w ,

GDF Suez Energia Polska S.A. zwiększa swój udział w produkcji zielonej energii w Polsce

Pągów jest już trzecią farmą wiatrową w portfolio GDF SUEZ Energia Polska S.A., po zrealizowanych przez spółkę przedsięwzięciach Jarogniew-Mołtowo (20 MW) i Wartkowo (30 MW). Zarówno nowa inwestycja, jak i zakup kolejnego projektu wiatrowego, tj. Klukowo-Samborsko, to konsekwencja strategicznych planów firmy zmierzających do znacznego zwiększenia w ciągu kilku lat produkcji energii pochodzącej z wiatru.

– Farma wiatrowa Pągów to kolejny krok do wdrożenia naszej strategii energetycznej, która pozwoli nam stać się liderem produkcji energii odnawialnej w Polsce.– mówiGrzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska S.A.

Realizowane przez spółkę projekty stanowią odpowiedź na potrzeby rynku europejskiego, skoncentrowane na zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii do 15% do 2020 roku. Od 2004 roku GDF SUEZ Energia Polska S.A. aktywnie uczestniczy w realizacji polityki europejskiej mającej na celu ograniczenie emisji CO2. Jednym z przedsięwzięć firmy w tym zakresie jest budowa największego na świecie bloku w całości opalanego biomasą o mocy 205 MW w Elektrowni w Połańcu, co pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 1,2 miliona ton rocznie.

Montaż i uruchomienie turbin na farmie wiatrowej Pągów przeprowadzi Vestas, największy dostawca turbin wiatrowych na świecie. Firma zapewni również ich serwisowanie i remonty przez okres 12 lat na podstawie umowy AOM 5000 (Active Output Management), stanowiącej nowy produkt serwisowy Vestas, umożliwiający optymalizację produkcji i minimalizację ryzyka dla klienta. Najnowsze rozwiązania technologiczne Vestas ułatwią przyłączenie elektrowni wiatrowej do sieci oraz zapewnią stałą dostawę energii elektrycznej.

– Bardzo się cieszymy, że GDF SUEZ Energia Polska S.A. wybrała turbiny Vestas V112 – 3MW dla projektu Pągów. Pągów jest pierwszą w Polsce elektrownią wiatrową typu V112-3.0 MW, czyli jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów Vestas. Zastosowane w tym projekcie rozwiązanie GridStreamerTM sprawia, że V112-3.0 MW jest w pełni zgodny z polskim systemem energetycznym, co w praktyce oznacza, że przyłączenie elektrowni do sieci zapewni stałą dostawę energii elektrycznej. – podsumowujeKlaus Steen Mortensen, Prezes Vestas Northern Europe.

Avatar photo

Napisane przez Martis CONSULTING

Firmy Classen i RuckZuck z planami na 2012 rok

Grunt to dobre podłoże!