w , ,

Inteligentne sterowanie oświetleniem w twoim domu

Sterowanie oświetleniem w całym domu w systemie SNG odbywa się poprzez panel dotykowy Touch:me 5,7”, aplikację na iPad'a, przyciski (pstryki) albo przez internet. Mając komputer lub tablet podłączony do internetu możesz sterować światłem w swoim domu z kanapy w salonie lub z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej.

Włączanie i ściemnianie

Pierwsza, podstawowa funkcja związana z oświetleniem to sterowanie obwodami lamp włącz/wyłącz. Za jednym naciśnięciem guzika możesz włączyć lub wyłączyć pojedyncze źródło światła, światło na wybranym poziomie (piwnica, parter, piętro) lub w konkretnym pomieszczeniu.

System SNG załącza i ściemnia lampy żarowe i halogenowe z transformatorami elektronicznymi o mocy do 210W. Przykłady zastosowania to funkcje:

  • włącz lampę – wyłącz lampę,

  • ściemnij/rozjaśnij lampę,

  • włącz lampę np. na 50 procent intensywności.

Do załączania światła można wykorzystać czujniki ruchu. Sprawdza się to, np. na korytarzach, schodach, czy w garderobach.

Sceny świetlne i sekwencje

Scena świetlna pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju za pomocą oświetlenia. System SNG umożliwia tworzenie i wywoływanie scen oświetleniowych za jednym naciśnięciem guzika. Scena oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi (lamp, kinkietów itp.) jednocześnie. Na przykład wywołujemy scenę TV: wyłączone zostaje oświetlenie sufitowe, kinkiety ściemniają się na 15 % swojej maksymalnej mocy. Dodatkowo do sceny możemy podłączyć inne urządzenia sterowane elektrycznie, np. zamknąć rolety, opuścić ekran lub projektor.

Inną opcją jest sekwencja oświetleniowa, która polega na zapalaniu się poszczególnych lamp, jedna po drugiej, które po ustalonym czasie same się wyłączą. Sekwencja oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi w różnym czasie. Ta funkcja może być użyteczna, gdy wprowadzasz samochód do garażu, a potem przechodzisz przez piwnicę do domu. Innym przykładem może być sekwencja wejścia – włącz światło w holu, odczekaj 2 minuty, włącz oświetlenie korytarzy prowadzących do salonu oraz w salonie. Bez twojego udziału zapalają się kolejno odpowiednie światła i same gasną, gdy już przestają być potrzebne.

Tutaj także można łączyć funkcje świetlne ze sterowaniem rolet, czujnikami ruchu, systemem alarmowym.

Funkcje czasowe

Sterowanie oświetleniem można wykorzystać w funkcjach czasowych. Oświetlenie załączy się i wyłączy o ustalonej przez nas godzinie. Na przykład, ustawiamy system SNG tak, że załączy oświetlenie przed domem o godzinie 20:00 i wyłączy oświetlenie przed domem o godzinie 23:00, kiedy domownicy idą spać.
Godziny załączania i wyłączania można uzależnić od
zegara astronomicznego (wschodów i zachodów słońca), np: załącz oświetlenie przed domem, godzinę po zachodzie słońca, wyłącz oświetlenie godzinę przed wschodem słońca.

Współpraca oświetlenia z alarmem

Oświetlenie może współpracować z systemem alarmowym. Możesz ustawić system SNG tak, że gdy zostanie uruchomiony alarm, załączy się oświetlenie w całym domu. W systemie SNG jest przycisk „panika”, który oprócz zapalenia oświetlenia w całym domu, może także wywoływać alarm.

Symulacja obecności

Kolejna zaawansowana funkcja, która wykorzystuje oświetlenie to symulacja obecności. System SNG uczy się zachowań i preferencji domowników w poszczególne dni tygodnia i odtwarza je podczas nieobecności mieszkańców. Możesz jechać spokojnie na wakacje, bo twój dom jest bezpieczny. O tej funkcji napiszemy więcej w kolejnych artykułach.

www.synergiatech.pl

Kobiecy klucz do sukcesu w biznesie

Pracownicy polskich Top Employers rzadziej chorują