w , ,

Kaspersky podsumowuje swoje prognozy dot. cyberzagrożeń w 2021 r.

Ten rok nie jest wyjątkiem – Kaspersky kontynuuje serię corocznych publikacji Kaspersky Security Bulletin, które zawierają prognozy na przyszły rok dla wybranych branż.

 

Cyfryzacja edukacji rozszerzy zakres zagrożeń

Obostrzenia związane z obecną sytuacją epidemiczną zmieniły systemy edukacyjne na całym świecie. Cyfryzacja, która jest głównym motywatorem tych zmian, utrzyma tempo w 2021 r. Integracja mediów społecznościowych, usług wideo oraz gier w procesie edukacyjnym okazała się skuteczna i w przyszłym roku tworzonych będzie więcej takich treści. Wraz ze wzrostem osób uczących się online coraz większe znaczenie mają zagrożenia związane z naruszeniem prywatności.

Zarówno uczący się, jak i pedagodzy powinni zatem zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo swoich danych osobowych. W przypadku braku poprawnych ustawień bezpieczeństwa może dojść do naruszenia informacji osobowych, a osoby, których takie naruszenia będą dotyczyły, mogą paść ofiarą ataków rozprzestrzenianych za pośrednictwem platform edukacyjnych. Poza tym zdalna nauka pociąga za sobą również nowe zagrożenia związane z cybernękaniem.

Ewolucja ataków na systemy przemysłowe

Każdego roku cyberprzestępcy tworzą coraz bardziej zaawansowane zagrożenia ukierunkowane. Niektórzy dokładnie zbadali charakterystykę przedsiębiorstw przemysłowych i uzyskali dostęp do ogromnych ilości informacji dotyczących ich sieci technologicznych. Trend ten utrzyma się w 2021 r.

Szczególnie ataki na przemysłowe systemy sterowania (ICS) staną się bardziej ukierunkowane i w efekcie jeszcze bardziej wyrafinowane, łącznie z wykorzystaniem taktyk APT. Jest to istotne zagrożenie, ponieważ sieci przemysłowe stały się bardziej podatne na ataki ze względu na ograniczenia nakładane na pracę stacjonarną oraz personel na miejscu w połączeniu ze wzrostem liczby osób uzyskujących zdalny dostęp do sieci.

Hakowanie szczepionki: nowa możliwość wykorzystania pandemii wirusa powodującego COVID-19

Tematy związane z medycyną i opieką zdrowotną będą w przyszłym roku nadal wykorzystywane jako przynęta i będzie tak przynajmniej do końca pandemii. Głównym powodem rosnącego zainteresowania badaniami medycznymi wśród cyberprzestępców był rozwój szczepionki przeciwko COVID-19. W 2021 roku nadal będą miały miejsce próby kradzieży danych dotyczących badań nad koronawirusem. Tak długo jak globalna społeczność medyczna będzie walczyć z tą chorobą, firma, która ogłosi znaczący sukces w rozwoju szczepionki, będzie potencjalną ofiarą ataków ukierunkowanych.

Jednak nacisk na bezpieczeństwo cyfrowe w szpitalach daje nadzieję, że w 2021 roku będzie miała miejsce większa współpraca ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, organizacji oraz systemów opieki zdrowotnej. Z doświadczenia wynika, że poważne kryzysy, takie jak pandemia, skłaniają organizacje do zwracania większej uwagi na bezpieczeństwo swojej infrastruktury.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Napisane przez Kupczyk Piotr

Zatrudnianie cudzoziemców – ważne zmiany w przepisach od 1 grudnia 2020 r.

Znany cybergang DeathStalker oferujący usługi hakerskie atakuje w Ameryce i Europie