w

Budowa systemem gospodarczym dalej w modzie

Budowa systemem gospodarczym polega na tym, że inwestor osobiście nadzoruje poszczególne prace, zatrudniając fachowców do określonych zadań, a część z nich (tych nie wymagających kwalifikacji) wykonuje samodzielnie lub z pomocą członków rodziny. Sam też załatwia niezbędne dokumenty i pozwolenia, zaopatruje budowę w materiały i specjalistyczny sprzęt. Wymaga to sporej ilości wolnego czasu (co może być trudne w przypadku osób pracujących zawodowo), a także doświadczenia i wiedzy, ale oznacza niższe koszty. Chyba, że na przykład natrafimy na niesolidnych wykonawców lub źle wyliczymy ilość potrzebnych materiałów. Wtedy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Trzeba się też liczyć z tym, że budowa taka trwa zazwyczaj dłużej. To z jednej strony pozwala na dostosowanie tempa prac do możliwości finansowych inwestora, lecz z drugiej może podnieść finalny koszt inwestycji. W przypadku budowy systemem gospodarczym niezwykle ważne jest zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy, który sporządzi plan zagospodarowania budowy oraz harmonogram i wstępny kosztorys robót wraz z wykazem materiałów niezbędnych do ich realizacji, a także skoordynuje i skontroluje prowadzone prace radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+. Budując systemem gospodarczym sami jesteśmy odpowiedzialni za znalezienie ekipy budowlanej. Poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie (jednak nie przed uzyskaniem pozwolenia na budowę), żeby nie dokonywać wyboru pod presją czasu.

Gdzie szukać.

Ogłoszenia firm budowlanych można znaleźć we wszystkich codziennych gazetach. Trzeba jednak uważać, bo czasem nawet te największe i najbardziej kolorowe nie świadczą o rzetelności firmy, lecz tylko o zdolnościach marketingowych. Znacznie lepiej jest skorzystać z rad znajomych, którzy mają za sobą podobną inwestycję. O wykonawców można też pytać w firmach oferujących materiały budowlane. Przedstawiciele regionalni producentów dysponują niekiedy listą sprawdzonych wykonawców z regionu, którzy budują domy w wybranej przez nas technologii. Ostatnio coraz częściej wykorzystywane do przekazywania sobie takich informacji są fora internetowe, na których budujący domy wymieniają się doświadczeniami i ocenami dotyczącymi solidności ekip wykonawczych. Jednak wszystkie informacje z internetu należy sprawdzić w rzeczywistości. Dobrym sposobem szukania ekipy wykonawczej jest też przejażdżka po kilkunastu budowach, a następnie wytypowanie takiej, na której panuje ład i porządek, a roboty zwracają uwagę starannością wykonania podpowiada arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Gdy już zdecydujemy się na jakąś ekipę warto sprawdzić jej referencje, porozmawiać z innymi inwestorami, a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez nią domy. Uczciwy wykonawca z pewnością chętnie poda adresy wcześniejszych budów. Jeśli odmawia lub jest to jego pierwsza budowa, lepiej nie ryzykować.

O co pytać.

Do rozmowy z potencjalnym wykonawcą trzeba się dobrze przygotować. Najlepiej, gdy może uczestniczyć w niej nasz zaufany specjalista od budownictwa, który zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych łatwo zorientuje się czy jest on coś wart. Koniecznie trzeba też sprawdzić czy wybrana przez nas firmaposiada odpowiednie certyfikaty (np. czy może budować z danego materiału, z którego będziemy wznosić dom), czy zatrudniani przez nią pracownicy są odpowiednio przeszkoleni, czy działa legalnie. Bardzo ważna jest również informacja czy wykonawca posiada odpowiedni sprzęt i narzędzia, ponieważ między innymi od tego zależy szybkość i solidność wykonywania prac. Profesjonalna firma ma przynajmniej podstawowy sprzęt potrzebny do budowy domu jednorodzinnego.

Kosztorys w systemie gospodarczym

Dokładny kosztorys jest bardzo potrzebny przy planowaniu budowy systemem gospodarczym, ponieważ dzięki niemu można określić całkowity koszt inwestycji (w rozbiciu na poszczególne etapy), ustalić kolejność wykonywania prac i kontrolować ich przebieg, a także precyzyjnie rozliczać się z poszczególnymi ekipami budowlanymi. Podczas podpisywania umów z wykonawcami warto uwzględnić kosztorys jako załącznik. Zyskamy dzięki temu pewność, że wykonawca zrealizuje wszystkie prace na budowie zgodnie z ustaleniami i kosztorysem. Warto skorzystać z profesjonalnych kosztorysów opracowanych do wszystkich projektów domów ARCHON+ mówi arch. Monika Lisowska-Łetocha z Biura Projektów ARCHON+. Nasze kosztorysy są przygotowane w wersji elektronicznej na płycie CD i umożliwiają szybkie dostosowanie kosztu całej inwestycji, gdy w trakcie budowy domu nastąpią jakiekolwiek zmiany albo zmienią się ceny materiałów na rynku.

źródło www.archon.pl   www.projektydomow.pl  www.osiedladomow.pl

Avatar photo

Napisane przez Kala Jerzy

Adaptacja gotowego projektu domu

Najlepsze książki dla młodych czytelników na I Targach Książki dla Dzieci w Krakowie