w

Badania ojcostwa na podstawie mikrośladów – wykonują je tylko doświadczone laboratoria

Nie każde laboratorium bada próbki śladowe – dlaczego?
Materiał genetyczny obecny w tego typu próbkach często jest niższej jakości, nierzadko jest go również mniej. Czasami jest też zanieczyszczony materiałem DNA innej osoby. 
Doświadczony laborant wykorzystujący dodatkowe techniki laboratoryjne bez problemu poradzi sobie jednak z rozdzieleniem DNA i wydaniem pewnego wyniku. Konieczna jest również wiedza na temat odczynników i technik izolacji, których używa się w konkretnej sytuacji. Przykładowo: DNA z dziecięcej czapeczki zdejmuje się na specjalną taśmę adhezyjną, a następnie izoluje.
Duże doświadczenie w pracy z różnymi typami materiałów (nie tylko wymazami z policzka, ale też próbkami niestandardowymi) pozwala wybrać odpowiednie rozwiązanie. To właśnie dlatego tylko laboratoria dysponujące wykwalifikowaną kadrą pracowników realizują badania ojcostwa na podstawie mikrośladów. 
Sposób zabezpieczenia próbek – też jest istotny
Żeby wykonanie badania na ojcostwo z wykorzystaniem próbek śladowych zakończyło się powodzeniem, materiał przekazany do analizy powinien być w jak najlepszym stanie. Dobrze zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie miał kontaktu z wilgocią, promieniowaniem UV czy wysoką temperaturą i aby w miarę możliwości nie zanieczyszczać go obcym DNA.
Warto wykorzystać jednorazowe rękawiczki i zapakować próbki do czystej papierowej koperty, kartonu lub sterylnego plastikowego pojemnika.
Pewny i jednoznaczny rezultat – bez względu na rodzaj materiału
Duża liczba osób decyduje się na wykonanie testu na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka z powodu strachu, że badanie z wykorzystaniem np. używanej szczoteczki do zębów nie będzie tak pewne. To błąd! Badanie mikrośladów wymaga precyzji, większego doświadczenia i dodatkowych odczynników, jednak doświadczone laboratorium wydaje jednoznaczny i pewny wynik bez względu na to, jaki materiał został przekazany do badania.
Wymazy z policzka, włosy z cebulkami, patyczek kosmetyczny z woskowiną, zużyta prezerwatywa, używana maszynka do golenia, czapeczka dziecka, używany smoczek, zeschnięta plama krwi i wiele więcej… Te wszystkie próbki zapewniają pewny rezultat.
testDNA Laboratorium Sp. z o.o. ma ogromne doświadczenie w badaniu nawet bardzo nietypowych próbek. Pracownicy laboratoryjni nie rozdzielają próbek śladowych na „trudniejsze” czy „łatwiejsze”. Wykorzystują takie techniki izolacji i analizy DNA, które pozwalają ustalić ojcostwo z każdego materiału genetycznego. Laboratorium z powodzeniem analizowało już takie próbki jak nadgryziony przez badaną osobę wafelek czy nadmuchany balonik.
Autor: testDNA, www.testdna.pl/

Avatar photo

Napisane przez Barbara Prokurat

Inchcape wśród największych dealerów w Polsce. Próg 3 tys. pojazdów rocznie na horyzoncie

ANWIL nagradza 12 najzdolniejszych nastoletnich chemików