w

Kolekcja Cielo e Terra w nowej odsłonie na targach Cersaie 2022 w Boloni

Kolory nieba, ziemi i łączący je róż stały się inspiracją dla kolekcji Cielo e Terra Grupy Tubądzin. Jej autorka, projektantka Dorota Koziara, stworzyła nowe dekoracje do kolekcji, w której pojawił się też nowy kolor. Nasycona zieleń, będąca stałym elementem polskiego krajobrazu oraz inspirowane naturą konceptualne kształty to najnowsza propozycja światowej sławy designerki. Płyty miały swoją premierę podczas Międzynarodowych Targów Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienek Cersaie 2022.

Cielo e Terra to kolekcja płyt wielkoformatowych, która swoją prapremierę miała w 2016, podczas wystawy „Dorota Koziara” w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Kuratorem wydarzenia był guru światowego designu Alessandro Mendini. Od tego czasu Cielo e Terra prezentowana była podczas wielu międzynarodowych eventów. Projektanci i architekci cenią ją za uniwersalność i oryginalność. Stonowane, idealnie dobrane kolory, są doskonałą bazą do tworzenia aranżacji. Dorota Koziara powraca z nowym kolorem oraz serią dekoracji, które zostały zaprezentowane na stoisku Grupy Tubądzin podczas targów Cersaie 2022 w Bolonii.

Jedną z nowości uzupełniających kolekcję Cielo e Terra są płyty koloru zielonego, symbolizującego nadzieję. Odcień zieleni wybrany przez projektantkę łączy barwy ziemi i nieba dotychczas obecne w kolekcji.

– Inspiracją do stworzenia kolekcji była dla mnie przyroda, zwłaszcza ta z obszaru Europy Środkowej. Z moim zespołem zrobiliśmy także wiele zdjęć polskiego pejzażu, które następnie powiększyliśmy do piksela. Dzięki temu procesowi udało nam się uzyskać wypadkową kolorów, które w tym rejonie świata okazały się bardziej stonowane i delikatne niż np. w basenie Morza Śródziemnego. – wyjaśnia autorka kolekcji, Dorota Koziara, projektantka, architekt wnętrz, art dyrektor i kurator wystaw artystycznych, której studio znajduje się w Mediolanie.

Cielo e Terra sprawdzi się zarówno jako element wykończenia wnętrz w budynkach użyteczności publicznej, w tym na elewacjach, jak i w przestrzeniach prywatnych.

– Zaprojektowana przeze mnie kolekcja to płyty gresowe barwione w masie, które posiadają wysokie parametry techniczne. Zależało mi na ciepłym odbiorze materiału jakim jest zimna w dotyku ceramika. Taki efekt dają, moim zdaniem, powierzchnie głęboko matowe. – mówi projektantka.

Kolejną nowością są dekory wykonane na wielkoformatowych płytach, między innymi gradienty, w których pastelowe kolory przechodzą w biel lub mieszają się z innymi odcieniami.

– Do gładkich płyt chciałam dodać konceptualne rozwiązania, które dają wrażenie powiewu powietrza, oddechu w przestrzeni. Stąd gradienty, dla których bazą stały się kolory z kolekcji Cielo e Terra przechodzące do bieli – podobnie, jak dzieje się to, gdy patrzymy na niebo. W zależności od pogody czy pory dnia zmienia ono swoje barwy. Jest trochę jak w naturze, trochę jak na scenie w teatrze, gdzie światło miękko układa się na powierzchniach scenografii, tworząc iluzję przestrzeni i nieskończoności. Delikatna gra kolorem, przechodzącym z jednego w drugi, jest też dla mnie intrygującym zabiegiem optycznym, dzięki któremu elewacja budynku doskonale wkomponuje się w otaczającą ją naturę.- mówi projektantka.

Nowością są także dekoracje liniowe, w których zastosowano złoto i platynę. Pomyślane zostały w taki sposób, by w połączeniu z innymi kolorami płyt z kolekcji Cielo e Terra zapewniały efekt pełnej harmonii.

– Projektując dekoracje inspirowałam się skośnymi liniami, tak często występującymi w naturalnym krajobrazie. Trawy poruszające się pod wpływem wiatru czy rośliny unoszące się na powierzchni wody – to właśnie one stanowiły dla mnie punkt odniesienia. To dekoracja o bardzo subtelnym charakterze.- wyjaśnia Dorota Koziara.

Nowości w kolekcji Cielo e Terra zostały zaprezentowane podczas targów Cersaie 2022 w Bolonii, przy stoisku C18-D19 w hali 16.

Napisane przez V5Group

Projekt pilotażowy Audi: fizyczny recykling umożliwia przetworzenie mieszanych odpadów z tworzyw sztucznych

Nowości Grupy Tubądzin na targach Cersaie 2022