w ,

Kontrowersyjne zmiany w służbie zdrowia

Nowa ustawa refundacyjna zmienia zasady funkcjonowania niemal całego rynku farmaceutycznego, co odczują producenci leków, hurtownicy, farmaceuci, lekarze, punkty apteczne, a od przyszłego roku również pacjenci. W życie zostały wprowadzone między innymi przepisy dotyczące usztywnienia cen na poszczególnych szczeblach obrotu farmaceutycznego, wprowadzenia marż wskazanych w ustawie czy określenia zasad stosowania marż dla importu indywidualnego. Ustawodawcy pozostawili też miejsce dla wprowadzania kolejnych innowacji.

Nowe regulacje mogą być wprowadzane bardzo szybko po ich zapowiedzi. Z tego powodu branża jest zmuszona do natychmiastowego reagowania na pojawiające się informacje oraz gruntownego przygotowania się do wprowadzenia wymaganych zmian. Farmaceuci mogą spodziewać się modyfikacji w systemach informatycznych używanych w branży. Aby uniknąć gorączkowego wprowadzania zmian zaleca się im wcześniejszą aktualizację oprogramowania na kolejny rok.

Jednym z najbardziej oczekiwanych rozporządzeń jest przeformułowanie przepisu dotyczącego recept lekarskich, które bezpośrednio wpłynie na funkcjonowanie systemu aptecznego. Zmianom może ulec format i zestaw informacji dostępnych na recepcie, który apteka jest zobowiązana przekazać do NFZ. Ponadto, farmaceuci którzy wydadzą pacjentowi refundowany lek, będą musieli sami pokryć jego koszty jeżeli NFZ uzna receptę za zbyt mało czytelną. Zdaniem niektórych, zapis ten niebezpiecznie zwiększa zakres kontroli jakim dysponuje NFZ, a tym samym może godzić w interesy aptek. Rozwiązaniem problemu, byłoby wprowadzenie elektronicznych recept, które gwarantują czytelność zapisu.

Prace nad doskonaleniem ustawy, która wzbudza w branży spore kontrowersje, trwają przez cały czas. Najnowsza z oczekiwanych modyfikacji weszła w życie 1 listopada br., a dotyczy warunków zawierania i realizacji umów dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Celem zapisu jest zwiększenie efektywności funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie wydatków na opiekę specjalistyczną. Szczegółowe informacje dotyczące tego i pozostałych zarządzeń, dostępne są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Analiza i interpretacja poszczególnych aktów prawnych jest, w przypadku osób nie mających wykształcenia prawniczego, żmudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. W celu wyjaśnienia zawiłości nowej ustawy organizowane są specjalistyczne szkolenia i kursy. Informacje na ich temat można znaleźć pod adresem www.osoz.pl.

Więcej o reformie w służbie zdrowia w artykule Marcina Długosza „Pakiet zmian w farmacji” dostępnym w najnowszym numerze miesięcznika OSOZ.

Avatar photo

Napisane przez Benhauer

Dwa nowe, instalacyjne projektory Casio z serii Pro o jasności aż 4.000 ANSI lumenów

Vivitek D963HD – projektor FullHD z jasnością 4.500 ANSI lumenów