w , ,

Kaspersky udostępnia film dokumentalny opowiadający o polowaniu na cyberugrupowanie Carbanak

Film ten zapowiada nową serię powstałą na kanwie prawdziwych cyberprzestępstw pt. „hacker:HUNTER".

W czterech odcinkach (trwających łącznie 31 minut) przedstawiono, jak w wyniku międzynarodowego śledztwa doszło do aresztowania w Tajwanie i Hiszpanii czterech członków ugrupowania Carbanak. Film przedstawia historię tego cybergangu: opowiada, jak zdołał ukraść pieniądze i dlaczego tak trudno było go powstrzymać. W produkcji dokumentu uczestniczyli eksperci z różnych firm z branży bezpieczeństwa, jak również organy regulacyjne oraz media.

Gang Carbanak to niesławne ugrupowanie cyberprzestępcze stojące za kradzieżą pieniędzy na ogromną skalę. Jako pierwsze zastosowało w zwykłej przestępczości finansowej wysoce wyrafinowane narzędzia, techniki oraz procesy typowe dla cyberprzestępców wspieranych przez rządy. Członkowie gangu nauczyli się od najbardziej zaawansowanych cyberprzestępców, jak pozostać poza zasięgiem radaru, a jednocześnie zbić fortunę.

Z czasem Carbanak przekształcił się w swoisty parasol dla różnych działań cyberprzestępczych motywowanych chęcią zdobycia nielegalnych zysków finansowych. W 2018 roku aktywna współpraca międzynarodowa doprowadziła do aresztowania podejrzanych członków gangu.

Opisywany film jest pierwszym z serii dokumentów na temat największych cyberincydentów na świecie. Wkrótce pojawi się również drugi film z serii „hacker:HUNTER”, który przenosi na ekran historię epidemii Wannacry z 2017 r.

Gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z cybergangiem Carbanak, byliśmy pod wrażeniem poziomu jego zaawansowania. Sposób, w jaki przestępcy ci poruszali się w sieciach, aby ostatecznie ukraść pieniądze z instytucji finansowej, to coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Jednocześnie wiedzieliśmy, że musimy powstrzymać to zagrożenie, które stosowało taktyki, techniki oraz procedury na wzór wyrafinowanych kampanii sponsorowanych przez rządy. Mamy nadzieję, że nasz dokument pomoże zrozumieć sposób działania tej grupy przestępczej, a potencjalnym przestępcom uzmysłowi, że cyberprzestępczość nie popłaca – powiedział Jornt van der Wiel, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Więcej informacji na temat cybergangu Carbanak znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/GlXYN.

Serię filmów dokumentalnych „hacker:HUNTER” można obejrzeć na stronie https://www.tomorrowunlocked.com/guardians/hacker_hunter

Informacja o Tomorrow Unlocked

Tomorrow Unlocked to stworzony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze technologicznej oraz studio filmowe. Skupia się na prezentowaniu historii, które pokazują, w jaki sposób technologia pomaga nam tworzyć lepszą przyszłość, i oferuje źródła wiedzy, filmy dokumentalne oraz podstawowe informacje. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.tomorrowunlocked.com.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Napisane przez Kupczyk Piotr

Szkolna wyprawka ubezpieczeniowa

Showroom Technogym wkrótce w Polsce!