w , ,

Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego wpisany na listę Pomników Historii

Pierwsze rozmowy w tym temacie Senator Leszek Piechota podjął z Prezydentem Bronisławem Komorowskim podczas spotkania Prezydenta ze Śląskimi Parlamentarzystami w jego rezydencji w Wiśle w marca 2012r. Następnie w kwietniu 2012r. Senator Leszek Piechota przesłał list do Pana Olgierda Dziekońskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w  którym opisuje swoje starania zmierzające do ochrony katowickiej moderny, wyrażając jednocześnie głęboką nadzieję, że dzięki wsparciu Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Pana Ministra katowicka moderna może zostać wpisana na listę Pomników Historii, a dalszej przyszłości na listę UNESCO.  W maju 2012 r. w swojej  rezydencji w Wiśle Prezydent Bronisław Komorowski po raz drugi spotkał się ze Śląskimi Parlamentarzystami. Podczas spotkania Senator Leszek Piechota wraz z senatorem Jarosławem Laseckim przekonywali Prezydenta o unikalnej wartości zabytków Śląska oraz zaapelowali o ich większe docenienie. Z inicjatywy Senatora Jarosława Laseckiego powstał wtedy pomysł na utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Górnego Śląska, który działałby podobnie jak Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Pomysł poparł Senator Leszek Piechota.

Jak powiedział Senator Leszek Piechota: „Pomimo tego, że na terenie Katowic znajduje się bardzo duża liczba obiektów modernistycznych i funkcjonalistycznych, to nigdzie indziej architektura ta nie występuje w takim nagromadzeniu i przekroju form”.  Ten modernistyczny budynek jakim jest Gmach Sejmu Śląskiego został oddany do użytku w 1929 roku i od tamtego czasu jest jednym z największych obiektów użyteczności publicznej w kraju. Powstała w nim sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP.

Podczas uroczystości w Katowicach Prezydent Bronisław  Komorowski powiedział – „To symbol polskiego Śląska i jego dążenia do nowoczesności, symbol trwałych związków polsko-śląskich przynoszących dobre owoce i opartych na trwałych fundamentach. Tu przez lata biło serce Śląska, na rzecz tego regionu i całej Polski” .

Statut Pomnika Historii przyznawany jest zabytkom o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego w Polsce. Uzyskanie tytułu Pomnika Historii to duży prestiż, sukces promocyjny oraz szansa na wsparcie z budżetu Ministerstwa Kultury. W województwie śląskim oprócz Gmachu Sejmu Śląskiego taki status ma katowicka dzielnica Nikiszowiec oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. W całej Polsce istnieją 54 zabytki wpisane przez Prezydenta RP  na listę Pomników Historii.

Więcej o katowickiej modernie na:

www.leszekpiechota.pl/index.php?jezyk=pl&grupa=3&dzi=1275470763.

Fot. Źródło. BP Tomasz Żak

Avatar photo

Napisane przez Barbara Wnęk

Kosmetyki do stylizacji fryzur intymnych z Nowego Yorku dostępne są już w Polsce!

La Mariee – największy salon sukien ślubnych w Warszawie już otwarty