w , ,

15 000 prywatnych kamer otwartych na szpiegowanie

Avishai Efrat, badacz białego kapelusza pracujący dla WizCase, stwierdził, że tysiące niezabezpieczonych kanałów wideo z kamer internetowych jest emitowanych z wielu miejsc na całym świecie.Kamery internetowe są wytwarzane przez różnych producentów, w tym:

  • Kamery sieciowe AXIS
  • Kamera internetowa Cisco Linksys
  • Serwer logo kamery IP
  • Kamera internetowa IQ Invision
  • IP WebCam
  • Kamera IP Mega-Pixel
  • Mobotix
  • WebCamXP 5
  • Yawcam

W poście na  blogu, Williams z WizCase szczegółowo opisał, ile kamer internetowych znajdowało się w domach ludzi, podczas gdy oni wydawali się być w firmach, prywatnych instytucjach, a nawet miejscach kultu: „Niektóre przykłady kamer, które były dostępne, obejmują te w sklepach, w kuchniach / salonach / biurach prywatnych domach rodzinnych – nawet podczas transmisji na żywo przez telefon. Część pokazywała dzieci siedzące bezpośrednio przed kamerą, korty tenisowe, schowki, hotele , kanały bezpieczeństwa muzeów, kościoły, meczety, parkingi, siłownie i wiele innych.” Według Efrata doszło do naruszenia prywatnośc spowodowanej niekontrolowanym  połączeniem urządzeń, które nie zabezpieczyły się automatycznie przy pierwszej instalacji, ponieważ ich właściciele nie  podjęli niezbędnych kroków w celu zapewnienia, aby środki bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie hasła i biała lista adresów IP / MAC, były w odpowiednim miejscu. Warto dodać, że właścicielom zalecano wyłączenie UPnP, jeśli używana jednocześnie sieć P2P.

Wielokrotnie ostrzegano w przeszłości, że zbyt wiele urządzeń IoT może łączyć się z Internetem przy użyciu wstępnie skonfigurowanych ustawień i domyślnych haseł, co ułatwia złośliwym hakerom życie zbyt łatwym dostęp. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach Efrat informuje, że hakerzy mogą logować się na urządzeniach z uprawnieniami administratora i uzyskiwać informacje o właścicielach, takie jak ich przybliżona lokalizacja, a także teoretycznie przejmować kontrolę nad kamerą internetową, aby przekierowywać ją w innym kierunku. Być może jednak najbardziej oczywisty problem dotyczy samego materiału wideo. Przejęcie kontroli nad kamerą internetową zapewnia przestępcom dostęp do uprzywilejowanych informacji, które mogą być wykorzystane do napadu, a nawet szantażowania właściciela niezabezpieczonej kamery. Według WizCase producenci kamer internetowych stawiają  łatwość instalacji nad bezpieczeństwem i narażają użytkowników na niebezpieczeństwo.

Dopóki wielu producentów nie ułatwi procesu zabezpieczania urządzeń IoT lub – jeszcze lepiej – zautomatyzowanych, można sądzić, że w przyszłości będziemy czytać o wiele więcej nagłówków informujących o osobach i firmach, które niepotrzebnie narażają swoje zasoby się na ryzyko ich utraty.

Źródło: Bitdefender

Napisane przez Marken

Krajobraz zagrożeń dla inteligentnych budynków

Dtrack: narzędzie szpiegujące atakuje instytucje finansowe oraz ośrodki badawcze