w , ,

Jak dobrze zorganizować i rozpropagować Fan Page na Facebook

Michał Tomasik, Internet Media Specialist z grupy marketingowej Aveex, która od kilku lat z sukcesami zajmuje się kreacją różnych marek w Internecie uważa, że właściciele wszelkich rozmiarów firm łączą się z Facebookiem, bo pozwala im to na bezpośrednie spotkania i rozmowy z klientami, poza tym według Pana Michała FanPage ma służyć budowie relacji i przywiązania do marki.

Jak ugryźć, żeby nie zostać zjedzonym

FanPage to miejsce spotkań osób sympatyzujących z marką. Fani wymieniają się spostrzeżeniami, uwagami, zadają pytania, chwalą i krytykują. Celem administratora jest rzeczowe i profesjonalne, a zarazem w odpowiednim tonie udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania, dostarczanie wartościowych informacji, tworzenie kreatywnych wpisów oraz skłanianie do emocjonujących dyskusji wszystkich użytkowników. Dobrze prowadzona i zarządzana strona fanowska zachęca do polubienia i aktywizowania dedykowaną grupę docelową.

Najtrudniejszym etapem w tworzeniu idealnego Fan Page jest pozyskanie fanów. Badania Chadwick Martin Bailey wskazują, że najczęściej spotykanym powodem dla którego użytkownicy Facebook zostają fanami danej marki jest chęć otrzymania rabatu lub udział w promocji.

Teoria wprowadzona w życie

Wspomniana wcześniej grupa marketingowa Aveex, która obsługuje korporacyjne giganty chcąc powiększyć fanklub na Facebook marek Alfa Star i FAAC stworzyła mechanizm, który w przeciągu 21 dni zwiększył rozmiar grupy o 1999,64% w przypadku Alfa Star i o 1400,6% przez 19 dni w FAAC’u. Ciekawostką jest, że obie firmy stoją na krańcowych biegunach tematycznych, aleposiadając wiedzę, że statystyczny użytkownik Facebook to osoba, która chce i lubi dostawać prezenty, można ujednolicić sposób rekrutacji fanów. Po tym działaniu fani, którzy idealnie wpisują się w target marki (dzięki odpowiednim kanałom komunikacji), zaczęli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu Fan Page „Lajkując” i komentując poszczególne wpisy. Jest to niewątpliwy sukces, ponieważ w każdym przypadku skutkuje to częstszym odwiedzaniem strony w poszukiwaniu atrakcyjnych treści.

Sposób pozyskiwania fanów musi być tak skonstruowany, aby był atrakcyjny dla grupy docelowej. Statystyczny użytkownik Facebook ma 138 znajomych i każdy z nich widzi co jego internetowy przyjaciel polubił i kliknął, co również jest wartościowe, ponieważ dzięki temu świadomość marki rośnie. Można to porównać do efektu kuli śnieżnej, czyli procesu, który rozpoczyna się na małą skalę (użytkownik), a rozrasta na ogromną (znajomi znajomych..)

Czyli nie każdy może?

Podejmując się administracji i prowadzenia grupy fanowskiej należy mieć świadomość, że zdobycie fanów to jedno, a utrzymanie ich i usatysfakcjonowanie- drugie. Nawiązując do wcześniej wspomnianych badań, dobrze jest dać coś w zamian za początkowe kliknięcie. Natomiastw celu zachęcenia go do częstych i aktywnych odwiedzin należy dostarczać mu na bieżąco kontent, który będzie dla niego interesujący. Zwykły czytelnik, zaczyna komentować wpisy, samemu je kreować, a po pewnym czasie sam odpowiada na nowe pytania użytkowników co ostatecznie tworzy z niego ambasadora marki. Taki użytkownik będzie chętnie wracał na profil, a co się z tym wiąże – częściej będzie wybierał produkty lubianej marki.

Założenie strony fanowskiej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Firmy często zlecają zrobienie to specjalistom w dziedzinie social media. Prawidłowe zaprojektowanie kampanii wiąże się ze zdobyciem solidnego wizerunku marki w oczach klientów. Według Oskara Ciałowicza, dyrektora strategicznego w grupie marketingowej Aveex, każda marka jest inna, i do każdej trzeba podejść w indywidualny sposób, dlatego tak ważne jest opracowanie odpowiedniej strategii działania, która zadecyduje o tym czy brand wzniesie się nad wyżyny, utrzyma swoją pozycję czy upadnie.

Autor:

Justyna Jacyno – Internet Media Developer, Dom MediowyEssencja

Avatar photo

Napisane przez RedPen

Damy z pieskiem i małpką – wystawa w Królikarni

„Jak utrzymać rodzimą produkcję w Polsce?” Industrial Investment Adventure 2011