w

Gry z pozytywnym wpływem na zdrowie psychiczne

Historie graczy i badania akademickie wskazują na korzyści zdrowotne płynące grania w gry oparte na lokalizacji, które zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i spotkań towarzyskich.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to ważna okazja, aby porozmawiać o naszym zdrowiu psychicznym oraz o tym, co można zrobić, aby o nie dbać, i jak ważne jest, aby uzyskać pomoc, jeśli pojawiają się problemy.

Pomimo tego, co niektórzy mogą myśleć, gry mogą być pozytywnym czynnikiem dla zdrowia psychicznego. Wielu graczy uważa, że gry pomogły im w zachowaniu równowagi psychicznej podczas pandemii. Badania akademickie podkreśliły natomiast pozytywne korzyści płynące z grania w gry oparte na lokalizacji.

– Jako ludzie jesteśmy z natury społeczni i mamy potrzebę interakcji z innymi, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Gry mobilne takie jak Pokémon GO mogą prowadzić ludzi w kierunku zdrowych zachowań i mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie – mówi dr Tanja S. H. Wingenbach z University of Greenwich w Wielkiej Brytanii o wynikach swoich najnowszych badań.

–Covid-19, a także późniejsze blokady, zmusiły nas do mniejszej ilości interakcji twarzą w twarz, nasze badanie podkreśla ich znaczenie. Powinno to naprawdę zachęcić graczy i nie-graczy do wyjścia na zewnątrz i interakcji z innymi – dodaje naukowczyni.

W innym badaniu dr Aaron Cheng z Wydziału Zarządzania w LSE i jego współautorzy stwierdzili, że granie w gry lokalizacyjne może złagodzić niekliniczne formy łagodnej depresji, ponieważ zachęcają one do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, socjalizacji twarzą w twarz i ekspozycji na naturę. Są to czynniki, które udokumentowano jako mające pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Możliwość łączenia się z innymi ludźmi i spędzanie czasu na zewnątrz to coś, co jest sercem gier Niantic, takich jak Pokémon GO, Pikmin Bloom i Ingress: Prime. Sami gracze Pokémon GO od 2016 roku przebyli ponad 28 miliardów kilometrów i nawiązali 450 milionów znajomych.

–W Niantic wierzymy, że możemy wykorzystać technologię do zachęcania wszystkich, w tym nas samych, do wstania, spaceru na zewnątrz i połączenia się z ludźmi i światem wokół nas. To jest to, do czego my ludzie się urodziliśmy, wynik dwóch milionów lat ludzkiej ewolucji, a w rezultacie są to rzeczy, które czynią nas najszczęśliwszymi. Technologia powinna być używana, aby te podstawowe ludzkie doświadczenia były lepsze – nie zastępować ich – mówi John Hanke, dyrektor generalny Niantic.

Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym, nie bój się prosić o profesjonalną pomoc. Safe In Our World zapewnia przydatny katalog globalnych infolinii i stron wsparcia, z których możesz skorzystać.

Napisane przez zpRO

Ekskluzywny pakiet na dziesiąte urodziny: Audi RS Q3 edition 10 years

Zaspokój apetyt na barwny design z lodówką Samsung Bespoke i odbierz zwrot na konto