w

Czytam, bo lubię to!

 

Autorzy inicjatywy „Czytam, bo lubię to” są młodymi dziennikarzami, prowadzącymi serwisy internetowe poświęcone kulturze, nauce, literaturze. Podejmując szereg inicjatyw, które rozpoczynać się będą w Internecie, a ich zwieńczenie będzie miało miejsce poza siecią, organizatorzy pragną przeciwdziałać zjawisku upadku czytelnictwa w Polsce. Wykorzystywane w tym celu będą nowoczesne środki komunikacji, aby udowodnić, że czytanie wcale nie jest passe, że czytanie jest zawsze w modzie. Że czytanie wszechstronnie wpływa na rozwój człowieka, że pomaga mu rozumieć świat. 
 
Program jasny jak słońce
1. Jeśli VAT na książki jest konieczny, wpływy z podatku winny być przekazywane na cele promocji czytelnictwa, przede wszystkim zaś – bibliotekom.
2. Wszystkie książki są równe, dlatego wszystkie powinny obowiązywać te same podatki. 5% VAT-u dla e-booków!
3. Wielu z nas „zaraziło się” czytaniem w bibliotekach. Dziś często są one niedofinansowane. 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Zachęcamy do uczczenia tego święta w szczególny sposób: przez przekazanie książki lub książek wybranej przez siebie bibliotece.
Tak w pierwszych dniach przedstawia się program akcji. W ramach obchodów Światowego Dnia Książki organizatorzy zapraszają wszystkie redakcje, blogerów, pisarzy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, krótko mówiąc: wszystkie środowiska zatroskane o przyszły los czytania do udziału w dyskusji na temat tego, co najbardziej ogranicza rozwój czytelnictwa w naszym kraju. Autorzy zachęcają, by zamieszczać na swoich łamach postulaty programu, a być może również wzbogacać je o własne propozycje czy komentarz. W zamian gwarantują zamieszczenie informacji o takim tekście w profilu przedsięwzięcia na Facebooku: http://www.facebook.com/czytambolubieto, na stronie internetowej www.czytambolubieto.pl oraz rozważenie nadesłanych propozycji postulatów podczas formułowania ostatecznego programu. 
 
Przekaż książki bibliotece!
 
Biblioteki to dla wielu osób główna szansa na kontakt z literaturą – także tą najnowszą. Dlatego organizatorzy gorąco zachęcają, by w ramach obchodów Światowego Dnia Książki przekazać przeczytane książki z własnych zasobów bibliotekom. Warto wyjaśnić, że nie ma po temu żadnych przeszkód formalnych – każdy może dokonać dowolnej darowizny na rzecz wybranej biblioteki. Potwierdza to Prezes Polskiego Związku Bibliotek, Jan Krajewski. Warto powołać się na tę organizację w razie problemów podczas przekazywania książek. Oczywiście, trzeba pamiętać, że biblioteki nie muszą przyjmować książek niemal doszczętnie zniszczonych czy tomów, po które żaden czytelnik nigdy nie sięgnie. Biblioteki nie mogą zastępować punktu zbioru makulatury. 
 
 
Polećmy książki premierowi!
 
Pragniemy zwrócić uwagę na przedziwną niechęć wobec czytania książek, powszechną nie tylko wśród polityków. Pragniemy rozpocząć dyskusję na temat rozwiązań, które mogłyby ten stan rzeczy zmienić, a zarazem zachęcić Was do polecania i lektury wartościowych książek. Nie jest to jednak akcja o charakterze politycznym, mającana celu dyskredytowanie kogokolwiek. Wierzymy, że klasa polityczna z premierem na czele podejdzie do naszego przedsięwzięcia z życzliwością.
 
– Czy politycy czytają książki? Jeśli parlament jest reprezentacją narodu, to znaczy, że około 55% polityków książek nie czyta – tak mówią dane Biblioteki Narodowej za ostatni rok dotyczące czytelnictwa Polaków. Myślę, że politycy raczej nie czytają, z wyjątkami w typie intelektualnym, chyba że jakieś poradniki zalecane przez stylistów i mistrzów PR. Parlament, wedle moich wrażeń, nie może być, niestety, wzorcem, jeśli idzie o czytelnictwo – przyznaje dr Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
 
Kanadyjski pisarz Yann Martel, laureat Nagrody Bookera z 2002 roku, przez cztery lata, co drugi poniedziałek, wysyłał do swojego premiera książkę wraz z komentarzem. Miał nadzieję, że Stephen Harper je przeczyta, być może także się do nich odniesie. Jako pierwszą, 16 kwietnia 2007, kanadyjski premier otrzymał „Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja. Yann Martel dołączył do książki list, w którym tłumaczył premierowi, że być może powinien zacząć od książki kanadyjskiego twórcy, ale w przypadku Tołstoja – obok walorów artystycznych – zdecydowała niewielka objętość tej noweli. „Panie Harper. Wiem, że jest Pan zajęty. Wszyscy jesteśmy zajęci. Zajęci są nawet mnisi medytujący w swoich celach. Taki już los dorosłości. Proponuję, aby Pan każdego dnia chociaż przez kilka minut czytał tę książkę” – pisał nadawca listu. To był dopiero początek. Dwa tygodnie później Harper otrzymał „Folwark zwierzęcy” Orwella, trochę później „Kandyda” Woltera oraz „Przemianę” Kafki. Wszystkie książki, oczywiście, z komentarzem. Jako ostatnią, z końcem stycznia 2011, Martel wysłał sztukę teatralną Wajdiego Mouawada, kanadyjskiego pisarza pochodzącego z Libanu. Pełna lista książek wraz z komentarzami znajduje się na stronie: „What is Stephen Harper Reading?”.
 
Akcja Martela skłoniła nas do zadania pytania: jakie lektury warto byłoby polecić Donaldowi Tuskowi? Pragniemy zebrać Państwa propozycje, a następnie najciekawsze z nich wysłać do premiera. Prosimy o przesyłanie własnych propozycji książek polecanych premierowi w komentarzu na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.com, wraz z krótkim uzasadnieniem. Prosimy też o podawanie, sugerowanie nam kolejnych postulatów.
 
Strona internetowa wydarzenia: http://www.facebook.com/event.php?eid=110624185687496
 
W ramach naszej akcji książki polecili m.in.:
Marcin Baran (poeta, dziennikarz, sekretarz redakcji „Dziennika Polskiego”), Dariusz Bugalski (dziennikarz Polskiego Radia), prof. Andrzej Chwalba (historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego), Zbigniew Gluza (prezes Fundacji Ośrodka „Karta”), Jarosław Klejnocki (dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie), Jolanta Kwiatkowska (pisarka), prof. Krzysztof Mikulski (prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego), prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący Rady IPN), Antoni Szperlich (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek), Janusz Wiśniewski (pisarz)
 
 
Kontakt: 
Michał Świgoń
tel. 692929681
redaktor naczelny portalu Histmag.org   
 
 
Sławomir Krempa
tel. 531 556 031
redaktor naczelny wortalu Granice.pl
 

Avatar photo

Napisane przez Granice.pl

Słuchowisko na Wielkanoc

TOP DESIGN GABINETY STOMATOLOGICZNE 2011