w

Filmowa epidemia

– Wirus, który wpuszczamy w krwioobieg kultury polskiej, towarzyszy nam od początku – mówi dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska. – W tym roku chcemy jednak zarażać kinem jeszcze silniej niż do tej pory, co przejawiać się będzie w bardzo bogatym programie filmowym.

Jak zawsze projekcje filmowe podzielone zostaną na szereg pasm. Trzy z nich to konkursy, na które nadeszła w tym roku rekordowa ilość filmów. Do rywalizacji stanęło ponad 1000 produkcji z 60 krajów świata. Z tego bogactwa w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych On Air zaprezentowanych zostanie 8 do 10 obrazów. Będą to pierwsze lub drugie filmy młodych reżyserów. Shortcut to Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym widzowie zobaczą około 25 produkcji. Najciekawsze polskie filmy staną do konkurencji w paśmie From Poland. W konkursach międzynarodowych przyznane zostaną statuetki Złotego Anioła, zaś w konkursie polskim najlepszy film wyłoniony zostanie w plebiscycie publiczności.

W tym roku po raz trzeci wręczona zostanie statuetka Złotego Anioła za niepokorność twórczą dla wybitnej postaci kina. Wyróżnienie to otrzymali już Janusz Gajos i Bogusław Linda. W tym roku przyznane zostało znakomitemu aktorowi teatralnemu i filmowemu, a także reżyserowi, scenarzyście i pedagogowi Jerzemu Stuhrowi. Nagrodę odbierze podczas ceremonii otwarcia festiwalu.

Ważnym elementem festiwalu są zawsze przeglądy kinematografii narodowych. To okazja do odkrycia ciekawego kina tworzonego często w odległych zakątkach świata. W tym roku Tofifest kieruje światła na Serbię. Filmy z tego kraju, choć nieznane szerokiej publiczności, doceniane są coraz częściej na światowych festiwalach (m.in. w Locarno i Wenecji). To bardzo różnorodne filmy, od komedii, przez dramaty, po wizualne eksperymenty. W wielu z nich jednak, niezależnie od charakteru, pobrzmiewają echa niedawnej wojny.

Pasmo Mistrzowie prezentuje najciekawsze postacie kina. W tym roku przyjrzymy się bliżej wielkiemu wizjonerowi Grzegorzowi Królikiewiczowi, który poprowadzi w Toruniu masterclass. Odbędzie się też promocja książki będącej wywiadem rzeką z artystą "Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości". W przeglądzie pokazane zostaną jego najważniejsze filmy – od debiutu "Na wylot", po realizacje dokumentalne. To pierwsza od wielu lat retrospektywa tego twórcy w Polsce.

Tofifest chce również zaprezentować publiczności wielkiego mistrza kina irlandzkiego Jima Sheridana. Ten reżyser i dramaturg bardzo silnie zawiązany jest ze swoją ojczyzną i to znajduje odzwierciedlenie w jego filmach, wielokrotnie nominowanych do Oscarów i Złotych Globów. Wystarczy wspomnieć tytuły: "W imię ojca" czy "Moja lewa stopa".

Jak zawsze podczas festiwalu nie zabraknie również pokazów filmów tworzonych przez artystów z regionu oraz przeglądu tego, co najważniejszego zdarzyło się w kinie w ostatnim roku. Nocnych Marków zapraszamy na wieczorne darmowe pokazy filmowe w plenerze. Wielu projekcjom, zwłaszcza tym konkursowym, towarzyszyć będą oczywiście liczne spotkania z twórcami.

Szczegółowe informacje o festiwalu, także o karnetach i biletach na www.tofifest.pl

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Walczyli jak przed 180 laty

Warsztaty twórczego rozwoju – Mali Artyści Plastycy do dzieła!