w , ,

Jak pokonać strach maluszka przed myciem głowy?

Powodów strachu dziecka przed wodą czy też myciem głowy jest wiele. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą temperaturę powietrza i wody, a także o jej odpowiednią ilość w wanience. Niespokojne ruchy rodzica i nieuważne polewanie wodą buzi lub oczu dziecka tylko niepotrzebnie przestraszą i zniechęcą malucha do kolejnych kąpieli. Dlatego kluczowe jest zapewnienie bezpiecznych i przyjemnych warunków kąpieli.

Dobór odpowiedniego szamponu

Dobór odpowiednich środków myjących, w tym szamponu, który nie będzie szczypał w oczy, nie spowoduje uczuleń i podrażnień jest kluczowe, aby zabieg ten przebiegł szybko i bezboleśnie. Warunki te spełnia szampon Oilatum Baby, przeznaczony do codziennej pielęgnacji włosów i owłosionej skóry głowy niemowląt oraz dzieci już od 1. dnia życia. Dzięki zawartości łagodnych składników, doskonale myje i pielęgnuje delikatną skórę głowy maluszka. Szampon Oilatum Baby delikatnie się pieni i nie szczypie w oczy. Nie zawiera także barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów.

Akcesoria kąpielowe

Na rynku akcesoriów, wspomagających codzienną pielęgnację maluchów, dostępnych jest wiele przydatnych produktów. Warto zakupić osłonkę kąpielową, którą zakłada się na główkę dziecka. Jest ona tak dopasowana do głowy, aby ochronić oczy, twarz i uszy przed dostaniem się do nich wody lub szamponu. Zapobiega ona także przed zachłyśnięciem. Przydatny może okazać się również ręcznik zwinięty w rulon i umocowany wokół główki malucha. Zatrzyma ewentualny strumień wody, zachowując suchą buzię. Innym rozwiązaniem jest specjalnie opracowany kubek do mycia głowy, który posiada miękką, elastyczną krawędź, tworzącą wokół czoła barierę. Dzięki temu woda nie spływa do oczu. Akcesoria te występują w wielu kolorach i wzorach, co na pewno wzbudzi ciekawość i zainteresowanie maluszka.

Mycie poprzez zabawę

Zabawa często zmienia negatywny stan emocjonalny maluszka, eliminuje jego płacz i strach. Wprowadzenie elementów zabawy i niespodzianek do codziennej kąpieli to prosty i często skuteczny sposób na oswajanie lęku przed myciem włosów. Poniżej parę propozycji:

  • Bańki mydlane

Ważne jest, aby dziecko kojarzyło czynność mycia głowy z czymś przyjemnym i bezpiecznym. Puszczanie baniek daje zawsze wiele radości i rozbawia dziecko. Te chwile zabawy warto wykorzystać na umycie główki dziecka, kiedy to jego uwaga jest skupiona na kolorowych bańkach.

  • Salon piękności

Mycie i zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez dziecko na swoich misiach i lalkach, oprócz samej frajdy, pozwolą maluchowi, przy wsparciu rodziców, poznać czynności i produkty wykorzystywane do kąpieli. Odgrywane scenki przez rodzica, który wciela się w role klientów, poddawanych np. myciu głowy lub czesaniu, pokażą dziecku, że czynności te dają wiele radości i zadowolenia. Pozwól dziecku, aby dotykało i bawiło się Twoimi włosami, okazuj swoje zadowolenie i radość. Warto też zamienić się rolami, aby dziecko samo mogło poczuć, jak miło jest być obsługiwanym. Odgrywanie ról i spełnianie próśb dziecka jest świetną zabawą. Zadawaj pytania i prowadź z maluchem dialog: „Czy chciałaby Pani masaż głowy czy samo mycie? Czy woda nie jest za zimna?”, itp. W momencie odgrywanych scenek, dziecko nawet nie zauważy, że jego główka jest już czysta, a zabieg ten przebiegł bezboleśnie.

  • Bajki

Kolejnym sposobem na spokojne przejście rytuału mycia jest wprowadzenie swojej pociechy w bajkowy świat. Przy każdej kąpieli można opowiedzieć cykl historyjek, w których  bohaterowie mają przygody związane z wodą i kąpielą. Oczywiste jest, że historyjki powinny nieść za sobą pozytywny i edukacyjny przekaz, który tylko zachęci dziecko do mycia i pluskania. Czytanie fragmentów książeczek także może być codziennym rytuałem towarzyszącym kąpieli.

Wszelkie zabawy w kąpieli wymagają od rodziców konsekwencji i cierpliwości. Oswajanie lęku dziecka może trochę potrwać, niemniej jednak bycie wytrwałym się opłaca. Widok dziecka radośnie i chętnie pluskającego się w wodzie wynagrodzi rodzicom ich wszelkie starania.

Avatar photo

Napisane przez MCConsultants

Pokój inspirowany orientem

Zdrowie czy pieniądze? O czym rozmawiają Polacy?