta . Od kilku lat organizatorzy festiwalu starają się pamiętać również o najmłodszych widzach. "On-Off" włoskiego Teatru La Barracca to propozycja dla dzieci od 1. roku życia.

Punktem wyjścia jest w tym spektaklu zabawa światłem – opowiada Marzenna Wiśniwska . –Za sprawą żarówek i lampek powstaje historia o rodzinie i dziecku, które przychodzi na świat.

W nurcie przedstawień dla starszych widzów pojawią się inscenizacje ważnych współczesnych tekstów. Teatr Wierszalin pokaże "Traktat o manekinach" na podstawie "Sklepów cynamonowych" Bruna Schulza. "Końcówkę" Becke tta zobaczymy w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora im. Andersena z Lublina . Użycie maski i innych środków plastycznego wyrazu, jakie ma do dyspozycji teatr animacji, pozwoli zapewne nadać tekstowi nowych znaczeń. Problem przemocy poruszy spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora "Nie płacz Anno" na podstawie sztuki Juliusa Meinholma. Z kolei Białostocki Teatr Lalek przyjedzie z "Księżniczką Anginą" , skrzącym się absurdem spektaklem opartym na tekście Rolanda Topora. Teatr Baj z Warszawy w przedstawieniu "Arszenik" zaprosi nas do świata uroczych starszych pań, które wspominając czasy młodzieńcze wywołają kilka duchów z przeszłości.

Wśród przeznaczonych dla starszych widzów przedstawień zagranicznych warto wymienić "Prolog. Ekspedycję do utraconych sfer" Teatru Meinhardt&Krauss z Niemiec. Tym razem znani w Toruniu twórcy postawią pytanie, co było przed początkiem naszego życia, zanim pojawiliśmy się na świecie. Dzięki wykorzystaniu środków multimedialnych otworzy się przed widzem świat pełen metafor. Próbą postawienia diagnozy współczesności będzie przedstawienie "Putin na nartach" Teatru Lišeň z Czech . Spektakl powstał na podstawie książki zamordowanej dziennikarki rosyjskiej Anny Politkowskiej. Przedstawienie przenosi nas do Rosji z czasu tragedii w Biesłanie i w teatrze na Dubrowce. Te wydarzenia skonfrontowane zostaną z codziennością Rosjan oraz z wielką polityką.

Nie zabraknie jednak lżejszych propozycji. Do takich należeć będzie "Cyrk sierot" Teatru Les Sages Fous z Kanady , złożony z urywków zrealizowanych w cyrkowej formie. Przedstawienie pokaże, jak bardzo w świecie mieszają się sprawy poważne z trywialnymi. Teatr Drak zaproponuje z kolei "Sen Pedrolina" , klasyczną komedię dell arte.

Nie można również zapomnieć o pozakonkursowych prezentacjach gospodarzy. Teatr Baj Pomorski pokaże dwa spektakle: "Makbeta" i "Na Arce o ósmej". Podczas festiwalu odbędzie się również kolejna edycja Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych . Warto też obejrzeć etiudy studentów szkół teatralnych z Białegostoku i Wrocławia. Stałym elementem jest również Akcja. Animacja. Prezentacja . Nie zabraknie także muzycznych akcentów, a festiwal jak zwykle zainauguruje barwna parada.

Festiwal dofinansowany jest z pieniędzy Urzędu Miasta Torunia.

autor plakatu: Krzysztof Białowicz

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Teatr Telewizji na żywo i w Internecie

Nowa era dziecięcego przemysłu muzycznego w Polsce