w

Mistrzyni tenisa – Caroline Woźniacki, w ramach kampanii Advantage Hers, wspiera kobiety na całym świecie w walce z przewlekłymi chorobami zapalnymi.

Mistrzyni tenisa – Caroline Woźniacki, w ramach kampanii Advantage Hers, wspiera kobiety na całym świecie w walce z przewlekłymi chorobami zapalnymi. 20 września w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z jej udziałem – relacja z wydarzenia.

Konferencja prasowa pt. „AdvantageHers – jak uzyskać przewagę nad przewlekłą chorobą zapalną?” to kolejna odsłona globalnej kampanii AdvantageHers poświęconej wyzwaniom z jakimi borykają się kobiety dotknięte przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak – reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowe spondyloartropatie, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca.

Światowe dni związane z chorobami zapalnymi w październiku:

– 12 października – Światowy Dzień Reumatyzmu 

– 29 października – Światowy Dzień Łuszczycy 

Moderująca spotkanie dziennikarka Agata Młynarska, jako także pacjentka zmagająca się z chorobą przewlekłą podkreśliła siłę wzajemnego wsparcia kobiet, która przyświeca idei kampanii. – Jesteśmy siostrami w bólu, ale też siostrami w dążeniu do zmiany podejścia do choroby, odwagi do mówienia, że chorujemy i jak chorujemy”. Podkreśliła także ogromną rolę dziennikarzy w propagowaniu treści tzw. „niepopularnych”, ale ważnych społecznie, dotyczących m.in. chorób zapalnych ich i leczenia. „Dlatego całym sercem wspieram wszystkie ruchy mające na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na tematy związane z chorobami, mogące dotknąć absolutnie każdego” – mówiła. 

Ambasadorka, Karolina Woźniacka, uczestnicząca online w wydarzeniu przyznała, że zaangażowała się w kampanię AdvantageHers, gdyż sama spotkała się z brakiem zrozumienia i fachowej pomocy medycznej. Choroba pojawiła się nagle – kiedy była na szczycie – wygrywała turnieje, zdobyła Wielkiego Szlema i nagle zaczęła się źle czuć. Ból, niepewność, rozpacz, brak zrozumienia ze strony otoczenia… Przyznała, że ten czas był najgorszym momentem w jej życiu. Przełomem okazał się kontakt z reumatologiem, który postawił właściwą diagnozę – reumatoidalnego zapalenia stawów. Zrozumienie i otwartość lekarza oraz wybór odpowiedniego leczenia dały początek kolejnym zmianom w życiu tenisistki. Dzisiaj jest spełnioną, aktywną kobietą – także żoną i matką. Podkreśliła z zaangażowaniem, że z potrzeby serca stara się zmieniać świadomość na temat przewlekłych schorzeń zapalnych, bo doskonale rozumie przez co przechodzą pacjenci. – „Jeżeli zachęcę jedną osobę do tego, aby zajęła się swoim zdrowiem i żeby walczyła o siebie, to już osiągnę sukces. Pamiętam kiedy ja byłam w tych najgorszych chwilach i nie chciałabym tego życzyć komukolwiek” – mówiła Woźniacka.

Trudną specyfikę chorób zapalnych na przykładzie łuszczycy, spondyloartropati, stawów – łuszczycowego i reumatoidalnego omówiły klinicystki: prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii oraz prof. Irena Walecka, konsultant wojewódzka w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Prof. Walecka podkreślała szczególne trudności w chorobach zapalnych na przykładzie łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów, które wiążą się z występowaniem wielochorobowości m. in.: ze strony układu sercowo-naczyniowego, metabolicznego, cukrzycy, otyłości, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, czy depresji.

Obie ekspertki na pytanie, czy płeć ma znaczenie w przewlekłych chorobach zapalnych? – jednogłosie przyznały, że „tak”.

Wśród objawów występujących częściej u kobiet niż u mężczyzn chorujących na przewlekłe choroby zapalne prof. Irena Walecka wymieniła m. in. gorsze postrzeganie choroby (przygnębienie, depresja), słabsze wyniki w osiąganiu sukcesu zawodowego, mniejszy udział w życiu towarzyskim. – U kobiet obserwuje się większe obniżenie jakości życia, pomimo mniejszej ilości objawów klinicznych niż u mężczyzn. Stres szczególnie u kobiet nasila objawy chorobowe, występuje u nich zwiększone ryzyko progresji choroby, dysfunkcji funkcjonalnych, większe zmęczenie i niezdolność do pracy – wyliczała ekspertka.

Choroby przewlekłe, a macierzyństwo

Na przewlekle choroby zapalne pacjenci z reguły zapadają w wieku rozrodczym – kobiety w 80 proc. – miedzy 20., a 40. rokiem życia. Niestety, jak przyznały klinicystki strach przed przekazaniem schorzenia dzieciom oraz zaostrzeniem objawów w trakcie i po ciąży skutkuje tym, że pacjentki rzadziej decydują się na macierzyństwo.

Prof. Brygida Kwiatkowska wyjaśniła, że większość chorób zapalnych zaostrza się po rozwiązaniu, dlatego tak ważne jest, aby decyzja o planowaniu potomstwa była konsultowana z lekarzem prowadzącym. – Aktualnie, dzięki osiągnieciom medycyny mamy dostępne grupy leków, które zabezpieczają zarówno dziecko jak i matkę w okresie ciąży i po porodzie. Najlepszym przykładem jest nasza pacjentka Karolina Woźniacka (spodziewa się drugiego dziecka) – mówiła konsultant krajowa.

Podkreśliła ponadto, potrzebę właściwego kształcenia reumatologów w Polsce tak, aby informowali pacjentki, że mimo choroby mogą spokojnie rozważać macierzyństwo. Podobne oczekiwania zgłaszają także same kobiety, aby lekarz reumatolog był w stałym kontakcie z ich ginekologiem i wspólnie sprawował pieczę nad bezpieczeństwem przebiegu ciąży i stanem ich zdrowia po porodzie.

Ważna jest „sprężystość psychiczna” w radzeniu sobie z chorobą

Aspekt współzależności kondycji psychicznej u kobiet z chorobą przewlekłą kontynuowała psycholog, prof. Ewa Mojs, kierująca Katedrą i Zakładem Psychologii Klinicznej UM w Poznaniu. Wskazała, że aby kobiety lepiej radziły sobie z chorobą w przede wszystkim ważny jest dobry lekarz, aby pomógł  zminimalizować objawy i umożliwił realizację życiowych celów. Na kolejnym etapie radzenia sobie z chorobą, ważne jest nabycie pewnej odporności na stres oraz pozyskanie tzw. „sprężystości psychicznej”, która pozwoli pacjentce nabrać otwartości na nowe doświadczenia i odnaleźć się w „nowej rzeczywistości” – życia z chorobą. 

Statystyki pokazują, że 50 proc. chorych na choroby reumatyczne i 60 proc. chorych z łuszczycą  – prezentuje objawy depresji. Dlatego według niej bardzo ważna jest obecność psychologa w kontakcie z tymi pacjentami w ramach koordynowanej opieki medycznej.

Perspektywa pacjentek – Razem się nie poddamy! 

 

Perspektywę pacjentek na swoim przykładzie przybliżyła Agata Młynarska: -„Słyszymy często, że jesteśmy wiecznie zmęczone, leniwe… Mamy frustrację, bo to jest pod każdym względem potworna degradacja, nie tylko pod względem stawów, czy skóry, ale degradacja całego życia kobiety i jej otoczenia – ze smutkiem mówiła prowadząca.

Po konferencji, zwróciła się też do pacjentek na swoim profilu na Instagramie: – Dziewczyny drogie! Planowanie ciąży, macierzyństwo, praca, kariera, dom, rodzina, pasje – jak to wszystko realizować, gdy boli? Wskazała na konieczność poprawy dostępu polskim pacjentom do nowoczesnych terapii, do lekarzy specjalistów, ale także dostępu do wiedzy i szerokiej edukacji społecznej. Kończąc, wyraziła osobiste wsparcie dla tych, którzy toczą codzienną walkę z chorobami zapalnymi – Wierzę, że moja choroba jest moim zadaniem! Razem dodajemy sobie odwagi!

Dla Jolanty Grygielskiej, szefowej Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków REF kampania Advantage Hers jest szansą na pojawienie się w sferze publicznej ważnego komunikatu, że na zapalne choroby reumatyczne można zachorować w każdym wieku. To nie są choroby ludzi starych, jak mówi stereotyp. – Nikt nie jest wolny od choroby – zwłaszcza kobiety – podkreśliła, zwracając się z apelem: – „Nawet jak zachorujesz, zabierz się do roboty, bo całe życie masz przed sobą”.

Violetta Zajk, prezeska Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” wskazała, że niezwykle istotne jest siostrzane wsparcie, którym dzielą się kobiety przy okazji Advantage Hers. – W grupie jest siła. Razem się nie poddamy – zapewniła.

Według Dagmary Samselskiej z Fundacji Amicus kampania, której twarzą jest osoba znana, światowej sławy tenisistka – Karolina Woźniacka daje nadzieję, że pacjentki przestaną się w końcu ukrywać, że cierpią na przewlekłe choroby zapalne. – Każdy z nas, wcześniej lub później zmierzy się z chorobą. Nasze choroby są tylko pewną cechą, która sprawia, że musimy o siebie dbać bardziej – podsumowała pacjentka.

 

Informacje dodatkowe:

Informacje o kampanii Advantage Hers

Advantage Hers to ogólnoświatowa kampania stworzona w celu podkreślenia niespełnionych potrzeb i szczególnych wyzwań, z jakimi zmagają się kobiety żyjące z określoną podgrupą przewlekłych chorób zapalnych, takich jak – reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów, czy łuszczyca. Ambasadorka kampanii polskiego pochodzenia – mistrzyni tenisa, zdobywczyni Wielkiego Szlema Caroline Woźniacki – opowiada o swoich doświadczeniach z reumatoidalnym zapaleniem stawów na swoich kanałach w mediach społecznościowych – od początkowych trudności w uzyskaniu diagnozy, poprzez zmiany, które wprowadza w swoim życiu, po cele, jakie sobie wyznacza na przyszłość – by inspirować, zachęcać i wspierać inne kobiety żyjące z tymi chorobami, co pozwoli im odgrywać bardziej aktywną rolę w swoim leczeniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii: AdvantageHers.com.

  • Polską edycję kampanii „Jej Przewaga”/„Advantage Hers” zainaugurowały obrady „wirtualnego okrągłego stołu” 10 grudnia 2020 r. O wyzwaniach osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne i możliwościach zmian na lepsze, rozmawiali uczestnicy spotkania – pacjenci, eksperci, politycy i dziennikarze.
  • Kolejną inicjatywą w ramach kampanii było wydarzenie online o zasięgu europejskim „EU Roadshow”, które odbyło się 18-21 maja 2021 r. W ciągu 4 dni ambasadorka opowiadała o własnych doświadczeniach z przewlekłą chorobą zapalną. – Dziś mogę inspirować inne osoby, przekazywać kobietom siłę i zapewniać, że sobie poradzą – mówiła. Podczas sesji skierowanej do polskich odbiorców głos zabrali także eksperci medyczni oraz przedstawicielki organizacji pacjenckich.   
  • Komunikację kampanii w Polsce wspierają m.in.: Fundacja „AMICUS”, Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” i REF Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków.

Celem kampanii Advantage Hers jest poprawa standardu opieki nad kobietami z tymi przewlekłymi chorobami zapalnymi oraz wyposażenie ich w narzędzia, dzięki którym będą w stanie współdecydować o własnym leczeniu. Kobiety te zmagają się ze szczególnymi wyzwaniami i  różnicami w leczeniu zależnymi od płci, takimi jak opóźnienia w diagnostyce niektórych chorób u kobiet, zwiększone obciążenia fizyczne i psychiczne w porównaniu z mężczyznami chorującymi na te same choroby i,ii,iii,v oraz obawy związane z planowaniem rodziny i ciążą . 

Kampania Advantage Hers została zainspirowana osobistymi doświadczeniami Caroline w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zdobywczyni Wielkiego Szlema, duńska tenisistka z polskimi korzeniami usłyszała o diagnozie, będąc u szczytu kariery. Pomimo choroby, nie przestała być aktywna. Dzisiaj wspiera i inspiruje pacjentki z przewlekłymi chorobami zapalnymi, aby uwierzyły, że podobnie jak ona mogą również osiągnąć własne cele osobiste i zawodowe. Ważną misją w tym obszarze jest popieranie dążeń do poprawy standardów opieki na całym świecie oraz zachęcanie kobiet do współdecydowania o własnym leczeniu.

„Poprzez tę podnoszącą świadomość i wzmacniającą pozycję kobiet kampanię, chcę dotrzeć do jak największej liczby pacjentek z przewlekłymi chorobami zapalnymi na całym świecie, aby inspirować i zachęcać kobiety, takie jak ja i zapewniać im jak najwięcej wsparcia oraz informacji. Wspólnie możemy wspierać się w walce z łączącym nas schorzeniem – metodą małych kroków” – mówi Caroline Woźniacki. „Z własnego doświadczenia znam trudności, z jakimi w codziennym życiu zmagają się osoby cierpiące na przewlekłą chorobę, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów i wiem, że uzyskanie szybkiej i dokładnej diagnozy jest często opóźnione. Dlatego, tak bardzo cieszę się, że mogę być częścią kampanii Advantage Hers” – podkreśla.

Zachęcamy polskich pacjentów i osoby, które solidaryzują się z chorymi, do zaangażowania się w kampanię poprzez śledzenie działań Caroline Woźniacki na jej kanałach w mediach społecznościowych (Instagram: @carowozniacki; Twitter: @CaroWozniacki; Facebook: Caroline Wozniacki). Więcej informacji i materiałów dotyczących życia z przewlekłymi chorobami zapalnymi można znaleźć pod adresem AdvantageHers.com, gdzie jest dostępna polska wersja tej strony – https://www.ucb.com/advantage-hers/pl.

Informacje o przewlekłych chorobach zapalnych

Przewlekły stan zapalny to długotrwały stan – utrzymujący się od kilku miesięcy do kilku lat – w którym układ odpornościowy rozpoznaje i usuwa szkodliwe czynnikivi. Przewlekła choroba zapalna oznacza szeroki i stale ewoluujący zespół schorzeń związanych z przewlekłym stanem zapalnym. Kampania skupia się szczególnie na reumatoidalnym zapaleniu stawów, osiowej spondyloartropatii, łuszczycowym zapaleniu stawów oraz łuszczycy.

 

Choroby te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, upośledzenia funkcjonowania i zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji oraz zaburzeń lękowychv,vi. 

 

Przewlekłe choroby zapalne, takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów czy łuszczyca, dotykają ponad 180 milionów ludzi na całym świecie[v],[vi],[vii], z czego około połowę stanowią kobiety[viii],[ix],[x]. Te przewlekłe schorzenia mogą oznaczać znaczne obciążenie fizyczne i emocjonalne dla zmagających się z nimi osóbi,ii,iii,iv,v. Objawy mogą się od siebie różnić, są to m.in. przewlekły ból, ciągłe zmęczenie, powikłania ze strony układu pokarmowego i częste zakażenia, jak również problemy emocjonalne, takie jak depresja lub zaburzenia lękowe oraz choroby współistniejące, jak cukrzyca i choroby sercavi.

 

Często pomijanym aspektem tych chorób są szczególne wyzwania i związane z płcią różnice w leczeniu, z jakimi zmagają się kobiety cierpiące na te schorzenia. Przykładowo, niektóre kobiety z określonymi schorzeniami są znacznie później, niż mężczyźni trafnie zdiagnozowane pod kątem ich choroby, co może wpłynąć na wynik ich leczenia. Niektóre przewlekłe choroby zapalne mogą również powodować u kobiet większy ból, stresii i zmęczeniexiv niż u mężczyzn z takimi samymi schorzeniami. Ponadto, kobiety żyjące z tymi przewlekłymi chorobami zapalnymi mogą mieć niepełną wiedzę i różne obawy zdrowotne, np. dotyczące planowania rodziny, a jednocześnie mogą nie czuć się wystarczająco pewnie, by zadać właściwe pytania swojemu lekarzowi prowadzącemu.

 

Informacje o Caroline Woźniacki

 

Caroline Woźniacki ma 32 lata i jest byłą duńską zawodową tenisistką, która urodziła się w rodzinie sportowców. Jej ojciec, będący również jej trenerem tenisa, grał w klubach piłkarskich w Polsce i Danii, a jej matka należała do polskiej reprezentacji siatkówki. Caroline zaczęła grać w tenisa w wieku 9 lat, a jej kariera zawodowa zaczęła się od wyjazdu w trasę World Tennis Association (WTA), gdy miała 15 lat. Rok później doszła do finału w grze pojedynczej juniorów na turnieju Australian Open[xi]. 

Caroline była u szczytu swojej kariery, gdy w 2018 roku zdiagnozowano u niej reumatoidalne zapalenie stawów. Jest zdobywczynią Wielkiego Szlema i jedną z najlepszych tenisistek na świecie, która postanowiła wystąpić w roli rzecznika pacjentów, dzieląc się ze światem własnymi doświadczeniami radzenia sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Po zakończeniu kariery sportowej w styczniu 2020 roku, Caroline postanowiła skupić się na innych rzeczach, w tym na rozwijaniu badań i wspieraniu kobiet zmagających się z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów oraz łuszczyca. Dziś jest również spełnioną matką i żoną.

 

W ramach kampanii ambasadorka opowiada o życiu z reumatoidalnym zapaleniem stawów na swoich kanałach w mediach społecznościowych, zachęcając do włączenia się do dialogu, poprzez używanie hasztagu #AdvantageHers.

  

Start kampanii globalnej:

 

Bruksela, Belgia – 9 września 2020 r. – UCB, globalna firma biofarmaceutyczna we współpracy ze światową mistrzynią tenisa, Caroline Wozniacki rozpoczęła ogólnoświatową inicjatywę zdrowotną: Advantage Hers.

 


 
  
 [i] National Rheumatoid Arthritis Society. What is RA? Available at: https://www.nras.org.uk/what-is-ra-article. Accessed April 2020.[ii] National Axial Spondyloarthritis Society. What is axial SpA (AS)? Available at: https://nass.co.uk/about-as/what-is-as/. Accessed April 2020.

[iii] National Psoriasis Foundation. About Psoriatic Arthritis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis. Accessed April 2020.

[iv] National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed April 2020.

[v] World Health Organization. The Global Burden of Disease 2004 Update. Available at: https://www.who.int/healthinfo/global_burden_disease/GBD_report_2004update_full.pdf Accessed January 2020.

[vi] National Psoriasis Foundation. Statistics. Available at: https://www.psoriasis.org/content/statistics. Accessed January 2020.

[vii] Reveille JD, et al. Prevalence of axial spondylarthritis in the United States: estimates from a cross-sectional survey. Arthritis Care Res (Hoboken). 2012;64(6):905–910.

 

[viii] Myasoedova E, Croswon CS, Kremers HM, et al. Is the incidence of rheumatoid arthritis rising?: Results from Olmsted County, Minnesota, 1955–2007. Arthritis Rheum. 2010;62(6):1576–1582.

 

[ix] Boehncke WH, Schön MP. Psoriasis. The Lancet. 2015;386(9997):983–994.

 

[x] Scotti L, Franchi M, Marchesoni A, et al. Prevalence and incidence of psoriatic arthritis: A systematic review and meta-analysis. Semin Arthritis Rheum. 2018;48(1):28–34.

 

[xi] Caroline Wozniacki. Profile. Available at: https://carolinewozniacki.com/profile/. Accessed January 2020.

Napisane przez Green Comm

Finał NASCAR Cup Series 2022 w Motowizji

Wyjazd w wersji slow – czy Polacy pokochali wakacje na odludziu?