w , , ,

„Bezpieczna Przyjazna Ostrołęka – Nasza Wspólna Sprawa”

W spotkaniu udział wzięli reprezentanci służb mundurowych, dyrektorzy szkół, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą osobom dotkniętych biedą i patologią, samorządy uczniowskie i media. W trakcie spotkania zaprezentowano między innymi  film „Więzienie – stracony czas" –  , opowiadający o młodych ludziach, którzy pod wpływem chwili łamią prawo i trafiają do zakładu karnego oraz programy profilaktyczne realizowane dotychczas przez ostrołęcką policję we współpracy z samorządem Miasta.

www.youtube.com/watch?v=8d6QSJKY2ps&feature=youtu.be

Jednym z podstawowych zadań administracji samorządowej, wynikających z ustaw o samorządach terytorialnych różnych szczebli, jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Sprawy bezpieczeństwa własnego, rodziny, bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu, bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej stawiane są na czele żądań społeczności lokalnych. Spełniając oczekiwania społeczne, różnego rodzaju administracje, inspekcje, służby oraz straże, a także inne podmioty funkcjonujące w sferze kształtowania bezpieczeństwa i porządku publicznego, podejmują, szereg działań zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń. Każda z tych jednostek organizacyjnych, realizując planowo swoje zadania, osiąga sukcesy i ponosi porażki. Taki schemat postępowania polegający na prowadzeniu często odosobnionych działań, nieskoordynowanych lokalnie, stosowanych w sytuacji obecnego nasilenia i dalszego wzrostu społecznych zagrożeń, nie daje zadowalających rezultatów.

Bezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców jest dla władz miasta Ostrołęki jednym z priorytetowych zadań, dlatego też samorząd Ostrołęki podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie jego poziomu. Jednym z nich jest przygotowanie i realizacja programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa i podniesienia jakości życia mieszkańców na lata 2012-2020 pod nazwą „Bezpieczna Przyjazna Ostrołęka-Nasza Wspólna Sprawa”  Jest on realizacją zapisu artykułu 12 ust. 9b ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Jesteśmy przekonani, że w prace nad tworzeniem programu włączą się nie tylko podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, ale również służby oraz instytucje zajmujące się zwalczaniem zjawisk patologii społecznych. Dzięki nim będzie  istniała możliwość właściwego zdiagnozowania istniejących zagrożeń i podjęcia stosowanych przedsięwzięć zmierzających do ograniczenia wielu negatywnych zjawisk, poprzez nakreślenie celów i zadań.

Konstrukcja programu, pozwoli na bieżące i dynamiczne ujmowanie  nowych propozycji i rozwiązań mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w mieście, które zostaną wskazane przez podmioty uczestniczące w realizacji Programu.

I.    CELE PROGRAMU

  1. Poprawienie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.
  2. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, podniesienie ich świadomości prawnej oraz kształtowanie poszanowania dla norm prawnych.
  3. Zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz bezpieczeństwa.
  4. Stworzenie warunków sprzyjających większemu zaangażowaniu instytucji społecznych, gospodarczych, a także osób prywatnych w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa własnego, osiedla oraz miasta.
  5. Koordynowanie działań organizacyjnych, programowych i finansowych – instytucji i osób w celu zwiększenia efektywności i skuteczności przeprowadzanych programów profilaktycznych.
  6. Zmiana świadomości społecznej w zakresie dbania o bezpieczeństwo własne i otoczenia.
  7. Ograniczenie przestępczości pospolitej w wymiarze odczuwalnym dla mieszkańców Ostrołęki.
  8. Utrzymywanie dobrego wizerunku Samorządu Miasta, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej i podniesienie zaufania społecznego do ww organów samorządowych i służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
  9. Podniesienie poziomu ochrony zdrowia mieszkańców miasta Ostrołęki
  10. Poprawienie ochrony przeciwpożarowej w mieście.
  11. Zwiększenie aktywności społecznej w obszarze objętym programem

Program ten stanowi narzędzie, będące wsparciem dla samorządu ostrołęckiego do stworzenia wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy instytucjami podejmującymi przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Głównym koordynatorem Programu jest Prezydent Miasta Ostrołęki, który przy wsparciu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, podejmuje działania organizacyjne, informacyjne i promocyjne.

Zadania Programu realizować będą jednostki funkcjonujące na terenie miasta Ostrołęki odpowiedzialne za bezpieczeństwo (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, wydzielone komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego, placówki służby zdrowia, Rady Osiedli, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy prywatni) oraz specjaliści zaproszeni do współpracy.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Dorobiński

Wizz Air powiększa swoją bazę na Lotnisku Chopina

27. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej Ostrołęka 31 marca – 1 kwietnia 2012 r.