w

Frost & Sullivan: Azjatyckie potęgi wyznaczają perspektywy światowego zapotrzebowania na energię

Warszawa, 20 lipca 2011 r. – Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie znacząco wzrastać w ciągu następnych dziesięcioleci (2010 – 2030), zwłaszcza w regionach rozwijających się, w związku z poszerzaniem się klasy średniej i postępującą urbanizacją.

Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Prognozy rocznego wytwarzania energii na świecie 2011 , wynika że złożony roczny wskaźnik wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate – CAGR) dla wytwarzania energii elektrycznej będzie wynosił 2,7 proc. do końca 2020 roku. W ciągu kolejnej dekady wskaźnik ten spadnie do 1,8 proc. rocznie, jako że tempo rozwoju na rynkach wschodzących zostanie zredukowane i większego znaczenia nabierze efektywność energetyczna.

W czasie kolejnych dwóch dziesięcioleci łączny udział rozwiniętych regionów Unii Europejskiej (UE), Ameryki Północnej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i RozwojuAzji i Pacyfiku (OECD APAC) w ogólnym zapotrzebowaniu na energię spadnie z 49,6 proc. do 37,5 proc. Znacząca część zapotrzebowania będzie pochodzić z Indii i Chin: łączny udział tylko tych dwóch krajów w ogólnym zapotrzebowaniu na energię wzrośnie z 23,6 proc. w 2010 roku do 34,5 proc. w 2030 roku.

„Rola oraz przyszły wpływ Chin i Indii są najbardziej znaczące w obszarze wytwarzania energii z węgla: w 2010 roku odpowiadały one za 43,8 proc. łącznego światowego zapotrzebowania. Przewiduje się, że wartość ta wzrośnie do 57 proc. do roku 2030” – twierdzi Harald Thaler, szef zespołu ds. energii z londyńskiego oddziału Frost & Sullivan. „Oba te kraje mają również duży udział w wytwarzaniu energii z elektrowni wodnych i wiatrowych.”  

Należy się spodziewać rosnącej popularności energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jako że rządy zamierzają ograniczyć emisje związane z eksploatacją paliw kopalnych. Celem tych działań jest konieczność spełnienia wymagań międzynarodowych porozumień dotyczących walki ze zmianami klimatu, a także wsparcie rozwoju nowych branż w obszarze ekologicznej gospodarki.

Wykorzystanie wszystkich źródeł energii, oprócz ropy, będzie rosło, jednak węgiel pozostanie dominującym źródłem na światowym rynku. Węgiel będzie nadal odpowiadał za niemal 28 proc. zainstalowanej mocy i ponad 34 proc. wytwarzania energii w 2030 r.

„Należy się spodziewać, że w Chinach i Indiach dojdzie do znaczącego wzrostu w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej i energii atomowej, jako że oba te kraje starają się dokonać dywersyfikacji pozwalającej zmniejszyć zależność od energii wytwarzanej z paliw kopalnych” – zauważa Harald Thaler. „Jednakże największy wzrost w zakresie wytwarzania energii ze źródeł niekopalnych będzie miał miejsce na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie szczególnym zainteresowaniem będzie się cieszyć rynek wykorzystywania energii słonecznej”.

Rozwój rynku energii odnawialnej nastąpi również w Rosji, która potwierdziła zamiar zwiększenia udziału energii atomowej w swoim ogólnym bilansie energetycznym. Obecnie buduje się tam dziewięć reaktorów – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju, oprócz Chin. Przewiduje się, że energia atomowa będzie w Rosji odpowiadać za 20 proc. wytwarzanej mocy w 2020 roku, w porównaniu z 16 proc. w roku 2010.

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na temat raportu pt. Prognozy rocznego wytwarzania energii na świecie 2011 , prosimy o kontakt z Joanną Lewandowska, Corporate Communications, na adres [email protected]. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych.

AnalizaPrognozy rocznego wytwarzania energii na świecie 2011 jest częścią programu partnerstwa na rzecz rozwoju  Energia , który obejmuje m.in. analizy prowadzone na następujących rynkach: Roczny przegląd światowego rynku energii, Strategiczna analiza rynku usług elektrowni w Rosji oraz Globalne rynki energii wiatrowej.

Prognozy rocznego wytwarzania energii na świecie 2011

M6EB

O Frost & Sullivan:

Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania. Program firmy – Growth Partnership Service – dostarcza dokładnych badań rynkowych i modeli najlepszych praktyk, aby wspomóc generowanie, ewaluację i wdrożenie skutecznych strategii rozwoju.  Frost & Sullivan ma  50-letnie doświadczenie we współpracy z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada 40 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost & Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem http://www.frost.com.

Kontakt:

Joanna Lewandowska

Corporate Communications – Europa

T: +48 22 390 41 46

E: [email protected]

http://www.frost.com

Avatar photo

Napisane przez Joanna Lewandowska

Rewolucyjna ustawa śmieciowa

Browar Sulimar z nowym Dyrektorem ds. Rozwoju